2025-ben az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek egyenesen felrobbannak a kormány várakozásai szerint. A jövő évi költségvetés tervezetében ugyanis az idei várt dupláját tervezték be, ami összefügg egy jelentős osztalékfizetéssel, amit az Energiaügyi Minisztériumnál számoltak el. Nem nehéz innen arra a következtetésre jutni, hogy mely befizető állhat a háttérben.
Várhatóan január végén nyílik meg az áramhálózati elosztótársaságoknak szóló EU pályázat, amely a digitális átállásukat segíti, és például a zárolt áramkörzetek feloldására, valamint a szaporodó háztartási méretű kiserőművek hálózati integrációjára is forrást juttat 26,5 milliárd forint összegben.
Az elmúlt hetekben jelentős összegű kártérítési összeghez jutott a német Uniper az orosz Gazprom Exporttal szembeni követeléséből, és így szeptember végéig 530 millió eurót be is fizetett a német államkasszába a korábbi német állami mentőcsomag részbeni visszafizetése érdekében – derült ki az Uniper ma közzétett harmadik negyedéves jelentéséből. Egyelőre nem világos, hogy pontosan ki fizette ki a kártérítést az Unipernek, ez nem derül ki egyértelműen az anyagból. Akár az is lehetséges, hogy a Gazprom Export valamely megmaradt európai gázvásárlója felől tudott bevételhez jutni a német cég, amely minden követ megmozgat, hogy pénzhez jusson.
Egy esetleges gázárcsökkentés lehetőségét is célként megjelölve az MVM egy átfogó kutatást indított a lakossági gázfogyasztási szokások feltérképezésére. A szolgáltató szerint az elsődleges cél az, hogy megértsék a fogyasztói szokásokat is.
Egy olyan új mikro-, kis- és középvállalati programot indított ma el az MFB és az MVM Optimum, amelynek keretében előbbi fix, euróalapú hitelt biztosít energiahatékonysági és zöld beruházások megvalósításához, utóbbi pedig ingyenes tanácsadással segít, hogy megszerezze a beruházásokat végrehajtó cégek Hitelesített Energiamegtakarításait, és ezért cserébe „extra” bevételt ajánljon fel nekik – derült ki a két állami cég hétfőn egyszerre bejelentett közleményeiből itt és itt.
A francia Framatome és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. a mai napon megállapodást kötött arról, hogy a Framatome 2027-től üzemanyagot szállít a Paksi Atomerőmű működéséhez – derült ki a Framatome közleményéből.
Jogszabályváltozás miatt 2025. január 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki. Ez azt jelenti, hogy az új évtől a papíralapú számla helyett az MVM is csak elektronikus számlát állíthat ki ennek az ügyfélkörnek - hívta fel a figyelmet az MVM a hétfői közleményében.
Az MVM vezérigazgatója, Mátrai Károly a Telex podcastjának vendégeként elmondta: üdvözli Szijjártó Péter szentpétervári tárgyalásait a Gazprommal, azonban az MVM célja, hogy 2035-re egyetlen ország se rendelkezzen 30 százaléknál nagyobb részesedéssel a magyar gázbeszerzésekben - írta meg a Telex.
A magyar állami MVM az idei negyedik negyedévben még több orosz gázt vesz kedvezményes áron a hosszú távú szerződésben rögzített mennyiségen felül, és tárgyalások zajlanak arról, hogy a szerződésen felüli vásárlás 2025-ben is folytatódjon – jelentette be az orosz állami RIA Novosztyi hírügynökség kedden nyilvánosságra hozott interjújában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A Portfolio információi szerint napi 11 millió köbméter körüli többlet orosz gáz vásárlásának lehetőségéről van szó, amely a hosszú távú szerződésen felül megérkezhet az idei negyedik negyedévben Magyarországra a Török Áramlaton át, és ez a tervek szerint a jövő évben is így lenne.
Egyre súlyosabb ellentmondásokat szül a magyar villamosenergia-hálózat fenntartásában és az energiatermelésben a KÁT, a rezsicsökkentés és szaldóelszámolás, amelyek nem mindig teszik lehetővé, hogy a termelés és a fogyasztás egy időben találkozzanak egymással. A rendszer rugalmatlansága olyan elképesztő helyzeteket is kialakíthat, mint hogy Paks I. blokkjait kell leszabályozni, a napelemek "lekapcsolása" helyett. A gázfogyasztás is masszívan csökken, bizonyos fogyasztói csoportokban akár a 30%-ot is eléri a visszaesés. A csökkenés a rendszerhasználati díjak növekedését is okozhatná, de mindenképpen tarifafeszültséghez vezet. Tudósítás a Portfolio Energy Investment Forum vezetői panelbeszélgetéséről.
Az MVM Csoport céljai és tevékenységei főként a zöld átállásra, a megújuló energiaforrások növelésére és az energetikai hálózat fejlesztésére fókuszálnak, figyelembe véve a pénzügyi stabilitást és a környezetvédelmi szempontokat. Az MVM tovább bővíti és diverzifikálja portfólióját, hosszabbítja Paks I. reaktorainak üzemidejét, napelemparkokat és szélerőműveket fejleszt és akár 5-7 új vízerőmű is épülhet az országban. Energiatároló kapacitása 10 éven belül elérheti az 500 MW-t is. Bár a Mátrai Erőmű bezárása elkerülhetetlennek tűnik, a földgáz azonban nem veszik ki az energiamixből, a tervezett - egyre inkább késlekedő - CCGT-k akár 30%-ban hidrogént is tudnak majd égetni. Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatójának előadása a Portfolio Energy Investment Forumon.
