Már hallgatható Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében arról lesz szó, mi történhetett azon a Mar-a-Lago-i egyeztetésen, amely Elon Musk és Jászai Gellért, a 4iG elnök vezérigazgatója között zajlott, és amely után jelentősen megugrott a 4iG ára a magyar tőzsdén. A témában Fekete Beatrixot a Portfolio szenior elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról volt szó, hogy ismét rekordokat döntött a hazai kórházak eladósodottsága és hogy az ezáltal nehéz helyzetbe került beszállítók szerint mi lehet a megoldás az egészségügy alulfinanszírozottságára. A témában itt volt velünk Csiki Gergely a Portfolio lapigazgatója és makrogazdasági elemzője.
Átfogó értékelést adott a magyar gazdaság aktuális helyzetéről és annak kilátásairól Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének keddi konferenciáján tartott előadást. Meglátása szerint a szigorú fiskális szabályokhoz való ragaszkodás Európát szét fogja feszíteni. Előadása fordulópontot jelenthet a hazai gyógyszeripar kormányzati megítélése szempontjából: míg két évvel ezelőtt december 23-án kellemetlen karácsonyi meglepetésben volt része az ágazatnak, mostanra az újonnan alkalmazott gyógyszeripari különadók kivezetése van napirenden és a jelek szerint a kormány már a gyakorlatban is kezd stratégiai partnerként tekinteni a szektorra.
Az elemzői várakozást valamelyest felülmúló harmadik negyedéves EBITDA-ról számolt be a Deutsche Telekom ma reggel közzétett gyorsjelentésében, ennek fényében a menedzsment megemelte az idei évre vonatkozó előrejelzéseit.
A német kabinet szerdán tervezi elfogadni a 2025-ös költségvetés tervezetét, amely rekordszintű, 78 milliárd eurós beruházásokat tartalmaz - közölték pénzügyminisztériumi források hétfőn a Reuters hírügynökséggel.
Az Egyesült Államok legnagyobb ellensége nem Kína vagy Oroszország, hanem a 35 billió dolláros adósságállomány – hangsúlyozta elemzésében a The National Interest, a Center for the National Interest politikai agytröszt.
Az Eurostat által hétfőn közzétett adatok szerint csökkentek tavaly a GDP-arányos egészségügyi kiadások az Európai Unió egészében, a magyar helyzet azonban az átlagosnál is jobban romlott: Magyarország továbbra is a sereghajtók között szerepel a listán, ráadásul még rosszabb helyen zárt, mint egy évvel korábban.
A pandémia és a hiteltörlesztési moratórium után új kihívások elé néz a vállalati kintlévőség-kezelési szektor - a háborús kockázatok, a romló gazdasági helyzet és az energiapiaci válság kezelésére ismét innovatív megoldások alkalmazására lesz szükség. Ugyanakkor az általános moratórium kivezetése nem okozott drámai helyzetet és a portfólióminőség historikusan is kedvező, például a 2008-as válsághoz képest- derült ki a Portfolio Követeléskezelési trendek 2022 konferenciáján. Azonban több jel is utal arra, hogy ez az időszak egy vihar előtti csend lehet.
Jelentősen emelkedett a lakáshitel-kihelyezések volumene az utóbbi években Magyarországon, aminek kapcsán egyre többen aggódnak a túlzott eladósodottság miatt. Látni kell azonban, hogy a hitelösszegek emelkedése mellett a lakások értéke is óriási emelkedésen van túl, így arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt, több mint egy évtizedben hogyan alakult az ország teljes lakáshitel-állománya az ország lakásállományának értékéhez képest. Valóban túl magas az eladósodottság?
A Covid-válságra másképp reagáltak a gazdaságpolitikai döntéshozók, mint a 2008-2009-es globális pénzügyi válságra. Ez segített abban, hogy a világgazdaság visszaesése kisebb legyen, mint akkor volt, azonban az adósságszintek jelentősen megemelkedtek. A következő időszak nagy kérdése az lesz, hogy miként terelődik át a figyelem a kilábalás időszakában a kilépési stratégiákra a megemelkedett adósságok közepette. Mindez azért különösen fontos, hogy a Covid-válságból - sarkosan fogalmazva - ne váljon pénzügyi válság.
A Pimco befektetési vezetője szerint a pénzügyi rendszer azt követően is törékeny állapotban marad, miután a világ már lerázta magáról a koronavírus okozta terhet - számol be a hírről a Financial Times.
Az elmúlt évtizedben a jegybankok egyre szélesebb eszköztárat alkalmazva léptek fel annak érdekében, hogy a válságból való kilábalást támogassák, illetve hogy a túlhitelezésből fakadó problémákat mérsékeljék. A jövőbeni rendszerszintű pénzügyi problémák sikeres megelőzése és hatékony mérséklése olyan eszközökkel lehetséges, melyek preventíven, az egészséges hitelpiac jegyében teremtik meg a reálgazdaság fenntartható finanszírozásának és a piaci szereplők alkalmazkodásának egységét. Az MNB az elmúlt években innovatívan és aktívan használta ezen eszközeit mind a válságból való kilábalás, mind a fenntartható hitelezés biztosítása érdekében.
Bár a rövid távú növekedési kilátások javultak, a kínai vállalati szektor eladósodottsága veszélyes méreteket ölt, aminek fájdalmas következményei lehetnek a jövőben - hívja fel a figyelmet Kínáról szóló jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
A válság kezdetéhez képest Magyarországon csökkent a harmadik legnagyobb mértékben a háztartások adósságállománya a GDP arányában - mutat rá 32 ország adatai alapján a JPMorgan. Ez tehát azt jelenti, hogy világszinten is kiugró mértékű adósságtehertől szabadultak meg a magyarok nyolc év alatt. Ez az alacsony munkanélküliségi rátával és a dinamikus béremelésekkel együtt jó alapot adhat a fogyasztás felpörgéséhez, igaz az IMF minapi előrejelzései szerint azért nem fog még jövőre kitörni Magyarországon a fogyasztási láz:
Kezelni kell a kínai állami vállalatok magas eladósodottságát a gazdasági növekedést veszélyeztető kockázatok elhárítása és a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében - írja a Moody's hitelminősítő intézet kedden kiadott jelentése.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment Konferencia 2025.
Egész napos hírfolyamban követjük végig a fontosabb információkat.
Eközben az EU-nak nem igazán állhat érdekében az ellenvámok agresszív kivetése.
Nagy esés után keresik a jó beszállókat a befektetők.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.