"Az infláció, az ellátási láncok sérülése, megszakadása, az építőanyag-költségek emelkedése, a migráció szabályozásával kapcsolatos nehézségek és még sok más tényező befolyásolhatja az árat", és azért, hogy a Paks II. projekt ne jusson zsákutcába, "a jelen szerződés egyes rendelkezéseit módosítanunk kell" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Alekszandr Merten. Az orosz fővállalkozó Roszatom Atomsztrojekszport leányvállalata szenior alelnökének jelzése alapján nemcsak a 12,5 milliárd eurós kulcsrakész kivitelezési ár emelkedhet, hanem "változhatnak az elvégzendő munka részfeladatai, határidői és terjedelme is, változhatnak a szerződés szerinti kötelezettségek" is. Új információként elárulta: ha a német Siemens Energy nem szállítja le az automatizált vezérlőrendszert az erőműhöz, akkor a kínaiak helyett az oroszok társulhatnak a franciákkal a rendszer leszállítására. Ki is mondta: "a magyarországi megrendelőnkkel egyetértésben olyan rendszert szállítunk, amely tökéletesen működik, és amely mind Oroszországban, mind a külföldi piacokon referenciával rendelkezik." Azt is rögzítette, hogy az új paksi blokkok "a 2030-as évek elején" már áramot fognak termelni.
Alig van olyan iparág a világon, amely olyan jól és szigorúan szabályozott lenne, mint az atomenergia. Számos, akár egymással átfedésben is működő globális, illetve európai szervezet dolgozza ki a nukleáris biztonsági alapelveket, és olyan platformokat alakít ki, ahol az érintett országok vagy atomerőművek képviseltetik magukat, információkat, tapasztalatokat cserélhetnek. Hogy jött létre a „VVER-440-esek klubja”, milyen jogkörei vannak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek, és mi köti össze Paksot a fehérorosz Asztraveccel, az egyiptomi El-Dabaával, vagy a török Akkuyuval? A Portfolio Hugyecz Attilát, a Paks II. Zrt. chief international officerét kérdezte a nemzetközi nukleáris szervezetek feladatairól, a Paks II. projekt nemzetközi beágyazottságáról és a különböző országok biztonsági előírásainak különbségéről.
Elfogadta az Országos Atomenergia Hivatal a Paks II. projekt előzetes biztonsági jelentését, ezért feloldotta a létesítési engedélyben kikötött visszatartási pontot, így megtörténhet majd az ún. első beton kiöntése a telephelyen – jelentette be a pénteken délután a fontos fejleményt a Hivatal. A kedvező hírt rögtön kommentálta egy Facebook-videóban a projektért felelős Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Gőzerővel zajlanak a talajelőkészítési munkák a Paks II. projekt helyszínén és hamarosan sor kerülhet az első beton öntésére. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a 2030-as évek elején üzemelhetnek az új blokkok, az első időszakban közösen a jelenleg is működő reaktorokkal. Vajon hogyan illeszthető be Paks II. az energiamixbe és nem okoz-e gondot, hogy rohamtempóban emelkedik a hazai naperőművi kapacitás? Mindezekről beszélgettünk Rákóczi Péterrel a Paks II. Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatójával.
A paksi különleges gazdasági övezetből származó adóbevételek 40 százalékát kapja Paks önkormányzata a Tolna Vármegyei Közgyűlés hétfőn elfogadott határozata szerint, a fennmaradó 60 százalék máshova kerül.
Önkéntes és átfogó NAÜ-vizsgálatnak vetette alá magát az elmúlt hetekben a Paksi Atomerőmű, és a 18 napos felmérés után néhány fejlesztési javaslatot fogalmazott meg a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, de egyúttal több jó gyakorlatot is azonosított, amelyeket a nemzetközi szakmai közvéleménnyel is megoszt – jelentette be közleményében a Paksi Atomerőmű. A vizsgálati eredmények kapcsán az Országos Atomenergia Hivatal azt emelte ki: "a nemzetközi felülvizsgálat nem tett olyan észrevételt, amely megkérdőjelezte volna a Paksi Atomerőmű magas biztonsági szintjét".
