Ádám a Portfolio-nál a pénzügy divízió tagjaként a pénzügyi informatika/fintech területért felelős elemzőként dolgozik, kiemelten foglalkozik a bankszektor digitalizációjával, az elektronikus fizetések jövőjével, a nemzetközi fintech trendekkel. 2016-ban Junior Prima díjat kapott. Az újságírás mellett a konferenciaszervezés tartalmi részében is aktívan részt vesz, valamint 4 évig címlapszerkesztőként hangolta össze a szerkesztőség munkáját. Előbb a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szociológia BA, majd a Közgazdaságtudományi Karán pénzügy mesterszakon szerzett diplomát.
Negyedik éve jelenik meg a Mastercard Digitális Fizetési Indexe, mely a hazai elektronikus pénzforgalom fejlődését jelezte idén is: a maximálisan elérhető 100-ból 62 pontot ért el. A digitális fizetések használata bővült, az infrastruktúra javult, a felhasználók tudása azonban kis mértékben romlott. Mutatjuk a részleteket!
Hatalmas az érdeklődés az Azonnali Fizetési Rendszerre épülő új fizetési megoldásokért a piacon. A qvik fizetések fogadását ma még csak két bank biztosítja a kereskedőknek, de az MNB szerint még legalább négy szolgáltató tervez elindulni vele rövidtávon. A készpénz mellett a bankkártyákkal is versenybe szállnak az új fizetési megoldások: az MNB számításai szerint akár 30-40 százalékos árelőnye is lehet a qvikes fizetésnek a kártyákkal szemben. A Számlázz.hu a vállalkozások között elindítja a qvik fizetési kérelmek fogadásást és küldését, később pedig a QR-kódos fizetés is megjelenhet az ökoszisztémában. Luspay Miklóssal, az Magyar Nemzeti Bank igazgatójával, és Ángyán Balázzsal, a Számlázz.hu ügyvezetőjével beszélgettünk.
Új adó élesedett ma: a devizakonverziót is megadóztatja a kormány egy 0,45%-os mértékű kiegészítő tranzakciós illeték formájában. Piaci forrásaink szerint a vállalati tranzakcióknál hamarosan tételesen is megjelenhet ez a legtöbb bank és más szolgáltató díjaiban, de az is jellemző lehet, hogy a vételi és eladási árfolyam különbözetét jelentő spreadet szélesítik ki. A lakossági tranzakciók díjemelését év végéig moratórium korlátozza, de az árfolyamrés tágítása náluk ugyanúgy terítéken van, márpedig az új sarc egy 400 forintos euróárfolyam mellett 3,6 forintos elvonást jelent. Sőt, a valutaváltóknál már az illeték mértékének megfelelő díjemeléssel is találkoztunk. Egyelőre kérdés, hogy a miniszteri ígéretnek megfelelően a középárfolyamon váltó szolgáltatók kapnak-e könnyítést legalább a lakossági devizaváltásokra.
Az online csalások felfutási szakaszán talán már túl vagyunk, de negyedévente még mindig több milliárd forintot lopnak el a csalók a magyarok számláiról. Az elkövetési módszerekben nincs hatalmas újdonság a nap alatt, az viszont látszik, hogy jól szervezett cégként működő csoportok automatizált üzenetekkel bombázzák a lakosságot. Ebben nagy segítségükre vannak az AI-eszközök, melyek lejjebb tolták a belépési küszöböt a csalások világába. A kiberbűnözési trendekről és az elkövetők módszereiről Halász Viktorral, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály Felderítő Osztályának vezetőjével és Timoska Kingával, az ORFK Kiberstratégiai Osztályának nyomozótisztjével beszélgettünk. A témáról az ITBN rendezvényén is szó lesz, amelyen a két szakértő előadóként vesz részt.
Összességében közel nyolcmilliárd forintot loptak el a csalók a hazai a banki ügyfelektől az idei második negyedévben - derül ki az MNB pézforgalmi statisztikájából. Ez még mindig nagy összeg, de végre már jó hírek is érkeztek a csalásokról. A kártyás mobilfizetés még mindig szélsebesen terjed, a fizetési kérelmek egyre népszerűbbek, az azonnali átutalások száma és értéke nő, a bankok pénzforgalmi bevétele hízik, a készpénz visszaszorul. 10 ábrán mutatjuk, hogyan fizet a magyar.
