Az Eurostat adatai szerint Horvátországban az élelmiszerárak 2020 óta 45%-kal emelkedtek, ami jóval meghaladja az uniós átlag 33%-os növekedését. Különösen drasztikus volt a kenyér árának 61%-os, a tojás 63%-os, a gyümölcsök 40%-os, a húsok 38%-os és a zöldségek 44%-os drágulása.
Magyarországon ennél jelentősebb volt az élelmiszerek drágulásának üteme, volt olyan, hogy éves bázison több mint 40 százalékkal emelkedtek.
A pénteki bojkott érezhető hatást gyakorolt a kereskedelemre:
a tranzakciók száma 44%-kal, az eladások összértéke pedig 53%-kal csökkent az átlagos forgalomhoz képest.
A tiltakozás szervezői nem elégedettek a kiskereskedők reakciójával. Mirko Budimir, a kiskereskedelmi láncok képviselője a Horvát Munkaadók Szövetségében és a HUP Kereskedelmi Szövetség elnökségének alelnöke az RTL Danas hírműsorában úgy nyilatkozott: "Továbbra is úgy fogunk működni, mint eddig (...) ez az 'úgynevezett' bojkott nem fog semmit sem változtatni."
A "Halo, Inspektore" csoport válaszul újabb, még szélesebb körű bojkottra szólította fel a fogyasztókat. A Facebook-oldalukon közzétett felhívásban ezt írták: "ÚJ PÉNTEK - ÚJ BOJKOTT! Jövő pénteken ismét bojkottálni fogjuk az összes boltot. Még erősebben. Még hangosabban."
A szervezők hangsúlyozták, hogy nem adják fel a konkrét kiskereskedelmi láncok és termékek bojkottálását, de átmenetileg elhalasztják ezeket a terveket. Ehelyett egy átfogó, egynapos országos bojkottra készülnek, amely minden horvátországi üzletet érintene.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images