Az interjú legfontosabb pontjai:
- Már az idei utolsó negyedévben pozitív növekedési számokat fogunk látni és egy gyorsuló növekedést a jövő évben, negyedévről negyedévre.
- Az idei évben 0,7-0,8%-os GDP-növekedést vár az NGM, ezt követően jövőre lehet 3,4%-os a növekedés üteme.
- 2024-ben is beütött egy nem várt gazdasági esemény, ez a német gazdaság válsága.
- 2020 óta olyan éveink vannak, amikor válság válságot követ.
- 2024-ben a német gazdaság maga alá tepert bennünket. Németország romokban, a kormány szétesett, és a gazdasági problémák vezettek a szakadáshoz is.
- A belső konjunktúra fellendülőben van és ez folytatódni fog. 2025-ben a fogyasztás lesz a legfontosabb mozgatórugója a GDP-nek.
- Kérdés, hogy idehaza miből lesz növekedés a jövőben, ezen a téren a kormány három fontos tényezőt lát: jövedelem, lakhatás és kkv-k.
- A gazdasági semlegesség lényege: nyugatnak és keletnek is nyitottak vagyunk, egy hidat szeretne üzemeltetni a kormány, ideológiától teljesen mentesen.
- Példaként említette, hogy a szegedi BYD-nál az átlagbérek magasabbak lesznek, mint a kecskeméti Mercedes-gyárban és beindulhat egy verseny a dolgozókért, akik magasabb bérekhez juthatnak ezáltal.
- 2025-ben több fontos beruházás is elkészül, és ezt követően megindulhat a termelés (példaként említette a debreceni CATL-gyárat, a BMW-gyárat és a szegedi BYD-gyárat). Ha ezek beindulnak, akkor az 0,5%ponttal tudják emelni a GDP-t. Ennek a hatásának egy része áttolódhat 2026-ra.
- Ennél magasabb GDP-hez a német gazdaság erejére lenne szükség.
- A hároméves bérmegállapodásról is beszélt, melynek szerinte fontos célja, hogy 2027-re a rendszeres bruttó átlagbérnek az 50%-át el kell érnie a minimálbérnek. Az átlagos minimálbér-emelkedés így évente 12% lesz. Ez egy jelentős reál-minimálbér javulást jelent.
- 2028-ra reális, hogy 400 ezer forint legyen a bruttó minimálbér.
- Az átlagbérek emelkedése már sokkal inkább a GDP-növekedéstől és a termelékenység alakulásától függ. Kiemelte, hogy az olyan béremelkedés, amely elszakad a gazdaság teljesítőképességétől, az nem jó, mert az nehéz helyzetbe hozza a vállalkozásokat. Erős GDP-növekedés esetén kitermelhetővé válik a magasabb béremelkedés.
- A kormány azt szeretné, hogy az államadósság jelentős része a lakosság kezében legyen, mert ez stabil.
- Kamatokról kijelentette:
remélhetőleg a 6,5%-ról lefelé tudunk elmozdulni.
- Ez egy nagyon jelentős kamatláb, 3% feletti reálkamatláb, ami a gazdasági növekedés szempontjából nem indokolható - érvelt a miniszter.
Kijelentése azért érdekes, mert egy felettébb mozgalmas időszakban érkezik, már ami a monetáris politikát és annak kilátásait illeti. A jegybank épp ezekben a hetekben látja indokoltnak szinten tartani az alapkamatot és azt hangsúlyozta több alkalommal is, hogy ez huzamosabb ideig így maradhat. Nagy kérdés, hogy ez hogyan változhat majd jövő tavasszal, amikor új elnök érkezik az MNB-be.
- A forintárfolyam tekintetében mindig a legfontosabb a stabilitás.
- Politikailag Magyarországnak nagy nyereség Donald Trump visszatérése az amerikai elnöki székbe, és szerinte gazdaságilag is jól fog hazánk kijönni ebből a változásból. A piac még bizonytalan szerinte.
- Elismerte: van egy jegybankelnökváltás kilátásban Magyarországon jövő márciusban és van egy csúcsminisztérium is lebegtetve. Majd azon szereplők véleménye, akik belépnek ezekbe a pozíciókba, megnyugtathatja az árfolyamot - vetítette előre.
- Le fog csillapodni az árfolyam, és a nagy volatilitás, ami tényleg jellemzi az árfolyamot, visszamegy és mi is azon dolgozunk, hogy stabilabb lesz az árfolyam - mondta.
- Arra a kérdésre, hogy személy szerint ő lesz-e majd felelős a pénzügyminisztériumi feladatokért az új kormányzati felállásban jövőre, Nagy Márton kijelentette: erről mindig a miniszterelnök dönt.
Az már szerintem elhangzott, hogy nem lesz Pénzügyminisztérium, de nem csak Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szájából. Korábban Orbán Viktor is elmondta, hogy csúcsminisztérium lesz.
