Brüsszel saját hadsereget építene egy nyilvánosságra került titkos EU-s javaslat szerint
Uniós források

Brüsszel saját hadsereget építene egy nyilvánosságra került titkos EU-s javaslat szerint

Portfolio
Az EU pénzügyminiszterei tárgyalásokat kezdtek egy közös védelmi alap létrehozásáról, amely védelmi felszereléseket vásárolna és birtokolna, miközben használati díjat számolna fel a tagállamoknak, lehetővé téve a védelmi kiadások növelését anélkül, hogy további adósságot halmoznának fel a nemzeti költségvetésekben.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Az Európai Védelmi Mechanizmus (EDM) nevű alapot a Bruegel think tank javasolta egy, a miniszteri megbeszélésekre készített tanulmányban, válaszként arra a problémára, hogyan finanszírozhatnák a magas adósságállománnyal rendelkező országok a költséges katonai felszereléseket.

A kezdeményezés egy átfogóbb európai erőfeszítés része, amely felkészíti a kontinenst egy esetleges orosz támadásra, mivel az EU-kormányok felismerték, hogy biztonságuk szempontjából már nem támaszkodhatnak teljes mértékben az Egyesült Államokra.

Jó kiindulópont a megbeszéléshez

– nyilatkozta Joaquim Miranda Sarmento portugál pénzügyminiszter.

Több más EU-tagállam is kifejezte kezdeti támogatását, megjegyezve, hogy egy ilyen alap létrehozása technikailag viszonylag egyszerű lehet, mivel az euróövezeti mentőalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus modelljén alapulna.

„Még számos kérdést kell tisztáznunk a mandátummal, a finanszírozással, a hozzájárulásokkal, a piaci tőkeáttétellel kapcsolatban. Több probléma is felmerül a finanszírozás, valamint a katonai szempontok terén” – tette hozzá Sarmento.

Az EU már most is arra törekszik, hogy 800 milliárd euróval növelje katonai kiadásait a következő négy évben.

Ezt a védelmi beruházásokra vonatkozó költségvetési szabályok lazításával és a nagyobb védelmi projektekre az EU-költségvetés terhére történő közös hitelfelvétellel oldanák meg.

Ezek a lehetőségek azonban növelik a nemzeti adósságot - ami aggodalomra ad okot sok magas adósságállománnyal rendelkező ország számára -, míg a Bruegel javaslata lehetőséget nyújtana arra, hogy a védelmi beruházások egy része ne terhelje a nemzeti könyvelést.

A kormányközi szerződés alapján létrehozandó alap jelentős befizetett és lehívható tőkével rendelkezne, ami lehetővé tenné a piaci hitelfelvételt.

Az EDM az EU-n kívüli tagokat is befogadhatna, például Nagy-Britanniát, Ukrajnát vagy Norvégiát. Mivel az alap tulajdonolná az általa vásárolt felszereléseket, az ezek kifizetésére felvett adósság az EDM könyveiben maradna, nem pedig a nemzeti elszámolásokban.

Az EDM emellett előmozdítaná az egységes európai védelmi felszerelési piacot a költségek csökkentése és az erőforrások összevonása érdekében.

A védelmi beszerzés és gyártás a 27 tagú EU-ban rendkívül széttagolt: legalább hétféle harckocsi, kilencféle önjáró tarack és hétféle gyalogsági harcjármű létezik, ami növeli a költségeket, csökkenti az interoperabilitást és akadályozza a méretgazdaságosságot.

Fontolóra kell vennünk új eszközök létrehozásának lehetőségét... Európa védelmi képességeinek megerősítésére

– mondta Sarmento.

Az alap a stratégiai képességnövelésre összpontosíthatna – költséges katonai infrastruktúrára és felszerelésekre, amelyekre a hadseregeknek szükségük van a működéshez –, amelyeket most gyakran az Egyesült Államok biztosít.

Ezek közé tartoznak a közös parancsnoki és irányítási rendszerek, a műholdas hírszerzés és kommunikáció, a drága új fegyverrendszerek fejlesztése, mint például az ötödik vagy hatodik generációs vadászgépek, több ország által igényelt integrált fegyverrendszerek, például stratégiai légvédelem, stratégiai nagyszabású légi szállítás és tengeri logisztika, rakéták és nukleáris elrettentés.

A Bruegel EDM-ről szóló tanulmánya szerint Európának csak akkor van esélye 2030-ig csökkenteni az USA-tól való katonai függőségét, ha a lehető legnagyobb mértékben összevonja a beszerzéseket, és közös európai védelmi piacot hoz létre, amely magában foglalja Nagy-Britanniát is, mint jelentős ipari védelmi szereplőt a verseny fokozása érdekében.

Forrás: Reuters

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet