
„Nem szeretnék semmit levenni az asztalról”
Jó esély van rá, hogy meg tudjuk csinálni katonai erő nélkül. Ez a világbéke, nemzetközi biztonság kérdése. De nem szeretnék semmit levenni az asztalról”
– mondta ezt Donald Trump amerikai elnök a hétvégén, amikor arról kérdezték egy interjúban, hajlandó lenne-e katonai erővel megszerezni Grönlandot az Egyesült Államoknak.
Nem ez volt az első alkalom, hogy Trump arról beszélt, hogy ha más eszközökkel nem megy, katonai erővel is az USA-hoz csatolná a térséget. Januárban ehhez hasonlóan úgy nyilatkozott, hogy „nem akar elköteleződni” afelé, hogy kizárja a katonai erő alkalmazását Grönland megszerzése érdekében.
Nem akarok efelé elköteleződni. Lehet, hogy csinálni kell valamit. A Panama-csatorna fontos az országuknak. Grönland pedig nemzetbiztonsági célokra kell”
– mondta ekkor az elnök.
Grönland hivatalosan Dánia autonóm régiója, az európai ország pedig NATO-tag, vagyis az Egyesült Államok szövetségese.
Mi történik, ha egy NATO-tag megtámad egy másik NATO-tagot?

A NATO esszenciáját az úgynevezett ötödik cikkely adja: az alapszerződés ezen passzusa előírja, hogy ha egy NATO-tagállamot támadás ér, ez egyenértékű azzal, mintha a szövetség összes tagállamát megtámadták volna. A szövetség tagállamainak pedig együttes erővel a megtámadott állam védelmére kell kelnie.
Széleskörű konszenzus van arról, hogy az ötös cikkely tartalma elsősorban külső támadásra értendő.
A NATO alapszerződése egyáltalán nem foglalkozik azzal a lehetőséggel, hogy mi lesz akkor, ha egy NATO-országot egy másik NATO-ország támad meg.
Régóta dilemma ez elsősorban Törökország és Görögország viszonylatában, a két mediterrán országnak ugyanis számos vitás kérdése van egymással, területvitájuk van például az Égei-tenger egyes részei, szigetei, illetve Ciprus kapcsán is. A legtöbb szakértő szerint egy NATO-n belüli háborúnak Ankara és Athén közt van a legnagyobb esélye.
Függetlenül attól, hogy nincs ez szigorúan definiálva, a NATO tagállamainak közelmúltbeli dinamikája kapcsán nagyjából látni lehet, mi történne, ha két „kisebb” NATO-tagállam háborúba menne egymással.
A szövetség legtöbb tagja kérdés nélkül a megtámadott ország mellé állna: szankciókkal, fegyverszállításokkal, akár nyílt katonai beavatkozással megpróbálnák kikényszeríteni, hogy a támadó ország hagyjon fel a katonai műveletekkel. Mindemellett az agresszor államot szinte biztosan kidobnák a NATO-ból.
Az Egyesült Államok viszonylatában vizsgálni a dolgokat egy kicsit már nehezebb kérdés, hiszen
- az Egyesült Államok toronymagasan a NATO legerősebb állama,
- a legtöbb NATO-tagállam területén jelenleg is tartózkodnak amerikai katonák,
- a legtöbb NATO-tagállam nagyban támaszkodik az Egyesült Államokból beszerzett fegyverekre, különösen high-tech eszközök, mint drónok, vadászbombázók vagy rakéta-sorozatvetők területén.
Ha Amerika megtámadna egy másik NATO-országot, a szövetség létezése lényegében értelmét vesztené: alapjaiban omlana össze a transzatlanti kapcsolatok rendszere és nem lenne értelme tovább működtetni jelen formájában az ennek keretet adó NATO-t sem.
Az szinte biztosra vehető, hogy a széteső NATO után kétféle csoportba tömörülnének a volt tagállamok:
- azok az országok, melyek úgy látják, szembe kell szállni az Egyesült Államok katonai agressziójával, hiszen, ha nem teszik ezt, Washington őket is fenyegeti, megtámadja majd, területeket akar elrabolni tőlük.
- Azok az országok, amelyek nem akarnak, nem mernek szembe szállni az USA-val: többre értékelik a Washingtonnal ápolt kapcsolatot, mint az amerikai katonai agresszió geopolitikai kockázatait.
Feltételezhető egyébként, hogy az erősebb nyugat-európai NATO-országok és valószínűleg Kanada az előbbi csoportba tömörülne, megteremtve ezzel egy „új NATO” alapjait.
Az is feltételezhető, hogy Grönland miatt nem mennének háborúba az „új NATO” tagjai az Egyesült Államokkal.
El tudja foglalni Amerika Grönlandot?

