„Már csak akkor tudunk toborozni, ha full remote állást kínálunk.” „Eljött az ideje annak, hogy visszatérjünk az irodába.” Egymással teljesen ellentmondó hírek és felmérések keringenek a munkapiacról, egyszer a home office (HO) teljes térnyeréséről, máskor meg annak végleges beszántásáról. Valójában azonban senkinek sincs igaza. Exkluzív adatokat mutatunk a HO-ról és a hibrid munkavégzésről Magyarországon.
A piaci környezet változásaira reagálva nevet vált egy Hungária körúti irodakomplexum. Az Atenor által fejlesztett Aréna Business Campus mostantól Olympia néven, új arculattal jelenik meg a piacon - közölte a cégcsoport.
A koronavírus-járvány óta jelentős változások figyelhetők meg az álláshirdetések tartalmában - derül ki a Profession.hu, Magyarország vezető állásportáljának elemzéséből. A módosulások nem korlátozódnak csupán a távmunka lehetőségére, hanem sokkal átfogóbb jellegűek - írta a Népszava.
A héten újabb nagyvállalat rendelte vissza dolgozóit az irodába, az Amazon közölte, hogy január elsejétől heti öt nap lesz az elvárás. A pandémia elmúltával sorra szigorítanak a home office-lehetőségeken a cégek, sőt, vannak, akik teljesen megszüntetik a jól bevélt hibrid rendszereket, és kötelezővé teszik az állandó jelenlétet. A vezetők azzal indokolják a lépést, hogy véleményük szerint nő a termelékenység, ha az alkalmazottak az irodában vannak, míg mások a személyes együttműködés javulását remélik. A Business Insider összeszedte, hogy mely nagyvállalatok hívták vissza dolgozóikat az irodába, íme a lista.
Magyarország inkább a lemaradók között van a digitális fejlettség tekintetében az európai uniós országok között, bár kétségtelen, hogy számos előrelépést láttunk az elmúlt időszakban. A lemaradás azonban egyben lehetőség is a szintugrásra.
Magyarország fővárosa végzett az első helyen a hibrid és távoli munkavégzés minőségét bemutató listán az International Workplace Group (IWG) értékelése alapján – számolt be az amerikai CNBC.
Az emberek több mint felét teljes munkaidőben visszarendelték az irodába munkáltatóik, ami jelentősen növelte a bejárók költségeit, a hatékonyságot és a társas kapcsolatokat azonban sok esetben előre lendítette, derült ki a Deloitte kutatásából. A hibrid munkarend tűnik az ideális megoldásnak - a Z- és az Y-generáció tagjai számára legalábbis mindenképp.
A közkeletű vélekedéssel szemben egyáltalán nem rontja a teljesítményt a hibrid munkarend, javítja viszont a vállalat megtartóképességét, mert jelentősen növeli a munkatársak elégedettségi fokát és alapjaiban változtatja meg a vezetők véleményét a home office intézményéről - derítette ki egy nagyszabású kutatás, amelyet a Nature publikált.
A Barclays is azon Wall Street-i cégek között van, amelyek mérlegelik, megköveteljék-e, hogy a munkavállalók többsége a hét öt napján az irodából dolgozzon, mivel az amerikai brókercégeket felügyelő hatóságok új szabályokat léptetnek életbe az otthoni munkavégzés felügyeletére vonatkozóan – írja a Bloomberg.
A távmunka és a rugalmas munkavégzés egyre szélesebb körű elterjedésével egy új kifejezés, a chronoworking is megjelent a munka világában, ami lényegében azt írja le, hogy az adott munkavállaló – amennyiben lehetősége van rá – munkaidejét a bioritmusához igazítja (legyen szó korán kelő pacsirtákról vagy éjszakai baglyokról), vagyis olyan napszakban dolgozik, amikor energiaszintje és koncentrációs képessége arra a legmegfelelőbb. A chronoworking lehetőségének biztosítása a munkáltatónak is megéri, hiszen a bioritmusának legjobban megfelelő időszakban dolgozó munkavállaló produktívabban látja el feladatát.