A Barion egyike azon hazai alapítású és ma is többségi magyar tulajdonban lévő fintech vállalatoknak, amely képes volt egy vállalati spinoffból saját lábra állni, tőkét gyűjteni és sikeresen felskálázódni. Adatvezérelt fizetési megoldásokat fejlesztenek, ma már stabilan nyereségesek és felvásárlási célpontokat keresnek. 15 országban vannak jelen, mintegy 18 ezer kereskedőt szolgálnak ki és évente 3-4 millióan fizetnek a rendszerükkel. Kiss Sándorral, a Barion alapítójával a terveikről, a hazai fintech ökoszisztéma kilátásairól és a digitális fizetésekről is beszélgettünk.
Ma már minden hazai banki ügyfél indíthat qvikes fizetést a mobilbankja segítségével, ugyanakkor még időbe telik, amíg a boltok és az online kereskedők is széles körben bevezetik az újfajta fizetést. Körképünkben megvizsgáltuk, mely bankok kínálnak a kereskedőknek qvikes pénzfogadást, és hogy mik a tervei a legnagyobb áruházláncoknak a qvikkel.
Elindult a qvik, a hazai Azonnali Fizetési Rendszerre épülő új fizetési megoldás, amellyel már most találkozhatunk egyes boltokban és webshopokban - jelentette be Virág Barnabás MNB alelnök. Első körben azoknál a kereskedőknél fizethetünk QR-kód beolvasásával, ahol mobiltelefonos kártyaelfogadó terminál működik: a Raiffeisen 4 ezer, az OTP 2 ezer ilyen terminálján fizethetünk így. Emellett az OTP 5 ezer online kereskedőjénél aktív a qvikes fizetés, további 15 ezer kereskedőnél fokozatosan vezetik be a megoldást, jövő év elejétől pedig a bank 160 ezer hagyományos POS-terminálon is elkezdik bevezetni. A kereskedők számára a kártyaelfogadásnál 10-20 bázisponttal olcsóbb lehet a qvikes fizetések fogadása.
Fontos újdonság élesedik a magyar mobilbankokban: szeptember 1-jétől minden banki ügyfél képes lesz QR-kóddal fizetni. A qvik márkanév alatt futó új fizetési megoldás ingyenes lesz az ügyfelek számára, online fizetésekre és a boltokban a kasszáknál is használhatjuk majd. A lehetőség nem egy csapásra jelenik meg a boltokban és e-kereskedőknél, de az első fecskék megjelenhetnek már a következő napokban, hetekben. A kártyához képest nem a kényelemben hoz majd újdonságot, hanem a kereskedők számára jelenthet olcsóbb digitális fizetési megoldást.
Tízből négy 25-29 éves, és tízből kettő 30-34 éves fiatal még mindig a szüleivel élt 2022-ben az EU-ban. Magyarországon a 25-34 év közötti, már dolgozó fiatalok 29 százaléka mamahotelezett. A lakhatási válság az egyik legfőbb akadálya a fiatalok függetlenné válásának - derül ki az Eurofound elemzéséből.
Magyarország is azon core piacok között van, ahol szeretnénk fióktelepet nyitni, ezen keményen dolgozunk jelenleg - árulta el Léder Tamás, a Revolut magyarországi vezetője. Ha létrejön a fióktelep, akkor lesz magyar nyelvű ügyfélszolgálat és helyi bankszámlaszámot is tudnak adni, így egyre többen választhatják első számú bankjuknak a Revolutot. Most 1,5 millió ügyfelük van, jövőre már 2 millió revolutozót várnak Magyarországon. A tranzakciós illetéket fizetik, évente tízmilliárd forintos nagyságrendben, de nem hárítják át. A devizaváltás pótilletékét sem fizettetik meg az ügyfelekkel a kezdetekben, de ez hosszabb távon még változhat. Személyi kölcsönöket kínál, jelzáloghitelekkel kacérkodik, fokozatosan válik teljeskörű bankká a Revolut, amely ezen a ponton sem tervez megállni.
2023-ban 3 százalékponttal bővült az elektronikus fizetések aránya Magyarországon, 100 fizetésből 38 már digitálisan zajlott. A lakossági fogyasztáshoz viszonyítva az elektronikus fizetések aránya 5 százalékponttal meghaladja az EU-s átlagot. A területi különbségek szembetűnőek, Magyarország szó szerint kettészakadt: míg Budapesten a vásárlások 54 százaléka zajlik elektronikusan, addig Nógrádban vagy éppen Szabolcsban a vásárlások háromnegyede készpénzben történik. Az MNB Fizetési Rendszer Jelentése nyomán megnéztük, hogy áll most Magyarország "készpénzmentes harca".
Egyre többen bankolunk szinte kizárólag a mobilunkon, a bankok egyik fő "arca", versenyterepe lett a mobilbanki alkalmazás. A jó hír, hogy az elmúlt évek fokozatos és töretlen fejlődésével a hazai szereplők többsége is elérte vagy hajszálra megközelítette a nemzetközi sztenderdeket. Mutatjuk, hogy néz ki a hazai mobilbanki rangsor!
