
A kormány úgy döntött, hogy az Európában kialakult gabonapiaci helyzetre tekintettel kivezeti a gabona- és olajosnövények tekintetében tavaly márciusban bevezetett export bejelentési rendszert
– jelentette be Nagy István agrárminiszter. Az intézkedést indokolja az is, hogy Magyarország élelmiszer-ellátása biztosított, hazánk megtermeli a szükségleteit – közölte a szaktárca.
A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a 2022 februárjában kirobbant háború az akkori körülmények között a magyar gabona gyors ütemű, nagy volumenű kiáramlásának kockázatát rejtette magában, tekintettel az orosz és ukrán gabonaexport kritikus méretű fennakadása okozta globális ellátási félelmekre.
Többször meghosszabbították
Az eredeti rendelkezés tavaly május 15-ig írta elő az exportőröknek a bejelentési kötelezettséget, majd ezt április végén július 14-ig meghosszabbították. A lejárat előtti napokban megjelent rendelet szerint ezután tartóssá tették a bejelentés kötelezettségét, amely visszavonásig érvényes. Ez a visszavonás érkezett meg most.
Zavartalanul folyt az export
Fontos leszögezni, hogy néhány interpretációval ellentétben az intézkedés nem jelentett exportstopot, és nem tiltotta meg a magyar gabona kivitelét külföldre.
A bejelentései kötelezettség ugyanakkor fontos információs eszközt adott a szaktárca kezébe. Az előírás egy azonnali monitoring-eszközt biztosított a szaktárcának, hiszen az egyes tranzakciók után hónapokkal később rendelkezésre álló statisztikai adatok helyett azonnali képet adott arról, hogy mennyi gabona távozik a külpiacokra. Igaz, piaci források szerint a beérkező adatok néha duplikálódtak, nem jelentettek teljesen egzakt információs bázist a szakmának.
Amennyiben a kormányzat úgy ítélte volna meg, hogy nem marad elegendő gabona az ország ellátására, élhetett volna elővásárlási jogával – tudomásunk szerint erre azonban egyetlen esetben sem került sor.
A rendelkezés elvben 30 napot adott az Agrárminisztériumnak a döntésre, de néhány kezdeti nehézség után a tárca és a gabonakereskedők egyeztetéseinek nyomán ez a gyakorlatban 1-2 napra rövidült, ennyi idő alatt döntött tehát az Agrárminisztérium arról, hogy élni kíván-e elővásárlási jogával. Ezzel ismereteink szerint a bejelentési kötelezettség fennállása alatt egyetlen tétel esetében sem élt az Agrárminisztérium, vagyis a magyar gabona akadálytalanul mehetett az exportpiacokra.
AM: már más a helyzet
Az intézkedés kapcsán Nagy István is megjegyezte: Megteremtette az esetleges beavatkozás lehetőségét, ugyanakkor nem okozott fennakadást az exportban, hiszen az előzetes adatok alapján mindkét fő gabonafélénkből, kukoricából és búzából is 2-2 millió tonna körüli kivitelre kerülhetett sor 2022-ben.
A miniszter kifejtette, a piaci helyzet mára alapvetően megváltozott, hiszen a 2022 augusztusától fokozott ütemben beindult és a világpiacra azóta is dinamikusan növekvő módon kiszállításra kerülő ukrán export nyomán az elszívó hatás megszűnt, sőt jelentősen csökkent az összes kelet-európai uniós tagállam gabonája iránti a kereslet.
A kivezetés így nem jelent kockázatot a hazai ellátás biztonsága tekintetében
– emelte ki.
Brüsszelnek sem tetszett
Bár a rendelkezés a gyakorlatban nem avatkozott be a szabadpiaci folyamatokba, ilyesmire elvi lehetőséget adott, amely összeférhetetlen volt az uniós jogelvekkel.
Az Európai Bizottság ezért tavaly nyáron úgy határozott, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a magyar hatóságok által a gabonaexportra vonatkozóan bevezetett előzetes bejelentési rendszer miatt.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint az intézkedés összeegyeztethetetlen a közös piacszervezésre vonatkozó uniós szabályokkal, illetve a kivitelre vonatkozó közös szabályokkal. Érvelésük szerint a magyar intézkedés nem indokolható az uniós szinten elérendő különleges gazdasági célkitűzések nemzeti szintű követésével, és egyébként semmi sem tette szükségessé az EU-n belüli gabonaellátás biztonságát célzó beavatkozást.
Fotó: Getty Images
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez- Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Mi a baj a Nagykörúttal? - Így lenne megmenthető Budapest ikonikus útvonala
Az eset rávilágít a budapesti főutcák általános problémáira is.
Trump vámjai egészen Magyarországig zavarhatják az európai gazdákat
Egyes nyugat-európai termelőknek olyan kiesésekkel kell számolni, hogy teljesen át kell gondolniuk a célpiacaikat.
Vietnám felajánlotta, hogy megszünteti az összes vámot az amerikai importtermékekre
Így reagálnak Donald Trump vámháborújára.
Több mint 50 ország kezdeményezett kereskedelmi tárgyalásokat az USA-val a vámok bejelentése után
Nem lesz recesszió, állítja a pénzügyminiszter.
Nem üt vissza az amerikai vámok miatt Indonézia, diplomáciai megoldást keresnek
Magas szintű delegációt küldenek az Egyesült Államokba.
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.