Megszünteti a Deutsche Bank a "négynapos hétvégét" lehetővé tevő home office gyakorlatát, hogy fokozza az irodai jelenlétet és egész héten keresztül növelje a dolgozók munkahelyi aktivitását - számolt be a Bloomberg.
A Covid idején a vállalatok rákényszerültek arra, hogy online meetingeken videóhívások keretében folytassák le az ügyfeleikkel való egyeztetéseket az addig alapvetően személyes találkozók keretében megtartott tárgyalások helyett. Amikor a koronavírus-járvány lecsengése után a világ újra visszatért a régi kerékvágásba, sok cégvezető felismerte, hogy az üzleti utazások nagy részét ki lehet váltani online meetingekkel, időt és pénzt spórolva meg. A céges utak mégsem tűnnek el, egyre több, alapvetően távmunka vagy hibrid modellben működő nagyvállalat ugyanis nem sajnálja a pénzt az alkalmazottai utazásaira, ha annak célja, hogy az amúgy egymástól nagy távolságban, távmunkában dolgozó kollégákat összehozza egy kiemelten fontos meetingre, workshopra. A cégek ugyanis a Covid időszakának tapasztalataiból kiindulva felismerték, hogy igazán a személyes találkozók révén lehet nagymértékben erősíteni a munkatársak közötti együttműködést, az alkalmazottaik munka iránti elköteleződését.
Ha lejár a hivatalos munkaidejük, egy percet sem maradnak tovább; ha betegek, tényleg kiveszik a betegszabijukat; őszintén beszélnek a mentális problémáikról a munkahelyükön is; valamint lazán kommunikálnak a munkatársaikkal – HR-szakértők szerint ez jellemzi az 1990-es évek közepe és a 2000-es évek vége között született Z-generációt, amivel korábbi nemzedékek által követett munkahelyi normákat írnak felül.
A Covid-járvány 2020 márciusi kitörése óta eltelt közel négy évben a munkavégzés módja világszerte gyökeresen megváltozott a távmunka robbanásszerű elterjedésével. Sok vállalat alakította át munkaszervezési kereteit azzal, hogy lehetővé tette akár a teljes távmunkát, vagy a home office és az irodai munkavégzés keverékét, a hibrid munkát. A Covid-járvány lecsengése óta viszont egyre nő azon cégek száma, amelyek ragaszkodnak ahhoz, hogy munkavállalóik bejárjanak az irodába. A még mindig feszesnek számító munkaerőpiacon azonban az irodai jelenléthez ragaszkodó cégek elveszíthetnek olyan szakembereket, akik akár fel is mondanak azért, hogy máshol továbbra is részben vagy egészben távmunkában dolgozhassanak. Mára ugyanis a fizetés és a karrierépítés mellett a munkavégzés módjának rugalmassága is egyre inkább a munkahelyváltás fő okává vált.
A Covid-járvány lecsengése óta élénk vita alakult ki a cégvezetők körében azzal kapcsolatban, hogy a távmunka, a home office mennyiben befolyásolja a dolgozók termelékenységét, ezáltal a vállalatok eredményeit. Sok cégnél azzal az indokkal rendelték vissza az irodákba a dolgozókat, hogy a home office keretei között nem elég produktívan dolgoztak. Egy friss kutatás most azonban azt mutatta ki, hogy a távmunka terén teljes rugalmasságot biztosító amerikai tőzsdei cégek bevétele négyszer nagyobb mértékben növekedett 2020 és 2022 között, mint a távmunkát egyáltalán nem engedélyező, vagy azt csak heti pár napban biztosító vállalatoké.
A távmunkát lehetővé tevő cégek bevételei négyszer gyorsabban növekedtek, mint azoké, ahol megkövetelik az irodai jelenlétet - írta meg a Bloomberg.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az amerikai inflációs adatok után nagyot fordult az árfolyam.
Vannak mozgások a részvénypiacokon.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Ha bejön, nagyot fog durranni.
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.