
Tobias Gehrke szerint Trump nemcsak tárgyalási eszközként, hanem gazdasági fegyverként is használja a vámokat – célja, hogy pénzt szerezzen az USA-ba irányuló beruházások ösztönzéséhez és az általa tervezett adócsökkentések fedezetéhez. Ugyanakkor szerinte a jövőben más típusú nyomásgyakorlás is jöhet:
pénzügyi szankciók, digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférés korlátozása, sőt, amerikai katonai jelenlét visszavonása is elképzelhető – például Romániából vagy Belgiumból.
Európa helyzetét nehezíti, hogy az EU érdeke a gazdasági és katonai ügyek szétválasztása, míg Washington szívesen összemossa a kettőt.
Az európai technológiai függőség (felhőszolgáltatások, mesterséges intelligencia chipek, védelmi eszközök) komoly sérülékenységet jelent. Gehrke szerint ugyan Európa nem akar extrém válaszokat adni, de szükség esetén meg kell mutatnia, hogy képes fájdalmat okozni az amerikai gazdaságnak is.
A legoptimistább forgatókönyv szerint Trump intézkedései előbb-utóbb visszaütnek az amerikai fogyasztókra – ám az EU nem hagyatkozhat kizárólag erre.
Fel kell készülnie arra is, ha ez a forgatókönyv nem valósul meg. A legegyszerűbb válaszlépések továbbra is az árukereskedelmet érintik, ám Európa itt hátrányban van: többet exportál Amerikába, mint importál. Érdemes lenne inkább a szolgáltatási szektorra összpontosítani, ahol az USA-nak jelentős többlete van. Brüsszel még sosem alkalmazta ezt az eszközt, de a jogi keretek adottak. A pénzügyi szektorban például több amerikai szereplő – bankok, biztosítók, vagyonkezelők – mélyen beágyazódott az európai piacokba.
Egyes lehetséges lépések lehetnek az Európai Bizottságtól, hogy elrendelik a kötelező európai adattárolást, a helyi alkalmazottak felvételét vagy európai partnerekkel való közös vállalkozás létrehozását az amerikai cégek esetében.
Gehrke szerint a második célpont lehetne a Big Tech – Amazon, Meta, Apple, Microsoft –, ahol Európa nemcsak megvédheti a már bevezetett digitális adókat, hanem egységes uniós digitális adót is bevezethetne. A harmadik kritikus szektor a gyógyszeripar: amerikai cégek jelentős része Európába (főként Németországba, Hollandiába és Belgiumba) helyezte át szellemi tulajdonát és gyártását, hogy adókat spóroljon.
A válaszlépés lehetne az USA-ba irányuló exportjuk megadóztatása.
Gehrke szerint ugyan Kína technológiailag előrehaladott, Európának nem érdeke egyoldalúan rábízni magát. India például ígéretes partner lehet tiszta technológiák vagy félvezetők területén. A jövő a többpólusú technológiai együttműködéseké: különböző partnerekkel, különböző területeken. Az is kulcsfontosságú, hogy Európa felismerje saját erősségeit:
a holland ASML litográfiai gépei nélkül az amerikai chipgyártás leállna, az európai vegyi anyagok, speciális ipari eszközök, vagy akár az Airbus haditechnikai termékei pedig mind stratégiai előnyt jelenthetnek.
A brit együttműködés is új lendületet adhat az uniós digitális szuverenitásnak – állítja Gehrke. Az Egyesült Királyság továbbra is erős a pénzügyek, a kutatás és a chipipar (ARM) terén. Bár a britek jelenleg sem aktív elszenvedői, sem haszonélvezői nem a vámháborúnak, hosszú távon nekik is érdekük felismerni: az amerikai nyomásgyakorlás őket sem fogja kímélni.
Gehrke szerint már most is zajlik egyfajta csendes közeledés London és Brüsszel között – különösen a készülő EU–UK biztonsági megállapodás révén.
Címlapkép forrása: EU
Új fegyvert vetett be Ukrajna, az oroszok kifulladtak a fronton - Háborús híreink szombaton
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kőkeményen nekiment Orbán Viktornak az észt miniszter
Szerinte megvonhatják Magyarország szavazati jogát.
Történelmi drogfogás az isztambuli repülőtéren
A török rendőrség csaknem féltonna kokaint foglalt le.
Végzetes láncreakciót indíthat az emberiségre leselkedő nagy veszély
Fókuszban a Kessler-effektus.
Ott lophatja meg az EU-t Trump, ahol valójában alig van keresnivalója
Míg az unió évek óta dolgozik az ásványkincsek kitermelhetőségén, addig az USA még csak katonai garanciákat adna értük cserébe.
Olyan lépésre készül Szlovákia, ami Magyarország számára is figyelmeztetés lehet
Precedenst teremthet a megújulóenergia-támogatások kivezetésével.
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda? Áprilistól több millió forintot spórolhatnak a hiteligénylők 2025. április 1-től új le
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
A FIRE legnagyobb átverései
Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még


- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.