A kínai hadsereg fokozza a nyomást Tajvanra és szövetségeseire, miközben egyre intenzívebb hadgyakorlatokat tart a térségben. Az elmúlt időszakban Kína jelentősen megnövelte katonai jelenlétét Tajvan körül, ami aggodalomra ad okot a régió stabilitása szempontjából - foglalta össze a Japán Nemzeti Alapok Intézetének elemzését a EurasianTimes.
Oroszország minden korlátozást feloldhat a nukleáris fegyverek fejlesztésére, ha az Egyesült Államok továbbfejleszti rakétavédelmi rendszerét – ezen a véleményen van Grigorij Maskov orosz külügyminisztériumi képviselő a TASZSZ cikke szerint.
A kínai kormány egy új, nagy méretű lézerfúziós kutatóközpont építésébe kezdett a délnyugat-kínai Mianyang városában. A létesítmény segítheti a nukleáris fegyverek tervezését és az energiatermeléssel kapcsolatos kutatásokat. A projekt léptéke és jelentősége csak most vált ismertté, miután független elemzők műholdfelvételek alapján azonosították az építkezést - számolt be a Reuters.
Litvánia jelentősen növeli védelmi kiadásait az orosz agresszió miatt – jelentette ki Dovilė Šakalienė védelmi miniszter, aki a Politico szerint azt is hangsúlyozta, hogy az európai hadiipar fejlesztése mellett elengedhetetlen az amerikai fegyverek vásárlása is, hogy a transzatlanti kapcsolatok erősek maradjanak. Ráadásul ehhez az uniós forrásokat is jobban becsatornáznák.
Dél-Korea hétfőn hivatalosan elkezdte kifejleszteni a saját légvédelmi rendszerét, amely nagyban hasonlítani fog az Izraelben már nagy hatékonysággal alkalmazott Vaskupolára – írja a Korean Times.
Idén is kiadta azt a listát a Global Firepower (GFP), melyen a világ országait rangsorolják aszerint, hogy különféle számokban kifejezhető mutatók alapján mennyire rendelkeznek ütőképes haderővel. A lista leglátványosabb változása, hogy Kína felzárkózott teljesen Oroszországhoz, az orosz szárazföldi harcjármű-állomány alaposan megcsappant. A listát sok kritika éri amiatt, hogy egyáltalán nem veszi figyelembe azokat a számban nem mérhető tényezőket, melyek akár háborúdöntők is lehetnek, ilyen a technológiai színvonal, a képzettség vagy a parancsnoki lánc szervezettsége, mindenesetre egyfajta érdekességként érdemes lehet végigfutni a GFP új összesítésén.
Ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, ami azt jelenti, hogy további beruházások által még erősebbé kell tenni a szövetség védekező- és ellenállóképességét - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán.
Decemberben határozott úgy az Egyesült Államok, hogy szankciókkal sújt négy olyan pakisztáni vállalatot is, amelyek részt vesznek a ballisztikusrakéta programban. A döntés láncreakciót indíthat el a két ország kapcsolatában – számolt be a The Bulletin.
Észak-Korea a szomszédai elleni háborúra készül, azért harcolnak most az ukrajnai háború frontvonalain az ázsiai ország katonái, mert Phenjan ehhez tapasztalatot és technikát akar szerezni – mondta el Dorothy Camille Shea, az Egyesült Államok helyettes ENSZ-nagykövete a szervezet Biztonsági Tanácsának ülésén a Reuters cikke szerint.
A fél világ azt találgatja, hogy Kína pontosan milyen katonai képességekkel rendelkezik, és hogy mi a terv az egyre növekvő fegyverarzenáljával. Természetesen a fő fókuszpontok ebben az évben sem változtak meg, Peking igyekszik bekebelezni Tajvant és kiterjeszteni a befolyását a Dél-kínai-tengeren. A legfontosabb kérdés, hogy Kína rendelkezik-e már a kellő képességekkel ahhoz, hogy a legfőbb térségi riválisaitól sem zavartatva magát megindítsa a nagyszabású hadműveletet. Ennek járunk utána elemzésünkben.
Irán közel megkétszerezte téli hadgyakorlatai számát, hogy az Egyesült Államok és Izrael által jelentett fenyegetésekre válaszolva erőt demonstráljon. A hivatalos közlések szerint a katonai akciók célja a kialakuló fenyegetésekkel szembeni felkészülés, miközben Teherán a Trump-adminisztráció visszatérése miatt növekvő nyomással szembesül.
Szerbia lett az első ország Európában, amely beüzemelte a kínai FK-3 légvédelmi rakétarendszert – közölte a South China Morning Post.
A Fülöp-szigetek bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni az Egyesült Államok Typhon rakétarendszerét. A döntés feszültséget keltett a térségben, különösen Kínában, amely „fegyverkezési verseny” kialakulására figyelmeztetett az ázsiai csendes-óceáni régióban - jelentette az Al Jazeera.
Az elmúlt években Kína egyre nagyobb hadiflottát épít, hogy növelje a befolyását az indo-csendes-óceáni térségben. India nem szeretné tétlenül nézni, ahogy a nagy riválisa megerősödik, ezért igyekszik tartani a lépést Peking fegyverkezési programjával – írja az Eurasian Times.
Boris Pistorius, német védelmi miniszter szorgalmazta, hogy jelentős mértékben növelje Berlin a védelmi kiadásokat. Ennek elsődleges oka az oroszok agressziója.
Oroszországnak képesnek, illetve késznek kell lennie arra, hogy a következő évtizedben felvegye a harcot a NATO-val Európában - jelentette ki hétfőn Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter a tárca kollégiumának évzáró ülésén, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök is részt vett.
Elképesztő számok jöttek Amerikából.
A lettek és észtek is követik a példáját hamarosan.
Az automatizáció a következő időszakban felgyorsulhat.
Legalábbis az ukrán elnök szerint.
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.