Zöld átállás és ESG jelentés
Az MVM Csoport kiemelt szerepet játszik a zöld átállásban. A vállalat célja, hogy Magyarország nemzeti energiastratégiájának megfelelően előmozdítsa a megújuló energiaforrások felhasználását, miközben továbbra is stabil, sokoldalú tevékenységet folytat. A vállalat ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) teljesítménye javult, amit a 2023 elején kiadott 270 oldalas ESG jelentés bizonyít. Az ESG minősítés fejlődésének köszönhetően
az MVM Csoport egyre nagyobb átláthatóságot biztosít, ami elősegíti a fenntarthatóságra való összpontosítást.
CAPEX intenzív beruházások
Az MVM Csoport előtt jelentős beruházási időszak áll, melynek középpontjában a zöld energiaforrások, elsősorban a megújuló energia és az energetikai hálózat fejlesztése áll. Az elmúlt években jelentős változások történtek az energetikai beruházások terén, különösen 2015 és 2019 között, amikor a megújuló energiaforrásokra történő beruházások aránya meghaladta a fosszilis energiaforrásokét. Az MVM Csoport is követi ezt a trendet, és egyre többet fektet be a zöld energiába.
A vállalat évről évre 250 milliárd forintot fordít hálózati fejlesztésekre, miközben további 100-150 milliárd forint CAPEX-et költenek más, elsősorban megújuló beruházásokra.
A hálózat fejlesztésének egyik fő célja, hogy a napelemes rendszerek által okozott feszültségingadozásokat csökkentsék, a naperőművek termelte villamosenergia-ciklikusságot kisimítsák.
A megújuló energiaforrások területén az MVM Csoport célja, hogy 2035-re 3000 megawatt megújuló kapacitással bővítse portfólióját. Az elmúlt másfél évben a vállalat megháromszorozta megújuló energia portfóliójának nagyságát, de további növekedés várható. A napenergia és a szélerőművek mellett
az MVM vizsgálja 5-7 kisebb, 10-20 MW kapacitású vízerőmű építésének lehetőségét is, amelyek az energiatermelés mellett vízszabályozási, vízmegtartási feladatokat is elláthatnak.
Nukleáris energia terén a cél Paks I. élettartamának meghosszabbítása 2057-ig, amit egy 12 éves korszerűsítési programmal kívánnak elérni. A következő időszakban a négy reaktor kilenc-kilenc hónapos szakaszokban történő leállításával és modernizálásával biztosítják az erőmű hosszú távú működését. Nem lehet eléggé hangsúlyozni Paks II. megépítésének fontosságát, ami tovább növeli Magyarország energiabiztonságát és energiafüggetlenségét - rögzítette.
Földgáz és gázturbinák
A földgáz továbbra is fontos szerepet játszik az MVM Csoport stratégiájában, különösen a megújulók és az atomenergia mellett. Jelezte:
Három új gázturbinát építenek a Mátra és Tisza erőművek telephelyén.
Bár a gázturbinák építése késik a közbeszerzési folyamatok miatt, a beruházás 2028 közepére várhatóan elkészül. Az előadó említette, hogy a gázturbinák tervezésekor figyelembe vették a hidrogén-bekeverési lehetőségeket is, és akár 30 százalékos hidrogénaránnyal is működhetnek majd.
Hálózatfejlesztés és tárolás
Az MVM Csoport egyik fő célja a hálózatok fejlesztése és okosítása. A hálózatok okosméréssel való felszerelése a jövő kulcsa, különösen a megújuló energiaforrások integrálásának szempontjából. Jelenleg Magyarországon alacsony az okosmérők aránya, de a vállalat tervezi ennek jelentős növelését. A kelet-magyarországi iparosítási projektek, különösen a Debreceni Gazdasági Övezethez kapcsolódó fejlesztések nagy hangsúlyt kapnak.
A távvezeték-rendszerek fejlesztése kulcsfontosságú lesz a megtermelt energia elosztásában.
Az MVM Csoport a következő 10 évben 2000 milliárd forintot tervez hálózatfejlesztésre fordítani, ami körülbelül 5 milliárd eurót jelent. Európai viszonylatban az energetikai hálózatfejlesztésekre 850 milliárd eurónyi beruházást prognosztizálnak 2030-ig, ami azt mutatja, hogy a magyar fejlesztések ezzel arányosak.
A tárolókapacitás kiépítése szintén kulcsfontosságú lesz a megújuló energiaforrások integrálásában. Az MVM Csoport 100 megawatt tárolási kapacitást nyert el, amelyet három helyszínen építenek ki 2026 közepéig. A tervek szerint 2035-re 500 megawatt energiatárolási teljesítménnyel fog rendelkezni a vállalat.
Címlapkép és fotók forrása: Portfolio - Stiller Ákos