
Azzal kapcsolatban, hogy a közép- és kelet-európai térség gazdasági kilátásai szempontjából a leendő német kormány tervezett költségvetési lazítása mennyiben adhat lökést a régió országainak, Piotr Bujak, a lengyel PKO Bank vezető közgazdásza elmondta:
általánosságban elmondható, hogy a régió kisebb, nyitottabb gazdaságai, mint Magyarország, Csehország, Szlovákia, nagyobb mértékben profitálhatnak ebből egyrészt a nagyobb nyitottságuknak köszönhetően, másrészt azon oknál fogva, hogy jobban függenek a németországi kereslettől.
Piotr Bujak azt azonban kihangsúlyozta, hogy a lazább német költségvetési politika nem feltétlenül fogja megoldani a szlovák gazdaságot annyira meghatározó autóipar minden problémáját, és ezt Csehország és Magyarország esetében is figyelembe kell venni. Kiemelte ugyanakkor, hogy a német lazítás a térség minden állama számára kedvező hatással jár.
Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője a német lazítás kapcsán kiemelte: a régión belül Csehország mellett Magyarországnak a kitettsége a legnagyobb a német gazdasággal szemben, ami miatt a német költekezése beindulása mindenképpen pozitív hatást jelent majd a hazai gazdaságra nézve. Mindamellett úgy látja, hogy
idén a hazai növekedési adatban a német lazítás még nem jelentkezik számottevően (2025-re 3% alatti GDP-bővülést vár), valószínűleg ennek hatása majd csak jövőre lesz látható nagyobb mértékben.
Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája pedig a – Magyarországon is jelen lévő – német védelmi ipari cégek várható felfutásával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az a gyengélkedő autóiparban jelentkező hazai veszteségek egy részét fogja csak kompenzálni. Egyben azt is kihangsúlyozta azonban, hogy Németországban nemcsak a védelmi ipar, hanem az általános infrastruktúra fejlesztésére is jelentős források irányulnak majd, ami beszállítóként a térségbeli cégek számára komoly lehetőséget jelenthet.
Bernat Aurel, a román Banca Transilvania ügyvezető igazgatója kiemelte: a hivatalos előrejelzés szerint idén Romániában 2,5% lehet a GDP növekedésének mértéke, azonban elemzők, piaci szereplők, köztük a Banca Transilvania előrejelzése is inkább 1,8-2% közé tette a román gazdaság idei növekedésének mértékét, de ez nem vette még figyelembe a német lazítási terveket. A német gazdaságpolitika változása miatt azonban úgy véli, hogy az év végére elképzelhető, hogy a román gazdaság 2,5%-kal fog növekedni.
Piotr Bujak úgy látja, hogy
a nemzetközi befektetők körében most egy kedvező kép kezd kialakulni Európáról miután az expanzívabb költségvetési politika (beleértve a védelmi ipar tervezett fejlesztését) révén lendületet kaphat a növekedés.
Úgy véli, ezt a pillanatot az európai politikusoknak ki kell használniuk, hogy hosszú távon vonzóak maradjanak a nemzetközi befektetők előtt.
Mi a lengyel titok?
Azzal kapcsolatban, hogy elemzések szerint Magyarország Lengyelországhoz és Romániához képest kevésbé tudta kihasználni az uniós csatlakozás gazdasági előnyeit, Jobbágy Sándor azt emelte ki: Magyarország az uniós forrásokat nem használta fel kellőképpen az ország termelékenységének növelésére a hazai kkv-szektorban.
Móró Tamás szerint Magyarországon kétarcú gazdaság alakult ki, a külföldi tulajdonú vállalatok és beszállítóik nagyon termelékenyek, jól beilleszkedtek a világgazdaságba. Ezzel szemben a kkv-szektornál sok esetben azt látni, hogy megrekedtek a 20 évvel ezelőtti szinten.
Itt kellene javulást elérni ahhoz, hogy hazánk kitörjön a közepes jövedelmű ország státuszából
– tette hozzá.