Az MVM 2182 km hosszú nagyfeszültségű hálózatának 10 százalékán végez kapacitásnövelő sodrony- és szigetelőcserét, távvezetéki rekonstrukciót, illetve épít új vezetéket az ellátásbiztonság további javítása és hosszútávú megőrzése érdekében - hívja fel a figyelmet közleményében az MVM Démász Áramhálózati Kft. Az Északkelet-Magyarországtól a Dél-Alföldig húzódó nagyfeszültségű áramhálózat több mint 200 kilométeren újul meg 5,3 milliárd forintból, és ennek egyik leglátványosabb eleme a Csongrád és Szentes között a Tisza felett átfeszített új távvezeték.
"Nem látjuk akadályát annak, hogy ha szükséges, az egymilliárd köbméteres mennyiség is a déli importvezetéken érkezzen az országba" – vázolta Mátrai Károly a vg.hu-nak adott interjúban arra az esetre, hogy mi lesz a sorsa az évi 1 milliárd köbméteres kisebbik orosz gázszerződésnek, ha év végén tényleg lejár az orosz-ukrán gáztranzit. Az MVM Csoport vezérigazgatója azt is jelezte, hogy a diverzifikáció jegyében még a tél beállta előtt újabb szállítási megállapodásokat köthet az MVM az azeri és török gázcégekkel, és még karácsony előtt győztest hirdethetnek a két rugalmas gázerőmű építési tenderen is. Azt is érzékeltette, hogy nagyon kedvezőek az előzetes eredményei a szivattyús tározós erőmű vizsgálatának, 100 megawattnyi geotermikus erőműben is gondolkodnak, és 400 megawatt energiatároló kiépítésében is. Mátrai Károly is előad a Portfolio most csütörtöki, október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő itt regisztrálni.
Az MVM Zrt. 2024. október 3-án 150 milliárd forint összegű rulírozó hitelkeret-szerződést írt alá egy kilenc kereskedelmi bankból álló konzorciummal - közölte pénteken délután az MVM Csoport.
Az idén első félévi 222 milliárd forintos nyereség után a második félévünk kicsit visszafogottabban alakulhat, de a 2024-es év egészét "optimistán látjuk, erős gazdasági teljesítményre számítunk" – mondta el a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Fazekas László, amelyben az első félévi eredmény főbb összetevőit és a kilátásokat jártuk körbe. Az MVM Csoport gazdasági vezérigazgató-helyettese rámutatott, hogy az energiaárak stabilizálódásával "a nagykereskedelem eredménye a korábbi rekordszintekhez képest mérséklődni fog", de ezzel együtt a sokféle földgázforrás elérhetősége, és a diverzifikációs törekvések erősíthetik Magyarország regionális "földgáz-hub", szerepét, ami "a cégcsoport pénzügyi eredményét is javítani fogja". Az interjúban számos pénzügyi kérdés szóba került, így például a befektetésre ajánlott hitelminősítés megőrzésének fontossága, és az idei évi esetleges osztalékelőleg befizetési kötelezettség is. A vezérigazgató-helyettes jelezte, hogy az MVM Csoport négy újabb naperőmű projektet vett meg, és érintette a Paksi Atomerőmű tervezett üzemidő-hosszabbításának költségét, annak finanszírozási összetételét is. Szó esett továbbá a három új gázerőmű tender állásáról, és a tervezett finanszírozási konstrukcióról is. Az MVM Csoport vezérigazgatója, Mátrai Károly is előad a Portfolio jövő csütörtöki Energy Investment Forum konferenciáján és egy panelbeszélgetésben is részt vesz, még nem késő regisztrálni itt.
Miután a szlovák állami energiaszolgáltató már jelezte, hogy tárgyalásokat folytat az év végén lejáró orosz-ukrán gáztranzit megállapodás utáni idők energiaellátásának biztosítására, csütörtökön nagyon fontos üzenetet mondott ki Robert Fico. A szlovák miniszterelnök szavai azt jelentik, hogy északi szomszédunk mindent meg fog tenni azért, hogy 2025-től is folytatódjon az orosz, vagy egyéb eredetű földgáz, illetve kőolaj ukrajnai tranzitja. Ez azért is fontos, mert ahogy a Portfolio saját információi alapján megírta: még mindig Ukrajnán át vesz évi 1 milliárd köbméter orosz földgázt a magyar állami cég, és így kulcskérdés, hogy mi lesz az ottani tranzit sorsa. A régiós gázellátás kérdései és a gázár kilátások is szóba kerülnek a Portfolio jövő heti Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő regisztrálni itt.
Szerinte a német kancellár egy alkalmatlan bolond.
Hegyeshalomnál három, Mocsánál két személyautó ütközött.
Intenzív szakaszában van a háború.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Sikerült ledolgozni a korábbi esés egy részét.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?