Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök vietnámi hivatali partnerével, Pham Minh Chinhhel egyeztetett kedden Hanoiban, ahol a két fél szándéknyilatkozat írt alá az atomenergetikai együttműködésről - közölte a délkelet-ázsiai ország hírügynöksége.
Bár Európa atomerőmű-építési aktivitása jelenleg mérsékelt, de a kontinens - legalábbis azok az országok, amelyek már régebb óta üzemeltetnek atomerőműveket - fokozná ez irányú erőfeszítéseit, amit ugyanakkor finanszírozási nehézségek akadályoznak - áll az S&P Global jelentésében, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy készen áll-e Európa a nukleáris reneszánszra.
Azért bocsátottak el a Paks II. projektnél több száz embert a közelmúltban, mert véget értek a két leendő blokk nukleáris szigete alatti talajszilárdítási munkálatok, és kevesebb dolgozóra van most szükség – ezt jelezte a Paks II. projekttársaság sajtóosztálya a Portfolio megkeresésére. Megkerestük a fővállalkozó Roszatom sajtóosztályát is, időközben az ő válaszuk is befutott, amellyel frissítettük alább a cikket.
Paks II. építési munkálatai ütemesen haladnak, az 5-ös blokk alatti talajszilárdítás befejeződött, a közel 3 kilométer hosszúságú résfal megépült, a több mint 3 millió köbméter föld kiemelése folyamatos a munkagödörből. Az első nagyberendezés, az 5-ös blokkhoz tartozó olvadékcsapda már megérkezett, 2025 első negyedévében megkezdődhet a gőzturbina nagy- középnyomású ház forgórészének gyártása a francia Arabelle Solutions (korábban Alstom) üzemében. A nukleáris sziget épületeinek engedélyeztetése, valamint – az előzetes biztonsági jelentésen túl – az első betonöntéshez szükséges hatósági jóváhagyások megszerzése folyamatban van, utóbbi, akár napokon belül megérkezhet, kiemelt cél, hogy jövő év elején megkezdődjön az újabb mérföldkövet jelentő betonöntés is. A Portfolio Szarvas Krisztiánt, a Paks II. Zrt. műszaki igazgatóját kérdezte a talajszilárdítás befejezéséről, a talajkiemelés folyamatáról, az építkezés legfontosabb aktualitásairól, és arról, hogy hogyan fogják megoldani, hogy a Duna élővilágát ne veszélyeztesse az új blokkok hűtése.
Törvényt módosítana a svájci kormány annak érdekében, hogy a jövőben mégiscsak lehessen új atomerőműveket építeni.
Bulgária kulcsország Magyarország számára, különösen az ukrajnai háború kezdete óta, mert ez az egyetlen biztos út, hogy megérkezik Magyarországra a szükséges energiaforrás - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Szófiában pénteken, miután megbeszélést folytatott Rumen Radev bolgár államfővel. A közös sajtótájékoztatón a bolgár államfő azt hangsúlyozta, hogy Szófia megbízható partner marad Magyarország számára az energiaszállítás biztosításában.
Lengyelország első atomerőművének első blokkját 2036-ban helyezhetik kereskedelmi üzembe, a második és harmadik blokkokat pedig 2037-ben és 2038-ban - jelezte a lengyel kormánymegbízott az Interia Biznes lengyel lap tudósítása szerint. A lengyel kormány az Európai Bizottság év végi döntésére vár az állami támogatás jóváhagyásáról, ami lehetővé tenné a támogatásokkal kapcsolatos tárgyalások megkezdését. Az is kiderült, hogy egy második atomerőmű ötlete is a tervezőasztalon van, a lehetséges kivitelezők között dél-koreai vállalat is szerepel.
"Az infláció, az ellátási láncok sérülése, megszakadása, az építőanyag-költségek emelkedése, a migráció szabályozásával kapcsolatos nehézségek és még sok más tényező befolyásolhatja az árat", és azért, hogy a Paks II. projekt ne jusson zsákutcába, "a jelen szerződés egyes rendelkezéseit módosítanunk kell" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Alekszandr Merten. Az orosz fővállalkozó Roszatom Atomsztrojekszport leányvállalata szenior alelnökének jelzése alapján nemcsak a 12,5 milliárd eurós kulcsrakész kivitelezési ár emelkedhet, hanem "változhatnak az elvégzendő munka részfeladatai, határidői és terjedelme is, változhatnak a szerződés szerinti kötelezettségek" is. Új információként elárulta: ha a német Siemens Energy nem szállítja le az automatizált vezérlőrendszert az erőműhöz, akkor a kínaiak helyett az oroszok társulhatnak a franciákkal a rendszer leszállítására. Ki is mondta: "a magyarországi megrendelőnkkel egyetértésben olyan rendszert szállítunk, amely tökéletesen működik, és amely mind Oroszországban, mind a külföldi piacokon referenciával rendelkezik." Azt is rögzítette, hogy az új paksi blokkok "a 2030-as évek elején" már áramot fognak termelni.