Elhangzott, hogy Lengyelország a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP terén már megelőzi Portugáliát és Görögországot. Piotr Bujak szerint ebben kulcsszerepet játszott, hogy
a bérek növekedése és a termelékenység növekedése között megfelelő kapcsolat alakult ki Lengyelországban.
„Az IMF-től, a hitelminősítő intézetektől és az Európai Bizottságtól is azt halljuk, hogy a lengyel gazdaság teljesítményének kulcstényezője az volt, hogy elkerülte a túlzott bérnövekedést abban az értelemben, hogy az nem volt sokkal erősebb mértékű, mint a termelékenység növekedése” – mondta a lengyel szakértő.
Móró Tamás ezzel kapcsolatban kiemelte: mind Lengyelországban, mind Magyarországon jelen lévő ingatlanpiaci szereplőtől hallotta azt a sokatmondó adatot, hogy bár Lengyelországban a jövedelmek magasabbak, mint Magyarországon, mégis ott átlagosan mintegy 20%-kal kerül kevesebbe egy lakás felépítése egy négyzetméterre vetítve, mint Magyarországon, mert az építőiparuk termelékenyebb.
Bernat Aurel országa gazdasági kilátásainak értékelése kapcsán kihangsúlyozta: az energiafüggetlenség terén a térségen belül Románia számít talán a legjobb helyzetben lévő országnak a földgáz- és kőolajszektort érintő jelentős beruházásoknak köszönhetően. Egyben elismert, hogy a közelgő választások után a kormányzatnak majd foglalkoznia kell a költségvetési deficit kérdésével, ugyanis az utóbbi években jelentős jóléti lépések történtek a bérek, nyugdíjak emelésére.
Kamatpályák
Az MNB holnapi kamatdöntő ülésével kapcsolatban, ahol Varga Mihály új jegybankelnök vezetésével először dönt a kamatról a monetáris tanács, Jobbágy Sándor elmondta: kamattartást vár a jegybanktól. Nincs tér szerinte ugyanis kamatvágásra sem inflációs, sem piaci oldalról, és ez még néhány hónapig így maradhat. Úgy véli, az év vége felé, az utolsó negyedévben lehet némi mozgástér a kamatcsökkentésre.
Móró Tamás szerint a piac inflációs várakozásai beépültek a hosszabb távú, például tízéves kamatokba. Ez azt jelenti, hogy a piac legalábbis rövid távon nem annyira optimista, hogy az infláció ismét csökkenő pályára áll.
Piotr Bujak ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy a lengyel jegybank még ebben az évben elkezdheti a kamatvágást.
Bernat Aurel pedig a jelenlegi 6,5%-os román kamatszinttel kapcsolatban arra emlékeztetett: amikor a 16%-os inflációs csúcs kialakult Romániában, akkor folyamatosan 7%-ig növelték a jegybanki kamatot, majd most az infláció fokozatos csökkenése ellenére (jelenleg 5,5%-os a drágulás), három egymást követő alkalommal tartották a kamatszintet 6,5%-os szinten. 2025-ben két vagy három 25 bázispontos csökkentés következhet be előrejelzése szerint.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Váratlan kérő jelentkezett be a TikTokért, amerikai technológiai óriáshoz kerülhet az alkalmazás
Egy nappal a határidő előtt tett ajánlatot a vállalat.
Izrael döntött, hatalmas területet száll meg a hadsereg
Jelentős térséget foglalnának el a védelmi erők.
Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac
Donald Trump este megszólal.
Áttörés a demencia elleni harcban: egy vakcinamellékhatás lehet a kulcs
Nagyszabású kutatást hozott megdöbbentő eredményt.
Statisztikai botrány: a KSH visszautasítja a manipulációra vonatkozó vádakat
A hivatal szerint hiteles és validált adatokat szolgáltatnak a magyar társadalmi helyzetről.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.