Grönland hatalmas terjedelme és extrém időjárási körülményei miatt lehet, hogy első blikkre kihívásos célpontnak tűnik. Télen olykor -20, -30 fok alá csökken a hőmérséklet, az emberek mellett a modern fegyverek lelkét adó elektronika sem biztos, hogy ezt a terhelést hosszú távon kibírja.
Ahhoz viszont, hogy az Egyesült Államok megszállja Grönlandot, nem kell négyzetméterről négyzetméterre, árokról árokra végig harcolnia 2,16 millió négyzetkilométernyi területét. Nem kell leküzdeniük egy ellenséges haderőt. Nem kell minden sarokba állítani egy katonát, hogy felügyeljék a régiót gerillatevékenység miatt.
Ha az USA meg akarja szállni Grönlandot, elég egy-két különleges műveleti zászlóaljat bedeszantoltatni a térség népességi központjaiba. Ezek alig párezres lélekszámú kisvárosok, melyek elfoglalása és megtartása nem jelenthet gondot. Grönland fővárosában, Nuukban kb. 18 ezer ember él, kisebb a lakossága, mint Fótnak. Az amerikai különleges erők landolnak Grönland városaiban egy-két helikopterrel. Őrizetbe veszik a térség vezetőit, elkobozzák a lakosság fegyvereit, felállítanak pár ellenőrzőpontot. 24 óra alatt el tudják foglalni az egész térséget.
Grönland nem rendelkezik saját haderővel. A térségben összesen két katonai bázis van, ráadásul mindkettőt amerikai katonák (társ-)üzemeltetik a dán haderő párszáz fős jelenléte mellett. Nincsenek a térségben az amerikai légierőre veszélyt jelentő légvédelmi rendszerek sem, így egy deszantművelet nagyon könnyen, gyakorlatilag ellenállás nélkül sikerülne. Érdemi gerillatevékenységre sem kell készülni, mivel Dánia fegyvertartási szabályai rendkívül szigorúak: néhány vadászon kívül senkinek nincs a térségben fegyvere.
Lehet, hogy Amerika Dánia elleni támadása összedöntené a NATO-t és több európai ország is összeállna, hogy erővel szerezzék vissza Grönlandot, de mire egy érdemi katonai művelet megszervezése megtörténne, már réges-rég amerikai zászló lobogna Grönland felett.

Amerika a térséget nagyon könnyen biztosítani tudja egy esetleges ellentámadással szemben is: amerikai hadihajók vonulnak fel a tengereken, a légierő folyamatosan monitorozza a tengerészeti tevékenységet, emellett légvédelmi rendszerek tömegét tudja az USA telepíteni a fontosabb népességi központok köré. Amerika rendelkezik jelenleg a világ legütőképesebb légierejével és haditengerészetével is – két olyan képességgel, mellyel messze meghaladják akár Európa egyesített erejét.
Extrém valószínűtlen, hogy ennek tudtában Európa országai hadat üzennének Amerikának és megpróbálnának partra szállni Grönlandon.
Amerika tehát nagyon könnyen el tudná foglalni és meg is tudná tartani Grönlandot, egy ilyen lépés azonban visszafordíthatatlan törést hozna a második világháború vége óta fennálló transzatlanti szövetségi rendszerekben és semleges országok Amerikába vetett bizalmát is rombolná. Európa nagy része (és Kanada) végleg megszakítaná a kapcsolatot az USA-val, ez pedig gazdasági és védelempolitikai szempontból is komoly űrt hagyna mindkét oldalon.
Erősen kérdés, hogy Grönland, legyen szó akár nemzetbiztonsági, akár gazdasági érdekekről, ér-e ennyit Amerikának. Valószínűleg nem.
Címlapkép forrása: Public Domain / A címlapkép illusztráció.
Átment Brüsszel nagy terve, eltolják az uniós források elosztását
Az Európai Parlament sem állt a Bizottság útjába.
Times of Israel: Magyarország a napokban kiléphet az ICC-ből
A kormány még nem reagált erre az információra.
Még lehet pályázni a 1,5 milliós ingyenpénzre, ezrek állnak sorba érte
Sietnie kell azoknak, akiket érdekel a lehetőség.
Lengyerországból üzen hadat Európa az orosz fegyverkezésnek
Az EU biztonsági konferenciáján arról beszéltek, hogy minden korlátot meg kell ugrani, ha meg akarjuk akadályozni az esetleges orosz támadást.
Ez még a vártnál is sokkal gyengébb - Nagyot esett a Tesla eladása
Itt vannak a legfrissebb számok.
Újabb amerikai vámok és kínai válaszcsapás - Egyre lejjebb ütik a tőzsdéket
Bizonytalan a hangulat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.