Húsz év után látogatott Magyarországra kínai elnök-pártfőtitkár, így Hszi Csin-ping múlt heti budapesti útja mindenképpen komoly diplomáciai sikert jelentett. Az esemény rangját tovább emelte, hogy a népköztársaság ura öt év kihagyás után tett körutat Európában, márpedig az elmúlt fél évtizedben komoly feszültségek halmozódtak fel az EU és Kína közötti kapcsolatokban. De mit hozott hazánknak Hszi?
Az ukrajnai béketervekről, tizenkét új gazdasági megállapodásról – köztük közlekedési és energetikai infrastruktúra-fejlesztési projektekről – tárgyal majd háromnapos magyarországi látogatásán Hszi Csin-ping kínai elnök a magyar kormány tagjaival.
A magyar GDP mintegy egyötödét adja az ipar, azonban a versenyképességét garantáló ipari digitalizáció gyerekcipőben jár itthon. Az NTPSz (Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség) célja, hogy networking és tudásátadás koordinálásával segítse a folyamatot. A nemrég lezajlott Smart Manufacturing Fesztivál sarokpont volt a szervezet életében: láthatóvá tette az ipari digitalizációt és számtalan vállalat között indult meg a párbeszéd a fesztiválnak köszönhetően, amely több mint 2000 fő számára tette lehetővé a részvételt. Az NTPSz április 29-én tartotta a fesztivál záróeseményét, ennek keretében a szervezet távlati céljait is kijelölték.
Két év alatt 80%-ról közel 100%-ra nőtt az orosz gáz aránya az osztrák ellátásban, de egy mindössze 40 kilométeres új gázvezeték megépítésével 2027 végére elvileg lehetővé válik Ausztria számára, hogy teljes éves földgázigényét Németország irányából érkező importból elégítse ki. Az országot egyelőre a 2040-ig szóló hosszú távú orosz gázszerződés is köti, de egyre erősebb a szándék ennek felmondására.
Miközben szükségünk van akkumulátorral működő mobiltelefonokra, laptopokra, elektromos közlekedési eszközökre, és még tovább lehetne sorolni a sort, az ehhez szükséges nyersanyagok kitermelését szolgáló bányákat és feldolgozó üzemeket már nem akarjuk. Zöld energiára egyre nagyobb szükségünk van, de nem kívánunk szélerőművek mellett élni. Azaz a modern civilizáció termékei kellenek, de azokat semmiképpen se a lakhelyünkhöz közel állítsák elő és telepítsék. „Tehát akkor ki viselje a hátrányt?” – teszi fel a költői kérdést tavaly megjelent könyvében Elisabeth Gammelsæter norvég írónő az elmúlt 50 évben hazájában előfordult NIMBY-esetekről.
Szombaton Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta a kínai BYD autógyár vezetőségét, ahol áttekintették az óriásvállalat magyarországi beruházásainak helyzetét – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár az MTI-vel.
A nehéz körülmények ellenére is csökkent az államadósság Magyarországon a tavalyi évben. Most már folyamatos az uniós források érkezése, és a kormány támogatja az Európai Beruházási Bank szerepének növelését a kkv-k finanszírozásában, hogy így javítsanak az uniós versenyképességen – többek között ezekről beszélt Varga Mihály pénzügyminiszter a pénteki Ecofin-ülés után.
Jelentős uniós forrásból finanszírozott pályázatok nyílhatnak meg hamarosan a hazai cégek előtt, melyek támogatásával a magyar ipar üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentését célzó változatos fejlesztések valósulhatnak meg.
A BlackRock megállapodott az Adebayo Ogunlesi által alapított Global Infrastructure Partners megvásárlásáról. A vételár 12,5 milliárd dollárt tesz ki, ezzel pedig a világ legnagyobb alapkezelője az energia, a közlekedés és a digitális infrastruktúra területén is a nagy játékosok közé kerül – írja a Bloomberg.
December 18-án Budapestre látogatott Recep Tayyip Erdogan török elnök, aki a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezett. A látogatás másik programja a magyar-török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója. Szijjártó Péter eközben bejelentette: Magyarország és Törökország minden eddiginél szélesebb körű energetikai együttműködésbe kezd, ami kivédheti a bolgár gázadó miatti szállítási kockázatokat is.
Orbán Viktor januárban találkozik Robert Fico szlovák miniszterelnökkel, a találkozó napirendjén a határmenti infrastuktúra fejlesztése lesz - írja az atv.
Pécsi állomásához érkezett a Portfolio Új lendületet a hazai vállalkozásoknak! című őszi rendezvénysorozata: a rendezvényen a KKV-k mindennapi működését érintő változások mellett a jövő kihívásairól, a fenntarthatóságról, az ESG-megfelelésről és a digitalizáció fontosságáról is szó volt.
A villamosenergia-termelési és fogyasztási szokások megváltozása miatt a jövő a diszpécserek részéről már csak minimális beavatkozást igénylő autonóm hálózatoké, amelyben a mesterséges intelligencia is szerepet kap. Az erőforrás-, költség és időtakarékos adatalapú megoldások - mint például a Siemens Microgrid technológiája - már ma rendelkezésre állnak, és érdemes mielőtt elkezdeni a fejlesztések alkalmazását. A hazai elosztók, valamint az átvitelirendszer-irányító már belevágtak a digitalizációs átalakulásba, de a kihívás óriási és a cél még meglehetősen messzinek tűnik - derült ki a Portfolio Energy Investment Forum a villamosenergia-hálózat innovációs és digitalizációs lehetőségeit a jó gyakorlatok, nemzetközi tapasztalatok alapján körüljáró szekciójában.
Az elmúlt időszakban fokozódott a politikai nyugtalanság Afrikában, ráadásul felerősödtek a gyarmatellenes jelszavak is. Ez jelentős nehézséget okoz a területen aktív gazdasági érdekekkel bíró volt gyarmattartó európai államoknak, de egyben lehetőség az új erők megjelenésére. Az alkalmat ki is használná Törökország, de óvatosan kell eljárnia - írja a Middle East Eye.
Elkészült a debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezethez kapcsolódó vasúti infrastruktúra-fejlesztések első üteme, így megindulhat a projekt második szakasza, amelynek nyomán létrejön Kelet-Európa egyik legnagyobb ipari intermodális terminálja - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a helyszínen.
Összesen 24 darab, Debrecen, Iváncsa, Dunakeszi, Zalaegerszeg, Nyíregyháza és Kecskemét térségét is érintő beruházás megvalósításáról döntött a kormány – tájékoztatta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a vg.hu-t.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
2025 a „a haza védelmezőjének éve” lesz.
A közútkezelő az ünnepek alatt várhatóan megnövekedő forgalomra is figyelmeztet.
A megválasztott elnök megfenyegette Panamát.
Miután egy tizenéves halálra késelte egy társát.
A Moszkvának szóló segítségkérések egyelőre süket fülekre találtak.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?