- A gazdaságpolitika irányítása koncentrálódik, és arra is lehet számítani, hogy a jegybankelnöki székbe a kormány egyik tagja kerül.
Már csak néhány napot kell várni, hogy a nevek is bejelentésre kerüljenek
- magyarázta.
- Arra a felvetésre, hogy 2010 elején volt már egy hasonló csúcsminisztérium, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter úgy reagált: kicsit nagyobb lesz.
Mindezek alapján nagyon úgy tűnik, hogy nem várható meglepetés az eddigi feltételezésekhez képest és jövőre Varga Mihály MNB-elnök lehet a Pénzügyminisztérium éléről, és a PM bekerül az NGM alá Nagy Márton miniszter hatáskörébe, feladata lesz ezáltal jövőre a költségvetés végrehajtása, valamint már az új költségvetés elkészítése és benyújtása, valamint ne feledjük az adóügyeket és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felügyeletét.
- Rengeteg feladat van már most is a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, ami az iparral, a munkaerőpiaccal, a fejlesztési intézményekkel, tőkealapokkal, turizmussal foglalkozik. Hatalmas portfólió, ha lesz csúcsminisztérium, az még nagyobb lehet - magyarázta.
- Arra kell figyelni, hogy jó emberekkel vetesse körbe magát a vezető. Minden azon múlik, hogy a megfelelő posztra a megfelelő ember kerüljön - mondta. Ez esetben lehet akadálymentesen csinálni egy ilyen nagy szervezetet.
- Van a kormánynak elköteleződése amellett, hogy a hiányt és az államadósságot le kell szorítani. Emellett kell végrehajtani a 21 pontos növekedéstámogató akciótervet - mondta.
- Elismerte: a növekedés és a költségvetési kérdések egy érzékeny egyensúlyt alkotnak, minél többet veszünk el a növekedésből, annál nehezebb lesz a GDP-t javítani.
- Azt is kijelentette, hogy ezt az egyensúlyt el kell fogadnia a piacoknak, ha nem támogatnák ezt a piacok, akkor az kiütközne a magasabb finanszírozási költségekben, magasabb kamatokban vagy egy nem stabil árfolyamban.
- Szerinte megtalálta a kormány az egyensúlyt a növekedésösztönzés és a költségvetés stabilitása között.
- Majd feltette a kérdést: hogy ehhez a gazdaságpolitikához hogyan tud hozzájárulni a jegybank, az már egy összetettebb kérdés és az az új jegybankelnök feladata lesz.
- Előrevetítette ezen a téren: nagy változás lesz, hogy a csúcsminiszter és az új jegybankelnök közötti kapcsolat jó lesz, sőt erős lesz.
- Jelezte azt is: kéz a kézben, koordináltan fognak viselkedni, egyeztetni. Ezzel a csúcsminiszterre és az új jegybankelnökre utalt.
- Ezzel a lépéssel már egy nagyobb bizalmat kell kapjunk - utalt a hazai gazdaságpolitika piaci elfogadtatásának várható javulására.
- Szerinte Donald Trump visszatérésével visszatér a normalitás. Nagy Márton szerint ez már eleve jó Magyarországnak és a világnak.
- Reményei szerint Trump békét fog hozni, január 20. után megnyugvás jöhet, gazdaságilag is. A lakosság és a vállalati szektor is jobban fog fogyasztani, beruházni.
- A Trump-elnökségtől közvetlenül több pozitív hatást vár: könnyebb lehet szerinte a vízumkérdés, visszaállhat a kettős adóztatást elkerülő egyezmény, visszaépülnek a direkt járatok is New York, Washington és Budapest között.
- Ami Európát illeti: elég nagy bajban van, versenyképessége elveszett, nincs pénz a versenyképességi fordulatra és nincs olcsó energia. Szerinte a fenyegetés, ami Trump-elnökkel Amerikából fog érkezni az európai gazdaságra azzal is járhat, hogy az európai döntéshozók összekapják magukat. "Én a pozitív oldalát látom, végre össze kell szedjék magukat az európaiak" - fogalmazott. Majd megismételte a múlt heti előadásában mondottakat:
- Arról is beszélt, hogy nem nagyon ismer olyan miniszterelnököt, mint Orbán Viktort, aki fel tudja hívni a három leghatalmasabb ország vezetőjét. Ezzel az amerikai elnökre, a kínai elnökre és az orosz elnökre utalt. Szerinte ez fontos politikailag és gazdaságilag is, Magyarországnak forró vonala van ezekhez a vezetőkhöz.
Itt az idő, hogy az Egyesült Államok felfedezze újra Magyarországot és remélhetőleg, be fogunk tudni hozni új befektetőket
- vetítette előre az interjú végén.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Vajda János