Idén közel 3000 milliárd forintnyi tőke- és kamatkifizetés terheli majd a magyar államkasszát, ebből 1800 milliárd forintot a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak, aminek a nagy része az idei első negyedévben esedékes. Az egyik legnépszerűbb hazai állampapír, a PMÁP kamata alaposan visszaesik, nagy kérdés, hogy mi történik majd a közel 6500 milliárd forintnyi állománnyal. Hogy mekkora kiáramlás várható az állampapírpiacról, hol találhatják meg a helyüket a megtakarítások, és mibe érdemes 2025-ben befektetni, azt állampapírpiaci és tőkepiaci szakemberekkel beszéljük végig a Portfolio Investment Day konferencián.
Alig egy hét múlva, 2025. február 20-án a budapesti Crowne Plaza ad otthont a Property Warm Up 2025 konferenciának, az ingatlanpiac egyik legizgalmasabb évnyitó eseményének. A rendezvény nem csupán az aktuális piaci trendekre fókuszál, hanem tágabb perspektívából vizsgálja az iparágat befolyásoló globális kihívásokat és lehetőségeket.
A vártnál jobban nőtt az amerikai termelői infláció és a maginfláció is. Ez már a sokadik adat, ami az inflációs nyomás erősödése irányába hat.
Bár az elmúlt hetekben Donald Trump intézkedéseitől volt hangos a világsajtó, a háttérben viszont egy olyan folyamat is munkálkodik, amire jóval kevesebb figyelem irányul, mégis az év egyik legizgalmasabb befektetési sztorija válhat belőle. A fókuszban nem a történelmi csúcsról csúcsra járó arany van, hanem egy olyan fém, amelyet a gazdasági egészség indikátorának tekintenek: ez a fém nem más, mint a réz. De miért is olyan izgalmas most ez, és hogyan lehet befektetni a sztoriba?
A vártnál magasabb lett az amerikai infláció, éves alapon 3%-kal, havi alapon 0,5%-kal emelkedett, míg a maginfláció 3,3%-kal került feljebb éves alapon. Az infláció gyorsulása széles bázisú volt. Az elmúlt hetekben többször is írtunk arról, hogy a bejövő munkaerőpiaci adatok és bizalmi indexek inkább egy gyorsuló inflációval konzisztensek.
Sok mindent átír a kedden megjelent januári inflációs adat Magyarországon (inflációs kilátások, kamatkilátások, átárazódási kilátások, bérvárakozások és bértárgyalások), így például a makrogazdasági elemzők 2025-re vonatkozó várakozásait. Az OTP közgazdászai szerdán kiadott friss elemzésükben megemelték az eddigi előrejelzésüket, már 5-5,5%-os átlagos pénzromlási ütemet várnak az idei évre, szerintük veszélyes koktél keveredett.
Több olyan strukturális változás és globális trend is azonosítható, amely 2025-ben és azt követően meghatározza majd az ingatlanpiacot. Vajon merre fejlődik ezek hatására Budapest építészeti szempontból? Milyen hatással lesznek ezek a projektek finanszírozására és a befektetői döntésekre? És mit hozhat a piacon a fenntarthatóságra való törekvés? Többek között ezek a kérdések is szóba kerülnek a Gránit Pólus és a Portfolio közös szakmai eseményén, a Property Warm Up-on. Ennek kapcsán megkérdeztük Gyertyánfy Miklóst, a Gránit Pólus vezérigazgatóját, hogy miért érdemes részt venni az eseményen.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban a kedd reggel megismert, meglepően magas januári inflációs adattal foglalkoztunk. A teljes inflációs képpel és a kilátásainkkal kapcsolatban Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében az élelmiszerárakról volt szó, az éves drágulás mértéke ugyanis ezen a téren már a 2022-2023-as inflációs sokk adatait idézi, a kormány pedig újfent árstopokat lengetett be – a piaci helyzetről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Az előző héten kiderült, hogy Trump elnökkel lehet alkudni, ha a vámokról van szó, de ami hasonlóan fontos fejlemény volt, hogy mintha életjelet mutatna a globális feldolgozóipar. Nagy meglepetésre óriásit ugrott az amerikai lakosság inflációs várakozása. A héten magyar és amerikai infláció, valamint egy nagyon fontos konferencia lehetnek azok az események, amelyekre leginkább figyelnek a befektetők. Utóbbi akár sorsdöntő is lehet az orosz-ukrán háború alakulása szempontjából
Vártnál rosszabb foglalkoztatottság bővülés, gyorsuló bérdinamikával párosulva. Ez pont az a kombináció, amit az amerikai jegybank nem szeretne látni. Nagy baj nincs, de a sok jó adat után meglepetés a lassuló foglalkoztatottság bővülés.
Donald Trump vámháborúja már péntek este felforgatta a piacokat, de a valódi hatások csak a most kezdődő héten éreztethetik igazán a hatásukat. A forint is jelentős mozgásokat mutatott a dollárral és az euróval szemben, és a következő napokban több piacmozgató esemény – például amerikai foglalkoztatási adatok és az eurózóna inflációs jelentése – is befolyásolhatja az árfolyamokat. Emellett a magyar makrogazdasági adatok, köztük a külkereskedelmi forgalom és az ipari termelés alakulása is fontos szerepet játszhat a hazai befektetői hangulatban.
A várakozásokkal összhangban emelkedett az amerikai infláció, így már 2,6%-on áll. Ennek fényében érthető, hogy a Fed nem akar egyelőre a kamatcsökkentéssel foglalkozni.
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton a jegybank. Az újabb kamatcsökkentéshez az infláció további csökkenése szükséges. Jelenleg már a munkaerőpiac nem forrása az inflációnak. Összességében nem változott érdemben a jegybank üzenete: addig maradnak itt a kamatok, amíg az infláció nem csökken. Powell szerint a lakhatási költségek csökkenése lehet a kulcs és ebben optimista is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a forint árfolyamáról volt szó, ugyanis a hazai fizetőeszköz mind az euróval, mind pedig a dollárral szemben gyakorlatilag az év eleje óta erősödik. Hogy milyen hatások mozgatták a devizapiacot, arról Trippon Mariannt, a CIB Bank vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. A második részben a Coca-Cola jelentős, több országot érintő visszahívásáról volt szó, erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Donald Trump hivatalba lépése után gőzerővel kezdte el a második ciklusát. Az eredmény nem maradt el: beszakadt a dollár, szárnyaltak a tőzsdék, nagyot erősödött a forint. Az előző hét után a mostani is hasonlóan eseménydúsnak ígérkezik, hiszen több fontos kamatdöntő ülés is lesz, amely komoly mozgásokat indíthat el a devizapiacok mellett a részvénypiacokon is.
2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz. Magyarországon az év második felében indulhat be a növekedés, amit a három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) hamarosan induló termelése és a belső fogyasztás élénkülése táplálhat elsősorban – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. mai sajtóeseményén. A szakértők szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés többletinflációt okoz, ami így valamivel a tavalyi felett, 4 százalékon alakulhat, miközben a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
A Vatikán is tájékoztatást adott a szentatya helyzetéről.
Egészségre veszélyes gáz nem volt a levegőben.
Meglepő verseny indult az európai állam- és kormányfők között.
A washingtoni támadásokra válaszul hatalmas megállapodás megkötésére készülnek.
A BUX a nap végére összeszedte magát.
Az orosz elnök szerint komoly jóvátétel jár Oroszországnak.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.