FONTOS Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások
Döntött a kormány: vége a gabonaexport-korlátozásnak

Döntött a kormány: vége a gabonaexport-korlátozásnak

Kivezeti a kormány a tavaly március óta élő gabonaexport-korlátozást, amely bejelentési kötelezettséget rótt a kereskedőkre és elvben elővásárlási jogot biztosított az államnak. Az intézkedés ugyan információs eszközt adott az agrártárca kezébe, de valójában nem akadályozta az exportot, ráadásul még az Európai Bizottság is kötelezettségszegési eljárást indított miatta.

Horroráron a magyarok kedvenc sajtja és a gyümölcsök zöme - Hol van még a vége az áremelkedésnek?

Horroráron a magyarok kedvenc sajtja és a gyümölcsök zöme - Hol van még a vége az áremelkedésnek?

Július második hetében jelentősen emelkedés volt tapasztalható a gabonapiacon. Magasabbak lettek a húsárak, drágult a tojás, ráadásul releváns drágulás észlelhető a tej- és tejtermékek piacán is, amelyet nem úszott meg a magyarok kedvenc sajtja sem. Habár az Agrárközgazdasági Intézet aktuális jelentésében nem részletezte a hazai zöldség- és gyümölcspiaci helyzetet, azonban a táblázataiból kiolvasható, hogy július közepén a Budapesti Nagybani Piacon az előző héthez képest valamelyest mérséklődött az első osztályú belföldi termesztésű termékek ára, azonban az előző év azonos időszakához mérten jelentős ugrás érzékelhető. A hazai elemzők szerint azonban még csak a koronavírus-járvány miatti drágulást érezzük, a háború hatásai még hátra vannak.

Ezért vezette be Magyarország az exporttilalmat

Ezért vezette be Magyarország az exporttilalmat

Az ukrajnai háború rendkívüli helyzetet teremtett az európai és a magyar élelmiszer-gazdaságban, hiszen Ukrajna az Európai Unió negyedik legnagyobb élelmiszer-beszállítója. Ezért a magyar kormány felelős döntést hozott a hazai ellátás biztonságának fenntartásáért - közölte az agrárminiszter.

A nap ábrája: újra drágul az élelmiszer a világban

Augusztusban 15 havi csúcsra emelkedtek a globális élelmiszerárak a FAO indexe alapján, a tejtermékek, a pálmaolaj és a cukor drágulása ugyanis kioltotta a gabonák rekordtermésből fakadó árcsökkenését.

Mire költsük az uniós milliárdokat?

2016-ban is mozgalmas év vár a hazai agrárszektorra. Változásokban, meglepő fordulatokban bővelkedő év áll mögöttünk, az idei évben pedig rég nem látott lehetőségek és kihívások állnak előttünk.
Mit hozhat az új Vidékfejlesztési Program? Hogyan boldoguljunk a pályázati dömpingben? Hogyan pályázzunk sikeresen a friss uniós forrásokra? Mi a megoldás az orosz embargó drasztikus hatásaira? Mit hoz a technológiai robbanás az agráriumban? Felpörgethetik-e az ágazatot az új hitelprogramok? Hogyan tud élni az élelmiszeripar, a kertészet és az állattenyésztés a friss állami és uniós milliárdokkal?

Kedvcsinálóként, tekintse meg a decemberi Agrárszektor 2015 Konferenciánkon készült videónkat:

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben nagy változás jön a Szép-kártyáknál!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.