
Miközben Donald Trump fokozza kereskedelmi háborúját, az Európai Unió igyekszik megfékezni a károkat és megvédeni gazdasági érdekeit. A Bizottság hétfőn bejelentette: teljes kölcsönös ipari vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak, hogy elkerülje a konfliktus eszkalálódását.
Ursula von der Leyen világossá tette, hogy az EU nyitott egy korrekt megállapodásra, de készen áll arra is, hogy nagyon kemény válaszlépéseket tegyen, ha Washington nem hajlandó engedni.
A javaslat tehát nem pusztán a békülés szándékát tükrözi, hanem a nyomásgyakorlás eszköze is: Brüsszel szeretné elkerülni az összeütközést, de nem kívánja fegyvertelenül nézni az európai érdekek megsértését – számolt be a L'Express.
Az Európai Bizettség vezetője egyértelművé tette: kész teljesen eltörölni az ipari termékekre vonatkozó vámokat – köztük a járművekre kivetett tarifákat is –, ha az Egyesült Államok is ugyanezt teszi. Ursula von der Leyen bizottsági elnök brüsszeli sajtótájékoztatóján kijelentette: az EU egy „nulla a nulláért” vámegyezményre törekszik Washingtonnal, amely mindkét fél számára megszüntetné az ipari vámokat.
„Előbb-utóbb tárgyalóasztalhoz ülünk, és meg fogjuk találni a kölcsönösen elfogadható megoldást” – tette hozzá Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa, aki szintén hangsúlyozta, hogy készen van egy lista az EU által megtehető, az Egyesült Államok számára fájdalmas ellenlépésekről is – írta meg a Reuters.
A tagállamok kereskedelmi miniszterei hétfőn Luxembourgban egyeztettek a lehetséges uniós válaszlépésekről. Franciaország külkereskedelmi minisztere szerint nem zárható ki semmilyen lehetőség, akár amerikai szolgáltatások elleni fellépés sem, és meg kell nyitni az úgynevezett „európai eszköztárat”, amely szerinte kifejezetten erőteljes válaszlépésekre is alkalmas. A francia javaslat szerint az EU aktiválhatná az „anti-koerciós eszközt”, amely többek között lehetővé tenné amerikai cégek kizárását az uniós közbeszerzésekből.
Sőt, akár egyes amerikai befektetések blokkolását. Ezzel Brüsszel világossá tenné, hogy nemcsak védekezni tud, hanem vissza is tud vágni.
Ugyanakkor több tagállam óvatosságra int. Németország szerint a tőzsdei zuhanás figyelmeztető jel, és minden fél csak veszíthet egy kereskedelmi háborúban. A berlini kormány szerint a jelenlegi helyzetben intelligens és higgadt lépésekre van szükség, nem eszkalációra. Írország még határozottabban ellenezte az olyan válaszokat, amelyek az amerikai technológiai szektort céloznák.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter egyedüliként hibáztatta az Európai Bizottságot a Trump által kivetett vámok miatt, valamint jelezte, hogy Magyarország ellenzi az ellenlépéseket. Mivel a kereskedelmi ügyekben nincs szükség egyhangú szavazásra, a magyar ellenkezést vélhetően elsöpri majd a tagállamok minősített többsége, ha a lépésekről kell dönteni.
Az ír külügyminiszter szerint ez „rendkívüli eszkalációt” jelentene, amit semmiképpen nem támogatna, mivel Írország gazdasága szorosan kötődik az amerikai techcégekhez.
A nézetkülönbségek ellenére egyelőre úgy tűnik, az EU tagállamai nem szakadtak szét, és továbbra is egységes fellépést szorgalmaznak.
Az uniós vezetés emellett gyorsítaná a világ más részeivel kötendő szabadkereskedelmi megállapodásokat. Maros Sefcovic kereskedelmi biztos szerint Európának alkalmazkodnia kell a globális kereskedelemben bekövetkezett paradigmaváltáshoz. A Bizottság célja, hogy csökkentse az Egyesült Államoktól való függőséget, és megerősítse az EU pozícióját olyan partnerekkel, mint például Dél-Amerika vagy Délkelet-Ázsia.
Bár ez nem jelent azonnali megoldást a mostani válságra, hosszú távon kulcsfontosságú lépésnek tekintik az európai stratégiai autonómia megteremtéséhez.
Eközben az európai ipar máris érzi a bizonytalanság hatásait. A pénzpiacok pánikreakciója és a kilátásba helyezett vámok komolyan veszélyeztetik az exportot, a beszállítói láncokat és a beruházási bizalmat. A JPMorgan arra figyelmeztetett, hogy a vámok várhatóan növelik az inflációt és lassítják a gazdasági növekedést, sőt, akár recesszióhoz is vezethetnek. Brüsszelben már elkezdődtek az egyeztetések arról, milyen célzott támogatási programokra lehet szükség a leginkább érintett ágazatok, például az autóipar számára.
Címlapkép forrása: EU
Kulcsfontosságú szektorban ért el áttörést az orosz hadsereg: hamarosan kezdődhet az erődváros ostroma
Sikerülhet a stratégiai cél.
Forronganak a gazdasági szereplők, és váratlanul Trump is megszólalt – Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Ezekben a percekben dőlhet el, hogy Amerika elszánja-e magát egy újabb nagy háborúra
Kulcsfontosságú találkozó zajlik Washingtonban.
Megszólalt a világ legnagyobb vagyonkezelője: hosszabb távon ez inkább vételi mint eladási lehetőség
De simán eshetnek még innen a tőzsdék 20 százalékot.
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni, amiből bőven lehet engedni, hogy utána a másik oldal egy számára kedvez
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi történik az ingatlanpiacon 2025 nyarán? További brutális áremelke
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen