Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztatóján jelentette ki, hogy nem lesz elég Ursula von der Leyen bizottsági elnök ajánlata, ahhoz, hogy visszavegye az európai autókra kivetett vámjait. Ehelyett most inkább azt szeretné, ha az EU még több energiát venne az USA-tól, amit már egyébként amúgy is megtesz mióta elkezdett leválni az Ukrajnát megtámadó Oroszországi gázról.
Ahogy az Egyesült Államok vámháborúja fokozódik, az EU egyre több eszközt készít elő a válaszlépéshez. Döntő pillanat közeleg: vagy sikerül megállapodni, vagy egy új korszak kezdődik az uniós kereskedelempolitikában. Az Európai Bizottság elsőre teljes vámmentességet ajánlott fel néhány amerikai ipari termékre, ha Donald Trump elnök nem fogadja el az ajánlatot, kemény válaszcsapást mér Brüsszel az Egyesült Államokra.
Lai Ching-te tajvani elnök nulla százalékos vámtarifát ajánlott az Egyesült Államoknak tárgyalási alapként, miután Donald Trump jelentős vámemelést jelentett be több kereskedelmi partnerre, köztük Tajvanra vonatkozóan. Az elnök emellett további tajvani befektetéseket helyezett kilátásba az amerikai piacon.
Elon Musk vámmentes kereskedelmet szorgalmaz az Egyesült Államok és Európa között, nem sokkal azután, hogy Donald Trump elnök új vámintézkedései megrengették a globális piacokat - jelentette a Bloomberg.
Trump legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseinek gazdasági és demokratikus kockázatai egyaránt jelentősek – írja véleménycikkében Mark Skousen, a Chapman Egyetem professzora és a Freedom Fest szervezője. Állítja, hogy a vámok többet ártanak, mint használnak az amerikai gazdaságnak és kormányzásnak. Elemzése hangsúlyozza a szabadkereskedelmi alapelvek és az alkotmányos folyamatok betartásának fontosságát.
Donald Trump amerikai elnök vámjai miatt Az EU-Mercosur egyezmény nem csak gazdasági dimenziókkal bír: megerősíti Európa pozícióját a geopolitikai feszültségek és protekcionista tendenciák idején. Az új kereskedelmi megállapodást Franciaország egyelőre hevesen támadja, de a vámháború miatt feladhatja pozícióját.
Az Egyesült Államok által bevezetett új vámintézkedésekre Kína várhatóan nem ellenlépésekkel, hanem belső gazdasági ösztönzőkkel és kereskedelmi kapcsolatainak megerősítésével reagál a szakértők szerint - tudósított a Cnbc.
Kína, Japán és Dél-Korea megállapodott az amerikai vámokkal szembeni közös fellépésről, miután öt év után először tartottak háromoldalú gazdasági egyeztetést - írta meg a Reuters. Az ország miniszterei megállapodtak, hogy szorosan együttműködnek egy átfogó és magas szintű háromoldalú szabadkereskedelmi megállapodás létrehozásáról, a regionális és globális kereskedelem előmozdítása érdekében.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen vietnámi látogatásra készül, hogy a megkaparintsa Délkelet Ázsiában fellelhető kritikus fontosságú nyersanyagokat. A csúcstalálkozóra a két fél által kötött szabadkereskedelmi megállapodás ötödik évfordulóján kerülhet sor.
Míg a világ figyelme Donald Trump amerikai elnök gazdaság- és külpolitikai manővereire irányult, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, számos új kereskedelmi megállapodást kötött, amivel csökkenteni kívánja Európa kitettségét és új piacokat nyit az Egyesült Államok esetleges bezárkózása után. Ráadásul szinte észrevétlenül, a Bizottság több területen is bejelentett reformokat a versenyképesség javítása érdekében, beleértve a Tiszta Ipari Megállapodást és a villamos energia piacának új szabályozását. Ráadásul Kínával is közel lehet egy megállapodás, amelynek fontos szerep juthat az ukrajnai háború lezárásában is.
Donald Trump amerikai elnök vámok emelésére vonatkozó fenyegetései miatt a világ jelentős kereskedelmi zavarokra készül. Miközben a protekcionizmus ismét divatba jött, és olyan országok, mint az Egyesült Államok, gazdasági biztonságuk megerősítése érdekében támogatják a kritikus hazai szektorokat, a szabadkereskedelem visszafordítása Trump elnöksége alatt fel fog gyorsulni, ami messzemenő következményekkel jár majd – nem utolsósorban a klímaváltozás elleni küzdelem terén.
Ursula von der Leyen szabadkereskedelmi és védelmi együttműködési megállapodás előkészítéséről állapodott meg Narendra Modi indiai miniszterelnökkel. A lépés új lendületet adhat a kétoldalú gazdasági és biztonsági kapcsolatoknak. A felek célul tűzték ki a szabadkereskedelmi megállapodás (FTA) év vége előtti megkötését, valamint a védelmi együttműködés elmélyítését, különös tekintettel a kiberbiztonságra és a közös haditechnológiai fejlesztésekre. A találkozó keretében megállapodtak az ellátási láncok biztonságának növeléséről, a zöld energiaforrások fejlesztéséről és az indo-csendes-óceáni térség stabilitásának előmozdításáról.
India és az Európai Unió felgyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat, miután Ursula von der Leyen és Narendra Modi egyetértettek abban, hogy még idén tető alá kell hozni a megállapodást. Az EU az Egyesült Államokból érkező vámfenyegetések árnyékában igyekszik diverzifikálni gazdasági kapcsolatait, miközben India saját piacának védelmében kemény tárgyalási stratégiát folytat. Brüsszel már Latin-Amerikával és Malajziával is tető alá hozott egy-egy kereskedelmi megállapodást, amivel kicselezheti Trump globális vámfenyegetését.
Emmanuel Macron francia elnök szombaton elismerte, egy „blokkoló kisebbség” kialakításával próbálja megakadályozni Ursula von der Leyen szabadkereskedelmi megállapodását a Mercosur-országokkal, amely szerinte veszélyezteti az európai gazdák megélhetését. Bár az Európai Bizottság elnöke már tavaly decemberben aláírta az egyezmény kereteit, Franciaország határozottan ellenzi a tervet, mivel úgy véli, az olcsó dél-amerikai import tovább rontaná a francia mezőgazdaság helyzetét.
A kereskedelmi háborús környezetben szép csendben az Európai Unió és India egy közelebb kerülhet egymáshoz. Főként az elektromos járművek és a félvezetők terén állnak közel egy megállapodáshoz. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vezeti az új bizottsági tagokat első indiai látogatásukra, miközben Brüsszel és Új-Delhi megerősíti kapcsolatait, hogy ellensúlyozza az Egyesült Államok vámfenyegetéseit és Kína agresszív kereskedelmi gyakorlatát.
Az európai érdekek védelmében nem lesz más választásunk, mint határozottan és szigorúan válaszolni, de bízunk benne, hogy ezt a forgatókönyvet elkerülhetjük – mondta az EU kereskedelmi biztosa amerikai látogatásának elején. Maroš Šefčovič jelezte, az Európai Unió hajlandó tárgyalni Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetéseiről, de nem a meghunyászkodás a cél, ha kell, erős korlátozásokkal sújthatják az amerikai kereskedelmet.
Itt az előrejelzés.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Az Európai Bizottság folytatja Kijev támogatását.
Két számlát fagyasztottak be, és három tranzakciót függesztettek fel tavaly.
Nincs új kitörés, a kormányülésen is tárgyalták a témát.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.