Szeretném, ha még több embert befogadnának, mert most az egész Gázai övezetet nézem, és az egy igazi káosz
- mondta Trump, majd hozzátette, hogy hasonló kéréssel tervez fordulni az egyiptomi vezetéshez is.
A Gázai övezet kétmillió lakosának többsége az Izrael ellen 15 hónapja tartó háborúban kényszerült lakóhelyét elhagyni. Az ENSZ becslései szerint a gázai építmények 60 százaléka megsérült vagy megsemmisült, és az újjáépítés évtizedekig tarthat. Ezzel kapcsolatban Trump elmondta:
Valószínűleg másfél millió emberről van szó, és mi csak kitakarítjuk az egészet. Szinte mindent leromboltak, és emberek halnak meg ott. Szóval én inkább összefognék néhány arab nemzettel, és lakásokat építenék egy másik helyen, ahol talán a változatosság kedvéért békében élhetnének
Trump javaslata ellentétes az Egyesült Államok több évtizedes külpolitikájával, amely elkötelezte magát egy palesztin állam létrehozása mellett, amelynek kulcsfontosságú része Gáza. Az USA korábban elutasította a palesztinok erőszakos kitelepítését a Gázai övezetből vagy a megszállt Ciszjordániából.
A Hamász politikai irodájának tagja, Bassem Naim határozottan elutasította a javaslatot:
Palesztin népünk a Gázai övezetben 15 hónapig tűrte a halált és a pusztítást... anélkül, hogy elhagyta volna a földjét. Ezért nem fognak elfogadni semmilyen ajánlatot vagy megoldást, még akkor sem, ha azok jó szándéknak tűnnek az újjáépítés címén."
Jordániában jelenleg több mint kétmillió palesztin menekült él, akiknek többsége állampolgárságot kapott. Egyiptom elnöke, Abdel Fattah al-Sisi korábban kijelentette, hogy elutasítja a palesztinok Sínai-félszigetre való erőszakos kitelepítését.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images