A román energiaügyi minisztérium figyelmeztette a külföldi befektetéseket vizsgáló kormányzati ügynökséget azokra a potenciális nemzetbiztonsági kockázatokra, amelyek abból eredhetnek, ha a magyar MVM felvásárolná az E. ON helyi energiaszolgáltatóját - jelentette be maga a román tárca. Az ügylet még a román hatóságok jóváhagyására vár, azonban a minisztérium szerint biztonsági okokból blokkolhatják az eladást.
Az európai ingatlanpiac 2025-ben jelentős átalakuláson és fellendülésen mehet keresztül a bukaresti Cushman & Wakefield Echinox elemzése szerint. A stabilizálódó infláció, csökkenő kamatlábak és növekvő reáljövedelmek kedvező gazdasági környezetet teremtenek az ágazat számára. Románia pedig várhatóan az eurózóna átlagát meghaladó növekedést produkál majd, ami ösztönzőleg hat a fogyasztásra és a beruházásokra is - írta meg a Property Forum.
Befagyasztotta a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat a román kormány - írja az economedia.ro. A Ciolaciu-kabinet hétfői ülésén elfogadott sürgősségi rendelet értelmében a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek 2025 végéig a 2024 decemberi szinten maradnak.
Egy orosz Kalibr típusú rakéta Moldova, majd Románia légterébe lépett be, mielőtt Ukrajnában becsapódott. Ez újabb példa arra, hogy az orosz támadások közvetlenül is érinthetik NATO-tagállamok légterét, miközben a hivatalos reakciók és a légvédelmi rendszerek működése továbbra is kérdéses.
Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament hétfői együttes ülésén a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Marcel Ciolacu (PSD) vezette koalíciós kormánynak.
Kivonul a Romániában legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) az Európa-barát pártok koalíciós tárgyalásairól, de kész megszavazni egy jobboldali kormányt – jelentette be csütörtökön Marcel Ciolacu pártelnök.
Az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított a TikTok ellen annak feltételezett mulasztásai miatt a Digitális Szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) betartásában, különös tekintettel a választási integritással kapcsolatos kockázatok kezelésére. A lépés hátterében a mostani romániai elnökválasztások során tapasztalt külföldi befolyásolási kísérletek állnak.
Írtunk már arról korábban is, hogy az állampapír-portfólió diverzifikálása érdekében nem ördögtől való dolog azon gondolkodni, hogy vajon magyarként lehet-e szomszédos országokban eurós vagy egyéb devizás állampapírt vásárolni. Jó hír, hogy többek között az osztrákok mellett a románok is kínálnak lakossági papírokat, méghozzá igen vonzó, 8% körüli lejes és közel 6%-os eurós kamatozás mellett. A Portfolio kérdésére a román pénzügyminisztérium azt is elárulta, hogy magyarként miképpen juthatunk ezekhez hozzá.
Romániában egyre kaotikusabbá válik a politikai helyzet, miután múlt hét pénteken az alkotmánybíróság eltörölte az elnökválasztás november 24-i fordulójának eredményét, és a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését rendelte el. December 1-jén parlamenti választásokat is tartottak, amelyek a mérsékelt erők visszaesését és a szélsőjobb előretörését hozták. Az eredmények nyomán a mérsékelt pártok koalíciós kormányzásban állapodtak meg, ez azonban még jobban kiélezi az ellentétet a Nyugat-párti erők és az Oroszországgal szimpatizáló szélsőségesek között. Bár egyelőre viszonylag békés mederben folynak az események, már vannak arra utaló jelek, hogy akár erőszakba is torkollhat a helyzet: társaival együtt ugyanis hétvégén a rendőrség elfogta a szélsőjobboldali, győztes elnökjelölt, Călin Georgescu testőrségének állítólagos vezetőjét, aki fegyverekkel útra kelve a rend megzavarására készülhetett Bukarestben.
Megszületett a magyar soros elnökség alatt a mai belügyminiszteri ülésen arról, hogy teljes jogú tagként felveszik januártól Romániát és Bulgáriát a Schengen-övezetbe – jelenette be percekkel ezelőtt a magyar soros elnökség a hivatalos X-csatornán.
Az osztrák kormány bejelentette, hogy nem gördít több akadályt Románia és Bulgária schengeni csatlakozása elé. Ez a döntés megnyitja az utat a két ország teljes jogú tagsága előtt az európai szabadforgalmi övezetben.
A román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-i első fordulójának eredményét, így a teljes elnökválasztási folyamatot meg kell ismételni.
Feloldották a titkosítás alól Romániában a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén bemutatott hírszerzési dokumentumokat, melyekből kiderül, hogy az ország „agresszív orosz hibrid támadásoknak” volt kitéve az egymást követő elnök-, illetve parlamenti választáson – írja a Reuters.
Egy oroszbarát, a NATO-val és az EU-val szemben kritikus szélsőjobboldali jelölt, és egy nyugatos, liberális jelölt között választhatnak a romániai választók az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában. A választás nemzetközi szempontból is jelentős, Románia ugyanis a NATO keleti szárnyának egyik bástyája, amely kulcsszerepet játszik a szövetség önvédelme és Ukrajna támogatása szempontjából. Eközben a december 1-jei parlamenti választások nyomán formálódik az új kormány, amelynek akár az összes nyugatos, nem szélsőjobboldali erő a tagja lehet, az erdélyi magyarokat képviselő RMDSZ pedig ismét kormányra kerülhet.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) arra számít, hogy a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal együtt kormányzati többségük lehet a romániai parlamentben, de a nagykoalíció lehetőségét sem zárja ki – mondta Kelemen Hunor pártelnök reggel a Kossuth Rádióban.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a Fitch hitelminősítő intézet a hét második felében milyen döntést hozhat Magyarország besorolásáról, miután a Moody’s ugyan nem rontott az osztályzatunkon, de a gazdasági kilátásainkat stabilról negatívra módosította. Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője volt. A második részben a vasárnapi romániai parlamenti választások eredményeit és lehetséges következményeit elemeztük Vígh Emesével, a Transtelex vezető szerkesztőjével.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A francia elnök figyelmeztette Európát, ne csak amerikai fegyverekre költsön.
Kirúgások és drasztikus költségcsökkentés jöhet.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.