Tovább emelkedtek a lakbérek, júliusban az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal nőttek országosan és 1,4 százalékkal Budapesten - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.
Kihirdették a felsőoktatási ponthatárokat; ilyenkor nemcsak az albérletek piaca pezsdül fel, hanem a lakásvásárlás iránt is nagyobb az érdeklődés, amit a szülők többsége jórészt hitelből tud fedezni gyermeke számára. Örökzöld kérdés, vegyünk vagy béreljünk – alábbi számításunk erre ad választ reális feltételezésekkel élve, kizárólag pénzügyi nézőpontból.
A lakásukat bérbeadók jellemzően két- vagy háromhavi kaucióval biztosítják be magukat arra az esetre, ha a bérlőnek tartozása keletkezik vagy kárt tesz az ingatlanban. Pedig probléma esetén az számít leginkább, hogy készült-e közjegyzői okirat. Hiába a nagy összegű kaució, konfliktus esetén enélkül csak hosszú és költséges pereskedéssel tudják a bérbeadók az igényüket érvényesíteni – hívta fel a figyelmet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK).
Az albérletszezon előszele már júniusban feljebb húzta a bérleti díjakat, ugyanis a korábbinál tempósabb drágulással kanyarodott rá júniusban a piac a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése után induló főszezonra. Július elején Budapesten 250 ezer forint volt egy lakás átlagos bérleti díja, a legnagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 245 ezer, Győrben 195 ezer, Szegeden 163 ezer, Pécsen 140 ezer, míg Miskolcon 110 ezer forintos összeggel számolhatnak a bérlők - állapította meg az ingatlan.com.
A meglévő kiadó szállások számát 30 százalékkal csökkentheti a horvátországi Dubrovnik és megtilthatja az újabb apartmanok építését is – ezzel a déli tengerparti turista célpont lehet az első horvátországi város, amely él a 2024-től hatályba lépő törvényi lehetőségekkel.
A felvételi ponthatárok kihirdetésével indul a roham az albérletekért az egyetemi városokban, a felek közötti problémák esetén sok múlhat azon, van-e bérlői kötelezettségvállalás - közölte a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) vasárnap az MTI-vel.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy hiába vagyunk még csak épphogy túl az év első felén, már most nagy bizonyossággal lehet tudni, hogy mekkora lehet az infláció az év egészében. A trend biztató, de ettől még szükség lehet idén újabb nyugdíjemelésre, ami nem jó hír a költségvetésnek. A témáról Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében a felsőoktatási ponthatárok közelgő kihirdetése miatt hamarosan megélénkülő albérletpiacról beszéltünk Balogh Lászlóval, az ingatlan.com vezető gazdasági elemzőjével.
Országszerte fokozatos emelkedés tapasztalható a bérleti díjak területén, és ez a főszezonban várhatóan csak fokozódik – írja a Duna House.
Tovább drágultak az albérletek májusban a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adatai szerint. Országosan 1,8 százalékos volt az emelkedés, Budapesten pedig 0,6 százalékkal nőttek az albérletárak egy hónap alatt. Éves szinten 15,6 és 16,5 százalékkal mentek feljebb az átlagos bérleti díjak - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
Alkotmánysértőnek tartják a portugál lakástulajdonosok a kormány azon lépését, amely kényszerítené az üresen álló lakások tulajdonosait, hogy azokat hosszú távú bérlőknek adják ki – írja a Bloomberg.
Lakáspiaci szakértők szerint az energiaárak globális emelkedése és a infláció két különösen erős hatást kifejtő tényező ma a hazai lakóingatlan-piacon. A tavalyihoz képest mérsékeltebb áremelkedés várható, sőt, egyes esetekben a trend meg is állhat – egyebek mellett erről beszélt Futó Péter, a Portfolio Ingatlan divíziójának elemzője a Portfolio Checklist keddi adásában.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének szerdai adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy milyen implikációi lehetnek a magyar energiaellátás biztonsága, valamint a Mol megítélése tekintetében annak, hogy napok óta nem jön Magyarországra olaj a Barátság kőolajvezetéken keresztül (még ha úgy is néz ki, hogy hamarosan helyre áll a szállítás). A témával kapcsolatban Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője volt a Checklist vendége. Az adás második részében az albérletpiaccal foglalkoztunk, ahol nem elég, hogy az árak rekordszinten vannak, de most már a rezsidíjak emelése is tovább nehezítheti a bérlők életét. Adásunk végén pedig még szó volt a szerdán két év Covid-szünet után visszatérő Sziget Fesztiválról is, műsorunk vendége volt Kaderják Dániel, a rendezvény fizetési rendszerét biztosító Festipay vezérigazgatója.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének keddi adása. A műsor első részében a hazai albérletpiaccal foglalkoztunk, mivel a KSH jelentése szerint gyorsuló ütemben nőnek az árak országszerte, kiemelten Budapesten. A jelenlegi szint rekord, még soha nem volt ilyen drága lakást bérelni országosan, mint most. Arról, hogy mi mozgatja az árakat, milyen különbségek vannak országon belül, illetve hogy mikor jöhet a fordulat, Futó Pétert, a Portfolio Ingatlan divíziójának elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében az Egyesült Államokban népszerű, online részletfizetési módszerrel, a BNPL-el (Buy Now, Pay Later) foglalkoztunk, melynek bevezetését a Revolut is tervezi Európában. A témával kapcsolatban Tonács Attila, lapunk Pénzügy rovatának elemzője volt a Checklist vendége.
Ma délután 5 órakor új adással jelentkezik a Checklist, a Portfolio munkanapokon megjelenő podcastje. A mai műsor első részében a hazai albérletpiaccal foglalkozunk, mivel a KSH legújabb lakbérindexéből kiderül, hogy gyorsuló ütemben nőnek az árak országszerte, kiemelten Budapesten. Ezután az Egyesült Államokban egyre népszerűbb, online részletfizetési módszerrel, a BNPL-el foglalkozunk, mivel már a nagy fizetésforgalmi cégek és neobankok is elkezdték beépíteni a kínálatukba, a Revolut pedig Európába hozná a Buy Now, Pay Later szolgáltatást.
Budapesten átlagosan 7,5 százalékkal nőttek az albérletárak egy év alatt, de a nagyobb vidéki városokban még ezt is meghaladta az emelkedés üteme. Az Otthon Centrum legfrissebb mérései szerint a budapesti VI. kerületben már negyedmillióhoz közelít az albérletár átlag értéke. Továbbra is a nagyobb panelek a legolcsóbb bérlemények.
Saját tulajdonú lakásban lakik az Európai Unió lakosságának többsége, összesen több mint kétharmada - derül ki az Eurostat Csütörtöki publikációjából.
Minden politikai és jogi eszközt bevetnek.
Megnyugtatta a kedélyeket a lengyel vezető.
Nagyhatalmi érdekek csapnak össze.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.