2025 elején semmilyen pozitív gazdasági fordulat nem következett be Magyarországon – írja negyedéves stratégiai anyagában a Raiffeisen Bank. A pénzintézet elemzői megállapítják, hogy nagy vonalalakban a reálgazdaságban azok a folyamatoknak húzódták át az idei évre, amelyekkel a tavalyi évet zártuk. A jelenleg ismert amerikai vámrendszer (10% az EU-termékekre, 25% az autókra) a vártnál jelentősebb negatív hatást gyakorol a magyar növekedésre, tekintettel az autók és autóalkatrészek exportjának nagy súlyára – mind közvetlen, mind közvetett csatornákon keresztül. Erre alapozva a Raiffeisen a 2025-ös magyar GDP-növekedési előrejelzését 2,5%-ról 1,8%-ra csökkentette.
A Scope európai hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok besorolását leronthatják, ha egy elhúzódó kereskedelmi háború erodálja a dollárba vetett hosszú távú bizalmat, vagy ha Donald Trump elnök még szélsőségesebb intézkedéseket, például tőkekorlátozásokat vezetne be.
A Standard and Poor's hétfő esti döntésével érdekes helyzet állt elő: a magyar bank minősítése jobb kategóriába került a hétfő esti felminősítés nyomán, mint a magyar állam szuverén adósbesorolása.
Erősödéssel kezdte a hetet a forint, miközben továbbra is nagy a bizonytalanság arról, hogy globálisan mikor és milyen vámok lépnek életbe. Úgy tűnik, a nemzetközi hatások erősebbek voltak, mint az S&P döntése a magyar adósbesorolásról. Délelőtt azonban fordult a hazai deviza.
Az elmúlt évek legizgalmasabb hetén vagyunk túl a nemzetközi pénzpiacokon. Bár a hét elején még nagyon pesszimista volt a piaci hangulat, Donald Trump amerikai elnök végül meghátrált és 90 nappal elhalasztotta a vámok bevezetését, amitől szárnyra kaptak a tőzsdék. Az okot nem a mestertervben kell keresni, hanem még az elnököt is megijesztette az amerikai kötvénypiaci helyzet. A befektetők rendesen menekülnek a dolláreszközökből, ami miatt az EURUSD árfolyama 17 éves trendvonalat tört meg. A forint viszont nem teljesített jól a héten, gyengült az euróval szemben. Péntek este pedig az S&P rontotta a magyar gazdaság kilátásait.
A jövő hét is hasonlóan izgalmasnak ígérkezik. A héten tárgyal az USA-val az EU kereskedelmi biztosa. Nagy kérdés továbbá, hogy tovább tudnak-e emelkedni a tőzsdék, hiszen a kötvénypiaci helyzet még nem oldódott, miközben a gazdaságpolitikai bizonytalanság is fennmaradt.
Azzal párhuzamosan, hogy a magyar hitelminősítés kilátását stabilról negatívra rontotta az S&P Global hitelminősítő péntek éjszaka, váratlanul felminősítette Olaszországot, BBB-ről BBB+ szintre. Mindezt amellett lépte meg a hitelminősítő, hogy az olasz kormány a minap a felére csökkentette saját gazdasági növekedési előrejelzését, és maga az intézmény növekvő GDP-arányos adósságrátát prognosztizált.
Maradt a BBB- kategóriában a magyar államadósság besorolása, viszont az eddigi stabilról negatívra változtatta a kilátást a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő a péntek esti döntésében. Az indoklásban az szerepel, hogy megnövekedett a magyar gazdaságban a stagfláció kockázata, és a parlamenti választások előtti időszakban még további költségvetési lazítás várható, ami tovább emeli a már eleve magas magyar adósságrátát. Azzal is foglalkoznak a hitelminősítő szakemberei, hogy a költségvetési politikában várható lazítás megnehezítheti az MNB dolgát, romolhat a fiskális és monetáris politika közötti összhang és még a kamatemeléseket sem zárja ki az S&P Ratings. A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható.
Pénteken hirdeti ki Magyarország adósbesorolását az S&P Global Ratings. A hitelminősítő októberi és februári értékeléseiben már súlyos figyelmeztetéseket fogalmazott meg a költségvetési egyensúly, az államadósság és az uniós források elapadása miatt. Kétesélyes a mostani döntés kimenetele: a közelmúltbeli, összességében talán a vártnál megengedőbb hitelminősítői lépések azonban arra engednek következtetni, hogy Magyarország bóvlihatáron álló hitelminősítésének még a stabil kilátása sem változik, vagyis a kiszámíthatatlan nemzetközi hangulatban indokolt lehet a kivárás az S&P részéről. Ugyanakkor a péntek esti döntés mégsem izgalmak nélküli, hiszen a hitelminősítő több olyan kockázati tényezőt is megjelölt korábbi értékeléseiben, amelyek alapján egy kilátásrontás sem lenne teljesen meglepő.
Az Európai Bizottság új védelmi finanszírozási terve, a „ReArm Europe” csökkentheti az Európai Unió pénzügyi mozgásterét, és középtávon nyomást gyakorolhat az EU és több tagállam, „AAA” hitelminősítésére – állítja a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legfrissebb értékelésében. Hangsúlyozzák, ettől még a terv önmagában nem vezetne az uniós besorolásrontásához, de látnak kockázatokat.
Az egy évvel korábbinál egy hajszállal alacsonyabb, de a korábbi évekhez képest még mindig kimagaslónak számító, 6,6 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta a tavalyi évet a tőzsdén jegyzett MBH Jelzálogbank, miután kamatbevételei nagyot ugrottak, egyéb eredménytételei azonban romlottak. Az igazgatóság nem javasol osztalékfizetést a közgyűlésnek.
Az S&P Global Ratings stabilra javította a Raiffeisen Bank International minősítési kilátását, ami az első egyedi felminősítés az ukrajnai háború kezdete óta. A döntés hátterében az oroszországi működéssel kapcsolatos kockázatok csökkenése áll - számolt be a Bloomberg.
Megerősítette a Fitch Ratings az Erste Bank Hungary kibocsátói minősítését - közölte a társaság a BÉT-en.
Javított az OTP Bank partnerkockázati minősítésein az S&P Global Ratings – derül ki a BÉT-en publikált közleményből.
Stabilról negatívra változtatta pénteki döntésével Románia adósságának kilátását a Moody's Investors Service. Ezzel egyidejűleg megerősítette Románia hosszú távú kibocsátói és elsőbbségi nem biztosított besorolását Baa3 kategóriéban.
Az európai befektetők tárt karokkal várják az EU újabb közös kötvénykibocsátását, amely akár 150 milliárd eurót is elérhet a védelmi kiadások finanszírozására. A piacok számára az uniós adósság vonzó befektetés, mivel a hitelminősítők többsége AAA besorolással látja el, így szinte kockázatmentesnek számít. Ha a terv megvalósul, az EU egyre inkább a nemzeti kormányokhoz hasonló, állandó szereplővé válhat a kötvénypiacokon.
A globális államadósság rekordszintre, 12,3 billió dollárra emelkedhet 2024-ben a védelmi kiadások növekedése és a magasabb kamatok miatt - derül ki az S&P Global Ratings elemzéséből - írta meg a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Itt lehet a közös pont.
Nehezen indul a közlekedésben a hosszú hétvége.
Ez mindenképpen változást jelez.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.