
A Bloomberg által szemlézett javaslat szerint:
500%-os vámot vetnének ki azon országokból származó importtermékekre, amelyek orosz kőolajat, kőolajszármazékokat, földgázt vagy uránt vásárolnak
- emellett megtiltaná az amerikai állampolgároknak az orosz értékpapír vásárlását is.
A szankciós javaslat részleteit Richard Blumenthal connecticuti demokrata szenátor és Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor közös sajtóközleményben ismertette. Tájékoztatásuk szerint a törvénytervezetet már 50 szenátor támogatta aláírásával, miközben a képviselőházban is benyújtották annak kétpárti változatát, négy törvényhozó közreműködésével.
Békét szeretnénk, de annak igazságosnak kell lennie Ukrajna számára is
– hangsúlyozta Blumenthal egy interjúban. „Azért nincs még tűzszünet, mert Putyin az időhúzásra játszik, abban bízva, hogy közben előnyöket szerez a fronton, miközben eltereli Trump elnök és az amerikai közvélemény figyelmét.”
A javaslat szerint az elnök lehetőséget kapna arra is, hogy ideiglenes mentességet adjon a büntetővámok alól, ha az "az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja".
„Mondj nemet az orosz olajra”
Tegnap megírtuk, hogy Donald Trump amerikai elnök vasárnapi nyilatkozatában már kilátásba helyezte a szankciók bevezetését azon országok ellen, amelyek továbbra is importálnak orosz olajat. Az intézkedés nem közvetlenül az orosz nyersolajra vonatkozna, hanem másodlagos vám formájában sújtaná az amerikai piacra irányuló exportot az érintett országok esetében:
Az amerikai elnök legfőbb célja ezzel a lépéssel az, hogy jelentős gazdasági nyomást gyakoroljon Oroszországra, különösen abban az esetben, ha úgy ítéli meg, hogy Moszkva csak húzza az időt a béketárgyalásokon. Bár a vámok közvetlenül nem az orosz exportot sújtanák, hanem azokat az országokat, amelyek továbbra is vásárolnak orosz olajat, a hatás így is elérné a Kremlt: a vásárlók rákényszerülhetnek az orosz energiahordozók piacának elhagyására, ami hosszabb távon súlyos bevételkiesést jelentene az orosz gazdaságnak.
Ez különösen súlyos következményekkel járhat Magyarországra nézve, hiszen:
-
Hazánk 2024-ben 5,8 millió tonna kőolajat importált, amelyből 4,8 millió tonna orosz eredetű volt, vagyis az orosz olaj részesedése 83%.
-
Ugyanakkor a magyar cégek évi 9 milliárd dollár értékű árut exportálnak az Egyesült Államokba, így egy ilyen intézkedés jelentős exportpiacokat sodorhat veszélybe.
Így amennyiben a javaslatot elfogadják, Magyarország egy kényszerpályára kerülhet, ahol választania kell két kedvezőtlen lehetőség között:
lemond az olcsó orosz olajról, vagy kockáztatja az amerikai exportpiacait.
Az esetleges szankciók következtében a Mol akár azonnal rákényszerülhetne arra, hogy új, alternatív olajbeszállítási útvonalat találjon. Bár az Adria-vezeték elméletileg rendelkezésre áll, az azon keresztül érkező nyersolaj jóval drágább, mint az orosz Ural-típusú. Ráadásul a magyar és szlovák finomítók jelenleg döntően az orosz típus feldolgozására vannak optimalizálva – az átállás több évig is eltarthat, a Mol szerint 2026 végére lehet teljesen függetlenedni az orosz olajtól.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Mol sajtóosztályát, az olajcég azonban nem kommentálta a kialakult helyzetet.
A jelenlegi helyzetben Magyarország számára nemcsak gazdasági, hanem energetikai biztonsági kockázattá válhat ez a büntetővám. Az ellátási nehézségek üzemanyaghiányhoz és az árak drasztikus növekedéséhez vezethetnek – amelyet a kormány akár ismét árstopokkal kezelhet, ahogyan az 2022-ben is történt.
