Németország megdöntötte a húszéves tabut, egész Európa megérezheti a hatását

Németország megdöntötte a húszéves tabut, egész Európa megérezheti a hatását

A német kormány a gazdaságélénkítés és a védelmi kiadások növelése érdekében döntött az adósságfék-szabályok átalakításáról, amely akár 220 milliárd eurós plusz mozgásteret biztosíthat a következő években. A Bundesbank javaslata szerint, ha az államadósság a GDP 60%-a alatt marad, a kormány a GDP 1,4%-ának megfelelő hitelt vehetne fel évente, amelyből 0,9 százalékpontot beruházásokra kellene fordítani. Az UBS és a Morgan Stanley szerint a lépés berúghatja a német gazdasági motort, ami kulcsfontosságú lehet a vámháborús fenyegetések miatt.

Újraszámolták, mégis nőtt az olasz GDP

Újraszámolták, mégis nőtt az olasz GDP

Az olasz gazdaság 0,1 százalékos növekedést ért el 2024 negyedik negyedévében az előző negyedévhez képest, ami főként a szilárd beruházásoknak köszönhető. Az ISTAT statisztikai hivatal ezzel felfelé módosította korábbi, stagnálást jelző becslését – írja a Reuters.

Megjött a GDP-adat! Így került ki Magyarország a recesszióból

Megjött a GDP-adat! Így került ki Magyarország a recesszióból

Tavaly a negyedik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,5%-kal haladta meg az előző negyedévit. Az előzetes adattal egybevágó mai adatközlés megerősíti, hogy Magyarország kikerült a recesszióból, hiszen fél éven át tartó zsugorodás után növekedést tudott felmutatni. A részletekből az is kiderül, hogy egyelőre a magyar gazdasági növekedés nem áll igazán sok lábon, és további jelentős élénkülés kellene ahhoz, hogy a kormány növekedési tervei megvalósuljanak.

A világ egyik legerősebb országa régóta komoly gondokkal küszködik, de van, amiben fénysebességgel törnek az élre

A világ egyik legerősebb országa régóta komoly gondokkal küszködik, de van, amiben fénysebességgel törnek az élre

Sinkanszen. Ez az egy szó világszerte azonnal megdobogtatja a vonatrajongók szívét, és vált ki azonnal heves rajongást a tömegközlekedési szakemberek körében. A több mint hat évtizedes múltra visszatekintő japán vasúti csúcsvonal története viszont nem mindig volt felőtlen, a járat körül pedig a mai napig számos mítosz, tévhit kering. A jármű múltja ragyogó, és a jövő is ugyanilyen fényesnek látszik, de a legendás vasútvonalnak is meg kell küzdenie sajátos kihívásokkal.

Meglepő magyar előrejelzést tett közzé az EBRD

Meglepő magyar előrejelzést tett közzé az EBRD

Az idén az eddig vártnál valamivel lassabb, jövőre már gyorsuló növekedést valószínűsít a tevékenységi területét alkotó gazdaságokban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A magyar gazdaságnak fokozatos, de a piaci várakozásoktól elmaradó élénkülést jósol a szervezet.

Trump és Musk beborítják az amerikai gazdaságot – kongatja a vészharangot a guru

Trump és Musk beborítják az amerikai gazdaságot – kongatja a vészharangot a guru

Steve Cohen, a Point72 hedge fund elnöke és vezérigazgatója először vált pesszimistává egy ideje az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Véleménye szerint Donald Trump agresszív kereskedelmi politikája növeli az inflációs nyomást és csökkenti a fogyasztói költést, ami negatívan hathat a gazdaság növekedésére. Emellett az új bevándorlási korlátozások miatt a munkaerőpiac is szűkülhet, ami hosszú távon akadályozhatja a gazdasági bővülést.

Elmondták az elemzők, mi vár Magyarországra 2025-ben

Elmondták az elemzők, mi vár Magyarországra 2025-ben

A Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Gazdaságpolitikai és Gazdaságelméleti Szakosztálya múlt héten rendezte meg évadnyitó konferenciájaként az Előrejelzők Fórumát. Az elemzők a magyar gazdaság legfontosabb makromutatóinak várható alakulását vitatták meg. Az idei gazdasági növekedés kapcsán a piaci elemzői konszenzus 1,8-2,5% között mozog. A szakértők egyetértettek abban, hogy a fogyasztás támogathatja a gazdasági növekedést, míg a beruházások és a nettó export tekintetében már borúsabbak a kilátások. A makroelemzők nem számítanak a recesszió visszatérésére 2025-ben, viszont a magyar gazdaság dinamikus gazdasági növekedéséhez szükség lenne a német gazdaság erőteljes élénkülésére is. Az éves átlagos infláció 2025-ben a piaci elemzői konszenzus szerint 5-5,5% körül lehet. Az elemzők egyetértettek abban, hogy januárban az infláció valószínűleg tetőzött, a dezinflációs pályára továbbra is az élelmiszerek és a piaci szolgáltatások áralakulása jelentheti a legnagyobb kockázatot. Megállapítást nyert, hogy egyes ágazatok inflációs hajlama végső soron az adott ágazat versenyképességi problémáját tükrözi.

