
Ursula von der Leyen bizottsági elnök javaslata alapján az Európai Unió 150 milliárd euró értékben nyújtana védelmi célú hiteleket a tagállamoknak. A két héttel ezelőtti uniós csúcson a javaslatot a tagállamok továbbléptették, vagyis elindulhat az előterjesztés részleteinek kidolgozása.
De több kérdőjel is látszik az ügyben:
a déli tagállamok kiállnak a közös hitelfelvétel mellett, Magyarország, valamint Hollandia egyelőre vonakodik a lépéstől, míg más országok nem alakítottak ki határozott álláspontot.
Az újabb uniós hitelfelvétel részletei így nem ismertek, akár fél év is lehet, míg az EU egy újabb közös kötvénnyel lépne ki a piacra, ezért az Európai Bizottság megnyitja a vészhelyzeti záradék alkalmazását: a tagországok így kezdeményezhetik, hogy kivételeket kapjanak az uniós költségvetési szabályok alól, hiányszintjük akár 4,5 százalékig emelkedjen, ha fokozzák védelmi kiadásaikat.
A meglévő kohéziós alapokból is forrásokat fordíthatnának a hadikiadásokra – ez utóbbi lépések így nem növelnék az EU közös adósságállományát. 2025. április 1-jéig az Európai Bizottság mintegy 250 milliárd eurót gyűjtött össze a NextGenerationEU (NGEU) program keretében. Ez a finanszírozás része annak az uniós tervnek, amely szerint 2026-ig akár 800 milliárd eurót is mozgósíthatnak a helyreállítási és ellenállóképességi eszközön (RRF) keresztül.
A Fitch emlékeztet: az EU legjobb, „AAA” besorolása főként azon múlik, hogy a hasonlóan kiváló minősítésű tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Svédország, Dánia és Luxemburg – mennyire képesek és hajlandók extra pénzügyi segítséget nyújtani a közös uniós költségvetésnek, ha arra a hiteltörlesztések miatt szükség lenne.
Ez az öt ország a 2025-ös uniós GNI-hozzájárulások 36,7%-át adja, csak Németország önmagában 25%-ot.
Ha ezek az országok a többletkiadásaik miatt idővel elveszítenék „AAA” besorolásukat, vagy csökkenne a hajlandóságuk az uniós adósság közös finanszírozására, az az EU saját hitelminősítését is veszélybe sodorhatná.
A Fitch úgy látja: mivel az új uniós, védelmi hitelkeret elfogadásához nem kell egyhangú döntés, elég a minősített többség, valószínű a törvényjavaslat elfogadása, tehát az főleg az említett országok besorolását kezdhetné ki.
Csökken a mozgástér, de még ígéretesek a kilátások
Az EU jelenlegi éves adósságszolgálati kötelezettsége 24,5 milliárd euró volt 2024-ben, míg az „AAA” tagállamok akár 78,1 milliárddal is hozzá tudnának járulni a kifizetésekhez. Ez elegendő fedezetet jelent – és elvileg a 150 milliárdos új csomag hosszabb távú visszafizetését is képes lehet kezelni a rendszer, igaz, kisebb biztonsági tartalékkal.
Az is problémát jelenthet, hogy az NGEU hozamszintje – és egy védelmi kibocsátás nagyjából ehhez lenne hasonlatos – most magasabb, mint a német, holland vagy luxemburgi hozamszint.

A közös költségvetés „saját forrásainak felső határa” jelenleg a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének 2%-a. Ez a plafon magában foglalja a korábbi Next Generation EU helyreállítási csomag törlesztését is.
A Fitch szerint ez a keret elvileg még mindig elegendő lehet arra, hogy a közös uniós adósságot teljes egészében fedezzék, de az EU mozgásterét szűkítheti.
Egyelőre stabil, de a jövő kérdéses
A Fitch Ratings szerint az Európai Unió továbbra is képes lesz úgy gazdálkodni, hogy teljesíti éves hitel-visszafizetési kötelezettségeit, és megtartja a „AAA” minősítést – feltéve, hogy nem romlik a legnagyobb hozzájáruló tagállamok pénzügyi helyzete. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a mostani védelmi hitelprogramnál még nagyobb volumenű új kölcsönprogramok indulnának.
A „ReArm Europe” tehát politikai értelemben erősítheti az unió szerepét és kohézióját, de pénzügyi szempontból egyensúlyozásra kényszeríti a döntéshozókat: hogyan növeljék a védelmi képességeket anélkül, hogy aláásnák a közös gazdasági biztonságot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár, új csúcson az arany.
Jól ismert autógyártó jelenhet meg a hadiiparban
A Porsche nem ismeretlen a területen: a Leopard-1 tank kifejlesztése is a nevéhez köthető.
Szükségállapot és jelentős károk: 15 tornádó csapott le egyszere az Egyesült Államokban
Katasztrofális áradásokra figyelmeztetnek.
Soha nem fizetett még ekkora osztalékot az OTP - Mutatjuk a részleteket
És részvényvisszavásárlás is jön.
Politico: a Trumpékat megrázó Signal-botrány nem a kivétel, hanem a szabály volt
Több mint 20 csoport létezhetett.
A JP Morgan szerint a forintnak nem jó, amit Trump csinált
Magasabb kockázati felárakat jósol a feltörekvő piacokra a befektetési bank.
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.