Alig van olyan iparág a világon, amely olyan jól és szigorúan szabályozott lenne, mint az atomenergia. Számos, akár egymással átfedésben is működő globális, illetve európai szervezet dolgozza ki a nukleáris biztonsági alapelveket, és olyan platformokat alakít ki, ahol az érintett országok vagy atomerőművek képviseltetik magukat, információkat, tapasztalatokat cserélhetnek. Hogy jött létre a „VVER-440-esek klubja”, milyen jogkörei vannak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek, és mi köti össze Paksot a fehérorosz Asztraveccel, az egyiptomi El-Dabaával, vagy a török Akkuyuval? A Portfolio Hugyecz Attilát, a Paks II. Zrt. chief international officerét kérdezte a nemzetközi nukleáris szervezetek feladatairól, a Paks II. projekt nemzetközi beágyazottságáról és a különböző országok biztonsági előírásainak különbségéről.
Elfogadta az Országos Atomenergia Hivatal a Paks II. projekt előzetes biztonsági jelentését, ezért feloldotta a létesítési engedélyben kikötött visszatartási pontot, így megtörténhet majd az ún. első beton kiöntése a telephelyen – jelentette be a pénteken délután a fontos fejleményt a Hivatal. A kedvező hírt rögtön kommentálta egy Facebook-videóban a projektért felelős Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Gőzerővel zajlanak a talajelőkészítési munkák a Paks II. projekt helyszínén és hamarosan sor kerülhet az első beton öntésére. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a 2030-as évek elején üzemelhetnek az új blokkok, az első időszakban közösen a jelenleg is működő reaktorokkal. Vajon hogyan illeszthető be Paks II. az energiamixbe és nem okoz-e gondot, hogy rohamtempóban emelkedik a hazai naperőművi kapacitás? Mindezekről beszélgettünk Rákóczi Péterrel a Paks II. Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatójával.
A paksi különleges gazdasági övezetből származó adóbevételek 40 százalékát kapja Paks önkormányzata a Tolna Vármegyei Közgyűlés hétfőn elfogadott határozata szerint, a fennmaradó 60 százalék máshova kerül.
Önkéntes és átfogó NAÜ-vizsgálatnak vetette alá magát az elmúlt hetekben a Paksi Atomerőmű, és a 18 napos felmérés után néhány fejlesztési javaslatot fogalmazott meg a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, de egyúttal több jó gyakorlatot is azonosított, amelyeket a nemzetközi szakmai közvéleménnyel is megoszt – jelentette be közleményében a Paksi Atomerőmű. A vizsgálati eredmények kapcsán az Országos Atomenergia Hivatal azt emelte ki: "a nemzetközi felülvizsgálat nem tett olyan észrevételt, amely megkérdőjelezte volna a Paksi Atomerőmű magas biztonsági szintjét".
Február közepén sor kerül az első betonöntésre a Paks II. projektnél, ami észrevehető lépés lesz az előkészítő szakaszból a tervszerű építkezés szakaszába – jelezte pénteken újságíróknak Jekatyerinburgban Alekszej Lihacsov, az orosz fővállalkozó Roszatom vezérigazgatója. Ez összhangban van azzal, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minap a magyar parlamentben egy bizottsági meghallgatáson mondott, miszerint január-februárban megtörténhet az első betonöntés az ötös blokk alatt. Ez azért is lényeges fejlemény, mert ekkortól válik hivatalosan is építés alatt állóvá a projekt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség besorolása szerint.
A csütörtöki közös magyar-szerb kormányülésen azt vetette fel Aleksandar Vucic szerb elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, hogy Szerbia 5-10%-os részesedést szerezne a Paksi Atomerőműben, és teljes vételárat lenne érte hajlandó fizetni – számolt be a fejleményről a Reuters. A magyar kormányfő ott az egyeztetésen nem reagált a felvetésre, így nem tudni, hogy mi lesz a 2021 őszén már egyszer lejátszódott szerb felvetés sorsa. A lépés Szerbia energiaellátásának diverzifikálását célozza, miközben az ország továbbra is jelentősen függ az orosz gázszállításoktól és a szénerőművektől.
Németország visszatérése az atomenergiához logikus és racionális lépés lenne - jelentette ki szerdán Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A befektető terveiben 250-500 méter magas épületek is szerepelnek.
Jelentős mozgást okoztak Trump első kiszivárgott tervei.
Eltiprásról és marginalizálásról beszél.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.