Az ENSZ 6 milliárd dolláros segélyt kér Szudán számára, hogy enyhítse a polgárháború okozta humanitárius katasztrófát. A szervezet szerint az országban kialakult helyzet a világ eddigi legsúlyosabb éhínségválságának tekinthető, amely a lakosság közel felét érinti.
A tengerszint emelkedése nem csupán egy távoli ökológiai probléma, hanem egy olyan globális kihívás, amely társadalmi, gazdasági és politikai szinten is sürgető megoldásokat igényel. A hatékony alkalmazkodás és kárenyhítés összetett döntéseket és hosszú távú tervezést követel meg. A kérdés nem csupán az, hogy milyen technikai megoldásokkal védhetők meg a part menti közösségek, hanem az is, hogy milyen társadalmi, gazdasági és kulturális tényezők befolyásolják az egyes régiók alkalmazkodási lehetőségeit.
Az éghajváltozással kapcsolatos szélsőséges eseményeket érthetően rendkívüli médiafigyelem kíséri, legyen szó extrém hőhullámokról, évszázados rekordokat megdöntő árvizekről, katasztrofális erdő- és bozóttüzekről. Ugyanakkor kevesebbet beszélünk és olvasunk a klímaváltozással kapcsolatos tengerszintemelkedésről. Talán azért van ez így, mert ez a jelenség egy kevésbé látványos hosszabb távú folyamat, amely jelenleg még nem jár együtt komoly emberi áldozatokkal és súlyos gazdasági károkkal.
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti határainál tevékenykedő, Ruanda által támogatott M23 felkelőcsoport a 2 milliós Goma elfoglalása után újabb nagyvárost vehet ellenőrzése alá. A lázadók pénteken bejelentették, hogy bevették a térség második legnagyobb városa, Bukavu repülőterét – írja a Reuters.
Az ENSZ nukleáris megfigyelő szervezetének vezetője, Rafael Grossi figyelmeztetett, hogy fogyóban az idő az iráni atomprogram megfékezését célzó megállapodás elérésére. Teherán ugyanis egyre jobban felgyorsítja az urándúsítást, közelítve a fegyverminőségű szinthez. A helyzetet súlyosbítja, hogy megrekedtek a tárgyalások, és az Egyesült Államok új adminisztrációja még nem alakított ki egyértelmű álláspontot a kérdésben - közölte a Reuters.
A kínai kormány "bolygóvédelmi erők" toborzásába kezdett, miután elemzések szerint növekedett annak az esélye, hogy 2032-ben egy tavaly december 27-én felfedezett aszteroida becsapódhat a Földbe. A lépés része Kína űrkutatási ambícióinak, és egybeesik a nemzetközi erőfeszítésekkel az esetleges aszteroida-fenyegetés elhárítására - számolt be a brit The Guardian.
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatollah szerdán kijelentette, hogy országának tovább kell fejlesztenie hadseregét, beleértve rakétáit is, miután Donald Trump amerikai elnök a síita államra gyakorolt nyomás legmagasabb szintre emeléséről írt alá rendeletet a múlt héten.
Úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök és korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton mostanában kevés dologban találják a közös nevezőt a nyilvánosság előtt – ám abban egyetérthetnek, hogy az Egyesült Államoknak meg kellene szereznie Grönlandot a Dán Királyságtól - írja az NPR Boltonnal készült interjújuk nyomán. A volt tanácsadó, akinek Trump nemrég visszavonta a nemzetbiztonsági engedélyét és titkosszolgálati védelmét, azonban erős kritikával illette a republikánus zászlóvivő módszereit.
Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete vasárnap azt mondta: Oroszország "megfelelő jelzéseket" vár Washingtonból a Moszkvával való kapcsolatfelvételre - jelentette a RIA Novosztyi állami hírügynökség.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) főigazgatója, Fernando Arias szombaton Damaszkuszban tárgyalt Szíria új vezetőivel. A megbeszélések célja az volt, hogy lezárják a Bassár el-Aszad korábbi elnök idején kialakult feszült viszonyt a vegyi fegyverek ügyében. Arias szerint ez a látogatás az első lépés lehet a probléma végleges rendezése felé - számol be a Reuters.
Nyilvánosan kommentálta Shlomi Binder tábornagy, az izraeli katonai hírszerzés (MID) vezetője azokat a híreket, melyek szerint ellenzi Donald Trump Gázával kapcsolatos terveit. A katonai vezető azt mondta: nem ellenzi kifejezetten Gáza "Riviérává változtatását," viszont tart attól, hogy elszabadul miatta az erőszak a régióban.
Fennáll a veszélye annak, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén kirobbant konfliktus az egész régióra átterjed - mondta António Guterres ENSZ-főtitkár New Yorkban csütörtökön. Az ENSZ legfrissebb adatai szerint Gomában legalább 2900-an haltak meg a harcokban.
Az Egyesült Államok kormánya fontolgatja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átfogó reformjának tervét, amely magában foglalná egy amerikai vezető kinevezését is - ennek köszönhetően az USA a globális egészségügyi ügynökség tagja maradna, írja a Reuters.
Kedden a világ jó részét lesokkolta Donald Trump amerikai elnök, amikor bejelentette, hogy amerikai területté szándékozik tenni a Gázai övezetet, a palesztin lakosságot pedig ki akarja telepíteni onnan. A nyilatkozat után a republikánus politikusok próbálták oltani a tüzet, de Trump most a Truth közösségi oldalon megerősítette: tényleg pályázik a világ egyik legkegyetlenebb tűzfészkére.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szerint minden olyan nemzetközi szervezet esetében, amelyet az USA elhagyott, Magyarországnak is mérlegelnie kell a kilépést. Eddig a világ legnagyobb gazdasága a WHO-ból és az UNESCO-ból lépett ki.
Sorra érkeznek az elítélő reakciók a nemzetközi színtéren Donald Trump azon tervére, mely szerint „a Közel-Kelet Riviérájává” akarja átépíteni Gázát. Az ENSZ főtitkára szerint az amerikai elnök lépése etnikai tisztogatás lenne, melyet el kell kerülni.
A népességváltozás 10 legnagyobb térségbeli vesztese között négy magyarországi régió is szerepel.
Fontos választás elé néz Németország.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.