Február közepén sor kerül az első betonöntésre a Paks II. projektnél, ami észrevehető lépés lesz az előkészítő szakaszból a tervszerű építkezés szakaszába – jelezte pénteken újságíróknak Jekatyerinburgban Alekszej Lihacsov, az orosz fővállalkozó Roszatom vezérigazgatója. Ez összhangban van azzal, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minap a magyar parlamentben egy bizottsági meghallgatáson mondott, miszerint január-februárban megtörténhet az első betonöntés az ötös blokk alatt. Ez azért is lényeges fejlemény, mert ekkortól válik hivatalosan is építés alatt állóvá a projekt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség besorolása szerint.
A csütörtöki közös magyar-szerb kormányülésen azt vetette fel Aleksandar Vucic szerb elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, hogy Szerbia 5-10%-os részesedést szerezne a Paksi Atomerőműben, és teljes vételárat lenne érte hajlandó fizetni – számolt be a fejleményről a Reuters. A magyar kormányfő ott az egyeztetésen nem reagált a felvetésre, így nem tudni, hogy mi lesz a 2021 őszén már egyszer lejátszódott szerb felvetés sorsa. A lépés Szerbia energiaellátásának diverzifikálását célozza, miközben az ország továbbra is jelentősen függ az orosz gázszállításoktól és a szénerőművektől.
Németország visszatérése az atomenergiához logikus és racionális lépés lenne - jelentette ki szerdán Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője.
A kedd délután 5-6 óra közötti idősávra rendkívül magas, 895 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, és ez, illetve az egész nap átlagára kialakult 306 eurós áramár is Európa legmagasabbjának számít. Sőt, a holnap délután 3-4 óra közötti idősávra is Európa legmagasabb órás nagykereskedelmi áramára (714 euró/megawattóra) alakult ki a magyar magyar tőzsdén, és a 355 eurós napos átlagár is a legmagasabb. Ezzel folytatódott az a sorozat, amelyre a Portfolio múlt héten már több cikkben felhívta a figyelmet, és a fő oka az, hogy a hidegebb időben magasabb áramkereslet hazai és külföldi tényezők miatt korlátozott áramkínálattal találkozik, ami az égbe tolja az árakat.
A lengyel és a japán kormány atomenergetikai együttműködésről szóló egyetértési nyilatkozatot készül aláírni csütörtökön. A megállapodás információcserére és technológiai támogatásra is kiterjed majd, és része lehet Lengyelország azon törekvésének, hogy csökkentse a függőségét a széntől.
A cseh CEZ áramtermelő vállalat 20%-os részesedést szerez a Rolls-Royce kis moduláris reaktorokat tervező SMR egységében, hogy részt vegyen az SMR-technológia bevezetésében Nagy-Britanniában, Csehországban és más országokban - jelentette be a cseh vállalat. A megállapodás értelmében a CEZ akár 3 gigawatt nukleáris kapacitást is telepíthet áramtermelési céllal Csehországba az üzletág által gyártott kis atomerőművek segítségével.
Egy svéd környezetvédelmi bíróság csütörtökön engedélyezte egy nukleáris hulladéktároló építését Svédország három atomerőművének egyikénél, a Stockholmtól mintegy 130 kilométerre északra fekvő Fonsmarkban.
A hármas blokknál történt szombati váratlan műszaki meghibásodás után – ami miatt azóta is teljesen áll a blokk - kedden kora délután a Paksi Atomerőmű egyes blokkján is váratlan hiba alakult ki: „védelmi működés történt”, és ezért 50%-ra csökkent a blokk teljesítménye.
Már több, mint két napja áll a Paksi Atomerőmű hármas blokkja műszaki meghibásodás miatt, és várhatóan csak szerdán délelőttre tudják kijavítani a problémát.
Az urán piacáról készített friss elemzést Zsiday Viktor, befektetési szakember. Szerinte a zöld átállás, és a növekvő energiaigény mellett egyre nagyobb szükség lesz az uránra az energiamixben, miközben a kínálati oldal bővítése annyira körülményes, hogy valószínűleg hosszabb távon is túlkereslet lesz a piacon, így az árak tovább emelkedhetnek. Megemlítet azonban több olyan kockázatot is, amelyek miatt érdemes lehet óvatosan kezelni a sztorit.
Sikerült ledolgozni a korábbi esés egy részét.
Kupjanszk közelében történt az összecsapás.
Hamarosan újabb szavazás jön.
Az első francia kontingens már elhagyta az afrikai országot.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?