Meglepően jó erőben a japán gazdaság

Meglepően jó erőben a japán gazdaság

Japán GDP-je 0,7%-kal nőtt negyedéves alapon a 2024 negyedik negyedévében, ami meghaladta az előző negyedév felülvizsgált 0,4%-os növekedését és a piaci konszenzus 0,3%-os várakozását. A gazdasági növekedés elsősorban az erős külső keresletnek köszönhető, különösen a félvezetők iránti globális kereslet növekedése segítette az exportot és a vállalati beruházásokat, miközben a belföldi kereslet valamelyest gyengült.

Már most gond lehet a 2025-ös magyar GDP-növekedéssel?

Már most gond lehet a 2025-ös magyar GDP-növekedéssel?

Fordulat kezd kibontakozni a 2025-ös évre vonatkozó kormányzati GDP-prognózis tekintetében. Az idei büdzsét a kormány ősszel 3,4%-os gazdasági növekedésre építette, és Gulyás Gergely miniszter Kormányinfón elmondott válaszából, a kormány továbbra sem változtatja meg a hivatalos makropályát, viszont nagyon úgy tűnik: a kihívásokkal tisztában van és már nem zárja ki, hogy rosszabb lehet a gazdasági növekedés, mint azt korábban várták. Kérdés, hogy vajon - akár a gazdaságtámogató programokkal, akár a külső kereslet javulásával párhuzamosan - összejöhet-e akkora dinamika, hogy az a szám beférjen a 3-6%-os növekedési sávba, amit a kormány célként kijelölt hosszabb távon.

Századvég: már látszik a reálbérnövekedés hatása a gazdaságban

Századvég: már látszik a reálbérnövekedés hatása a gazdaságban

2024-ben a hazai 0,6 százalékos éves gazdasági növekedési környezetben a vásárlóerő növekedése már egyre inkább érezteti hatását a gazdaságban - írják a Századvég szakértői. A kutatóintézet femérése szerint a kedvezőbbé váló belső konjunkturális folyamatoknak köszönhetően a vállalatok kereslettel, beruházásokkal és profittal kapcsolatos várakozásai az elmúlt két év folyamán egyszer sem voltak olyan kedvezőek, mint 2025 januárjában.

Itt a friss GDP-adat! Magyarország kikerült a recesszióból

Itt a friss GDP-adat! Magyarország kikerült a recesszióból

Tavaly a negyedik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,5%-kal haladta meg az előző negyedévit. Ezzel Magyarország kikerült a recesszióból, hiszen fél éven át tartó zsugorodás után növekedést tudott felmutatni. A szakértők előzetesen 0,2%-os GDP-növekedésre számítottak. Éves összevetésben 2024 utolsó három hónapjában (kiigazítatlanul) 0,4%-os volt a növekedés, a piaci elemzők stagnálást vártak.

Holnap eldől, kikecmergett-e a recesszióból a magyar gazdaság

Holnap eldől, kikecmergett-e a recesszióból a magyar gazdaság

Visszafogott teljesítményt nyújt a magyar gazdaság, és 2024 utolsó negyedévében sem indította be a rakétákat, de a recesszióból kikeveredtünk – ezt mutatja a holnap megjelenő GDP-adat előtti felmérésünk. A Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzéseinek konszenzusa szerint negyedéves alapon 0,2 százalékkal nőtt, éves alapon stagnálhatott a gazdaság teljesítménye.

Nagyot mentett a kínai gazdaság

Nagyot mentett a kínai gazdaság

Tavaly az utolsó negyedévében élénkült a kínai gazdaság, így 2024 egészére sikerült elérnie a politika által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők az állami élénkítő lépésekre, illetve az erős exportteljesítményre vezetik vissza a kedvező növekedési adatot, ám az idei év körüli bizonytalanságot is hangsúlyozzák, elsősorban a kereskedelempolitikai kilátások miatt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.