És akkor még ott van a földgáz is
Amennyiben az olajimportot sikerülne is kiváltani, az amerikai kétpárti törvényjavaslat az orosz földgázimport révén is kockázatot jelenthet a magyar–amerikai kereskedelmi kapcsolatokra:
Hazánk ugyanis földgázellátása tekintetében is erősen függ az orosz forrásoktól.
A hivatalos adatok szerint 2024-ben mintegy 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra a Török Áramlat vezetéken keresztül, Szerbia felől.
A magyar kormány vezető döntéshozói az elmúlt hónapokban többször is hangsúlyozták, hogy ez az útvonal a hazai gazdaság "ütőerének" számít, és kulcsfontosságú az ellátásbiztonság szempontjából. Amennyiben azonban az Egyesült Államok e törvény alapján valóban súlyos vámtarifákat vetne ki a magyar termékekre, az a magyar exportpiacok jelentős újragondolását is kikényszerítheti. Ez a helyzet pedig szükségessé teheti a földgázbeszerzési stratégiák újrakalibrálását is, hiszen az orosz forrású energiahordozókhoz való ragaszkodás közvetve komoly gazdasági hátrányt okozhat a nemzetközi piacokon.
Fontos viszont, hogy a két energiahordozó esetében eltérő a mozgástér.
Míg az olaj esetében ott van a már említett Adria vezeték, mint lehetséges alternatíva, ezzel szemben a földgáz esetében jóval összetettebb a helyzet. A jelenlegi orosz gázszállítások döntő többsége a Török Áramlaton keresztül érkezik, amin az importvolumen az elmúlt időszakban ismét megközelítette a csúcsszinteket:
Így felmerül a kérdés, hogy a nyugati, déli és északi irányokból elérhető szállítási útvonalak – beleértve a környező LNG-terminálokat és vezetékrendszereket – rendelkeznek-e elegendő szabad kapacitással ahhoz, hogy teljes mértékben pótolni tudják a Török Áramlaton beérkező mennyiséget. Különösen igaz ez a hosszú távú szerződésben rögzített, évi 4,5 milliárd köbméteres importvolumen esetében, amelynek biztosítása kiemelten fontos az ellátásbiztonság szempontjából.
Hazánk kényszerpályán egy globális játszmában
Fontos hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államok által kilátásba helyezett másodlagos szankciók vélhetően nem Magyarországot célozzák elsődlegesen. A világ három legnagyobb orosz energiahordozó-importőre között ott van Kína is, és az amerikai külpolitika – különösen Trump elnöksége alatt – egyre határozottabban törekszik arra, hogy a kínai gazdaságot leválassza az orosz nyersanyagforrásokról:
Így a vámfenyegetés elsődleges célja
a kínai-orosz energetikai összefonódás gyengítése lehet.
Ráadásul hazánk EU-tagállamként az uniós közös kereskedelempolitika része, így az amerikai vámok közvetlen kivetése jogilag is bonyolult lenne, ráadásul a technikai kivitelezése is szinte lehetetlen, hiszen egy közös piacon belül könnyen kijátszható.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Ez egyre csúnyább: Trump vámjai párologtatják a szupergazdagok vagyonát
Hatalmas összegekkel csökkentek.
Riadót fújtak a szakértők: letaglózó adatok mutatják, mekkora bajban van a Föld
Vészjósló jelentés érkezett.
Hogyan netezik a "TikTok-generáció"? Íme a fiatalok tartalomfogyasztási szokásai
Facebook, TikTok, Instagram és YouTube: a Z generáció játszótere.
Feltámadás jöhet Európában Trump vámjai után? Erre készülhetünk a gazdasági cunamit követően
Az Egyesült Államok magát ütötte meg, Európának komoly gesztust tehetett.
Hivatalos: itt a kormány lépése a járvány miatt
Az érintett gazdálkodók fizetési moratóriumot kapnak hitelszerződéseik után.
Politico: a legsikeresebb amerikai fegyverprojekteket lőheti lábon Donald Trump vámpolitikája
Ez nagyon fog fájni a washingtoni kormányzatnak.
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.
5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda? Áprilistól több millió forintot spórolhatnak a hiteligénylők 2025. április 1-től új le
A FIRE legnagyobb átverései
Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.


- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen