A Transzdiszciplináris Kutatások Intézete a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy az egészségügyi fókuszú egyetemi ötletverseny (úgynevezett “hackathon”) fő szervezője az EIT Health, Európa legnagyobb egészségügyi innovációval foglalkozó hálózata. A 150 egyetemet, kutatóintézetet és egészségipari vállalatot tömörítő szervezetben a régiót a PTE ÁOK ITD képviseli, így az Intézet bonyolíthatta le a Pécsi Tudományegyetem első egészségügyi ötletversenyét, amelynek győztese továbbjutott az európai döntőbe.
Az EIT Health pénzügyi és szakmai támogatásával 31 európai városban minden évben megrendezésre kerül ez az esemény, melyen 2020-ban több mint 1000 diák vett részt.
Az EIT Health Kelet-, Közép- és Dél-Európa 13 országában helyi képviselettel rendelkezik, melyek kiemelkedő jelentőségű egyetemek és kutatóintézetek. Ezek az ún. hubok szervezik meg a helyi hackathon-okat annak érdekében, hogy népszerűsítsék az egészségügyi innovációs gondolkodást, felkészítsék a résztvevőket a legalapvetőbb ismeretekkel, valamint elősegítsék az ötlet fázisban lévő projektek létrejöttét, melyeket a szervezet a későbbiekben további programokkal, pénzügyi támogatással és mentorálással támogat.
A PTE ÁOK ITD tájékoztatása szerint a Hubok egyfajta közvetítő, katalizátor szerepet töltenek be, tehát a projektek után nem részesülnek anyagi juttatásban. Tipikus feladatuk, hogy rendezvényeket, workshopokat szervezzenek, mint például a nemzetközi döntő kvalifikációját jelentő, novemberben megrendezett online hackathon. És persze több startupot is elindítottak már ezen a támogatási vonalon: a további fejlődés jellemzően attól is függ, hogy az ötlet milyen státuszban van, mennyire életképes.
Az EIT Health fő tevékenységei közé tartozik az egészségügyi innovátorok képzése, egészségügyi startup-ok támogatása és fejlesztése, valamint konzorciumok által megvalósított nagy európai egészségügyi innovációs projektek támogatása.
Az EIT Health három különböző érettségi szakaszban eltérő szolgáltatásokkal segíti az egészségügyi vállalkozásokat:
- Inkubáció: Azon vállalkozóknak és medikusoknak szól, akik induló vállalkozást kívánnak létrehozni, vagy innovációs képzést, támogatást akarnak igénybe venni (akár ötlet fázisban vannak, akár termékkel vagy prototípussal rendelkeznek).
- Validáció: Azoknak a kezdő vállalkozásoknak szól, akik a terméküket vagy szolgáltatásukat kívánják validáltatni, vagy szeretnék jobban megérteni a helyi/regionális szabályozási és finanszírozási rendszereket, illetve kapcsolatba szeretnének kerülni a piaci szakértőkkel, például gyógyszeripari szereplőkkel.
- Növekedés: Ezen tevékenységek az érettebb startup-okra fókuszálnak, hogy megkönnyítsék számukra az olyan lehetőségekhez való hozzáférést, amely a növekedéshez vagy új piacra lépéshez kell (például, ha a vállalkozás befektetőt keres).
Működő projektek születnek az innovatív ötletekből
„Az EIT Health-szel való együttműködés intenzíven hozzájárul ahhoz, hogy az innovatív ötletek felszínre kerüljenek. A közösen megvalósított programok és események segítenek megtalálni és felkarolni a piaci potenciállal rendelkező innovatív ötleteket, ezzel segítik a magyar tehetségek vállalkozóvá válását, valamint erősítik a hazai és európai egészségügyi rendszert.” – mondta el lapunknak dr. Sík Attila, a PTE ÁOK ITD intézetvezetője.
Hozzátette: mérföldkőnek számít, hogy az Intézet rendezte a Pécsi Tudományegyetem első online egészségügyi ötletversenyét, amelynek kiemelkedő eredménye, hogy az Egyetem négy brazil hallgatója jutott el a magyarországi fordulóból az európai döntőig, ahol 3. helyezettek lettek és az ötletük már biztosan továbbfejlesztésre kerül. Nem véletlenül választották a verseny központi témájának a gyermekkori cukorbetegség kérdését. Ez egy olyan betegség, amelynek a kezelése számos nehézséggel jár, így bőven van lehetőség és tér az újszerű megoldásoknak.
A versenyre tucatnyi – magyar és külföldi diákokból álló – csapat nevezett, a zsűri végül négy brazil diák ötletét, a Diagotchit választotta a legjobbnak. Ők léphettek tovább a kontinentális döntőbe, ahol nagyon komoly sikert elérve a harmadik helyen végeztek. (Mentoruk dr. Deák Máté, a PTE ÁOK ITD szakértője, és a PTE BTK adjunktusa.)
A koncepció játékos módon segít megmagyarázni a cukorbeteg gyerekeknek a betegségüket, és segít nekik megérteni a kezelés fontosságát. A diákok a húsz éve az egész világot meghódító tamagotchi mintájára egy virtuális kisállatot terveztek, aki történetesen cukorbeteg, így azokat a tüneteket produkálja és azokon a kezeléseken kell átesnie, mint a gyerekeknek.
A csapat az ötlet mellé üzleti tervet is összeállított: elképzelhető, hogy ez a jövőben részben vagy egészében valóra tud válni.
Az intézetvezető kiemelte: a PTE ÁOK ITD azzal a céllal jött létre, hogy a különböző tudományágak kutatói között kapcsolatot tudjanak teremteni, ezáltal ösztönözzék az innovációt és felgyorsítsák a kutatási eredmények áramlását a gazdaságba. A Diagotchi mindezt modellezte kicsiben, a tudományos együttműködéstől az ötlet piacra vihető formába öntéséig.
Workshop klinikusoknak
Az idei év egyik fontos projektje volt az Intézetben az az online workshop sorozat, amelyen a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ szakértőinek bevonásával - Kis Márton vezetésével - a PTE klinikusai vehettek részt annak érdekében, hogy munkájukat még hatékonyabban tudják végezni. A workshop sorozat kiváló lehetőség volt azok számára, akik ki szeretnék használni a kreativitásukat; nyitottak az újdonságok megismerésére vagy szeretnének együttműködni a megoldások kidolgozásában kollégáikkal vagy más szakértő partnerekkel.
A projekt koordinátora, dr. Liber Noémi szerint az idei pandémiás helyzet ellenére is hatékony és előremutató munka indult el a PTE klinikusaival, akik megismerkedhettek azokkal a konkrét eszközökkel, technikákkal, amelyek segítségével csapatként, kollégáikkal együttműködve valósíthatják meg innovatív ötleteiket. A résztvevők megismerték a különféle hálózatépítési lehetőségeket, elsajátítottak több innovációs megközelítést és megismerték a hatékony munkavégzés eszközeit. A munkát a következő évben folytatni fogják annak érdekében, hogy minél több klinikai problémára, igényre megoldást nyújtó valós innováció kerülhessen piacra.
A cikk megjelenését a PTE - Transzdiszciplináris Kutatások Intézete támogatta.
Címlapkép: Getty Images