Itt a DORA és érkezik a MiCA: az uniós szabályok elvégzendő feladatokat és lehetőséget is jelentenek a bankoknak. Miközben a kriptopiac igazi aranybányává válhat a hagyományos szereplőknek, a területen még sok tanulnivalója akad a szektornak. A kiberbiztonságot, az ellenállóképességet megerősíteni hivatott DORA-ra való felkészülést számos bizonytalanság és kérdőjel övezi, de fogy az idő, ezért a bankok már dolgoznak a megfelelésen. A Dorsum tavaszi klubjának két fő témájáról szakértőkkel beszélgettünk.
A borravaló után eddig is alig-alig fizettek adót az éttermek, ha adómentessé válik, az nem lesz nagy segítség a vendéglátósoknak. Ráadásul egyre kevesebbet és egyre kevesebbszer jattol a magyar, ugyanis a kedvező adózású, a vendégek által kötelezően fizetendő szervizdíj váltotta le ezt a régi szokást. Ha hivatalosan is adómentes lesz a borravaló, akkor az újra vonzóbbá válhat a vendéglátósoknak, mint a szervizdíj. Iparági szakértőkkel, vendéglátósokkal is beszélgettünk, mi a véleményük a kormány tervéről.
Csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenti be a kormány a kiigazító csomagját, ugyanis a jövő évi és az idei költségvetésen is lyuk tátong. A megoldás egy részét az egyik legkíméletlenebb adózási csodafegyver hozta, amely mindig óramű pontosággal hozza az elvárásokat: alaposan megemelték a tranzakciós illetéket. Az idén közel 100, jövőre majdnem 250 milliárd forinttal megemelt adót a bankok szedik be, ám nem mindegy, hogy ebből kire és mennyit hárítanak tovább.
Eddig is gyorsan nőtt és nyereséges volt, ám 2023-ban szó szerint szárnyalt a Revolut: 344 millió fontos profitot értek el 1,8 milliárd fontos bevétel mellett. A cégcsoport bevételei rendkívüli módon, mintegy 95%-kal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, miközben a lakossági ügyfelek száma 45 százalékkal ugrott meg, és a növekedés idén is folytatódott. Magyarországon 2023 végén 1,2 millió ügyfelük volt, akik ráadásul fizetési adatok szerint már messze nem csak a külföldi utazások alkalmával használják a Revolut-számlájukat. Év végére itthon már 1,5 millió ügyféllel számolnak.
A hagyományos bankok babérjaira törő, elsősorban a nemzetközi pénzküldés területén népszerű Wise (korábban TransferWise) 2018-ban startégiát váltott: a bankokkal kötött megállapodások révén a saját infrastruktúrájukat adják oda szolgáltatásként a pénzintézeteknek. Az ötlet Magyarországról érkezett, ma már 85 partnerrel, bankokkal és fintech gyökerű neobankokkal dolgoznak együtt, és Magyarországon is keresik az együttműködési lehetőségeket. A témáról Steve Naudé-val, a Wise Platform globális vezetőjével beszélgettünk Londonban. Hasonló témákról Banking Technology konferenciánkon is szó lesz november 5-én. Regisztráció és részletek itt!
Ahogy arról beszámoltunk, szerda délután és este váratlanul tömegesen és indokolatlanul vontak le egy vagy több kisebb, pár ezres, ám egyes ügyfeleknél akár összességében többszázezres összegeket magyar bankszámlákról az Apple mobiltárcáján keresztül. Banktól és kártyatípustól függetlenül terhelték tévesen a kártyákat, csak Magyarországon. A téves terhelések azonban egyes ügyfeleknél folytatódtak, egyelőre nem tudjuk, hány ügyfelet érint a probléma. Egyik olvasónk esete különösen érdekes, ugyanis ő már szerdán letiltatta az Apple-nél használt kártyáját, ennek ellenére ma hajnalban újabb téves terhelések érkeztek a számlájára.
Szerda délután és este váratlanul tömegesen és indokolatlanul vontak le egy vagy több kisebb, pár ezres, ám egyes ügyfeleknél akár összességében többszázezres összegeket magyar bankszámlákról az Apple mobiltárcáján keresztül. Banktól és kártyatípustól függetlenül terhelték tévesen a kártyákat, csak Magyarországon. Úgy tudjuk, a hiba nem konkrétan az Apple Pay mobilfizetési rendszerben történt, hanem régebbi tranzakciókat terhelt újra az Apple - mint kereskedő - egy technikai hiba miatt. Úgy tudjuk tehát, hogy nem kibertámadásról van szó, ügyféladatok nem kerültek illetéktelen kezekbe.