Már hallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt tekintettük át, hogy a különböző makrogazdasági előrejelzéseket készítő intézetek milyen gazdasági növekedéssel számolnak a következő két évre, és hogy ezek alapján közeledünk vagy távolodunk az Európai Uniótól. Erről Zsoldos Ákost, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében azt tekintettük át, mi várható Szíriában azután, hogy az Aszad-rezsim megbukott és Bassár el-Aszad elhagyta az országot. A témáról Csicsmann Lászlót, a Budapesti Corvinus Egyetem tanárát és a Magyar Külügyi Intézet kutatóját kérdeztük.
A héten a befektetők figyelme középpontjában az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntése áll, amely jelentős hatással lehet az eurózóna gazdasági kilátásaira és a devizapiacokra. Emellett kulcsfontosságú makroadatok érkeznek: Németország és Magyarország novemberi inflációs adatait is megismerhetjük. Az EKB kamatpolitikája mellett a globális gazdasági folyamatok alakulását befolyásoló adatok is a fókuszban lesznek, mint például Kína inflációs és külkereskedelmi statisztikái.
A várakozásoknál is jobbal javult a fogyasztói bizalom az USA-ban, különösen a jelenlegi helyzetet látják kedvezőbben a fogyasztók. Ugyanakkor az inflációs várakozások meglepetésre feljebb kerültek.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a Fitch hitelminősítő intézet a hét második felében milyen döntést hozhat Magyarország besorolásáról, miután a Moody’s ugyan nem rontott az osztályzatunkon, de a gazdasági kilátásainkat stabilról negatívra módosította. Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője volt. A második részben a vasárnapi romániai parlamenti választások eredményeit és lehetséges következményeit elemeztük Vígh Emesével, a Transtelex vezető szerkesztőjével.
A héten érkezik az egyik legfontosabb piacmozgató adat, ami hatással lehet a nemzetközi kereskedési hangulatra. Legfrissebb makronaptárunkban mutatjuk, hogy melyik napokon milyen fontos piacmozgató események várhatók.
Mozgalmas hetet hagy maga mögött a forint. A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama a 415-ös szint felett is járt a napokban, ami új kétéves forintmélypontnak felel meg. A forint esése megint kilógott a régióból, a lengyel zloty ellenében például pénteken is új történelmi mélyponton volt. Voltak ugyanis meghatározó, piacbefolyásoló magyarországi fejlemények, mint például az új jegybankelnök személyének péntek reggeli ismertetése, majd késő este, a piaczárást követően a Moody’s verdiktje hazánkról. Előbbi nagy kilengést nem hozott a kurzusban (bár érdekes volt, hogy a forint pénteken is alulteljesítő volt a zloty ellenében), utóbbit a befektetők már nem tudták lereagálni.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a forintgyengülés okait elemeztük Nyeste Orsolyával, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjével. A második blokkban európai és japán autóipari problémák kapcsán a globális autóipari trendek változásait vizsgáltuk meg. Vendégünk volt Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője.
2024-ben egy nem várt gazdasági esemény következett be, a német gazdaság válsága, ami maga alá tepert bennünket - értékelte az aktuális gazdasági kilátásokat Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a HírTV-nek adott interjújában. Annak a reményének adott hangot, hogy 6,5%-ról lefelé tudnak majd elmozdulni az alapkamatban idehaza. Sokat beszélt a tárcavezető a hamarosan felálló új csúcsminisztériumról, valamint a jövő tavasszal esedékes MNB-elnökváltásról.
A globális részvénypiacok a múlt héten vegyes képet mutattak, miközben a Wall Street választások utáni lendülete némileg alábbhagyott. Az amerikai piacok mérsékelt emelkedést produkáltak, ugyanakkor a magyar forint jelentősen gyengült, különösen a dollárral szemben, új mélypontot érve el az euróhoz képest is. A hét fókuszában a német és amerikai gazdasági adatok, valamint az inflációs mutatók állnak, amelyek meghatározóak lehetnek a monetáris politikai döntések szempontjából. Magyar szempontból pedig a Moody's pénteki hitelminősítői döntése lesz. A hétvégén pedig az OPEC-döntése vihet be mélyütést a piacoknak.
A vállalati kötvények árai mostanában nagyon magasak, ami azt jelenti, hogy a hozamuk túl alacsony lett. Mivel a gazdasági helyzet bizonytalan, sok befektető elkezdett shortolni, vagyis arra fogadni, hogy ezeknek a kötvényeknek az ára esni fog. Ez egyfajta biztosíték számukra, ha a gazdaságban rosszra fordulnának a dolgok.
A német gazdaság minimális növekedést mutatott 2024 harmadik negyedévében, azonban ez elmaradt az előzetes várakozásoktól. A statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a gazdaság teljesítménye 0,1 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest, ami alulmúlja a korábban becsült 0,2 százalékos növekedést.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy könnyen elképzelhető, hogy a főbb gazdasági folyamatokból adódóan idén nem csökken a magyar államadósság GDP-arányos szintje. Arról, hogy az államadóssági ráta stagnálása vagy növekedése milyen kockázatok elé állíthatja a magyar gazdaságot, Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében beszéltünk, hogy már mind a négy nagy magyar blue chip közzétette harmadik negyedéves jelentését. A cégek idei első háromnegyed évével és további kilátásaival kapcsolatban Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője volt a vendégünk.
Már hallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, milyen strukturális okok miatt szakadt le az EU az USA-tól, és hogyan próbálna meg ezen változtatni kontinensünk. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük. Az adás második részében az amerikai baloldal friss narratíváját elemeztük, mely szerint a demokraták választási vereségének elsődleges felelősei a latinó szavazók. Médiaszakértők a hispán kisebbséget hibáztatják, akik szerintük saját érdekeikkel szemben szavaztak, amikor a deportálásukat tervező Trumpot támogatták. A témában Szabó Ákos, a Portfolio Globál rovatának elemzője volt a vendégünk.
Az autóeladásoktól tisztított kiskereskedelmi forgalom nagyot lassult októberben, miközben az export és importinfláció újra emelkedésnek indult.
Az októberi kínai kiskereskedelmi forgalom a várakozások felett alakult, viszont a lakáspiac továbbra is mélyrepülésben. Amíg a lakáspiaci helyzet nem rendeződik, addig a fogyasztás sem tud tartósan bővülni. Az ipar viszont alulmúlta a várakozásokat, míg az állóeszköz beruházások nagyjából a konszenzussal egyezően alakult.
Az Európai Központi Bank októberi ülésének most közzétett jegyzőkönyvéből kiderül, hogy már az amerikai választások előtt is egyértelműen a növekedéssel kapcsolatos aggodalmak kerekedtek felül, de nem minden EKB-tag volt meggyőződve arról, hogy a dezinflációs tendencia tartósan fennmarad.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Bevetették a "Sárkány leheletét"
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?