Brüsszel titkos aduásza: egyetlen tollvonással kiüthetik az amerikai hightech-ipart
Uniós források

Brüsszel titkos aduásza: egyetlen tollvonással kiüthetik az amerikai hightech-ipart

Miközben Donald Trump április 2-án újabb vámokat jelent be – saját „felszabadítási napja” alkalmából –, az Európai Unió is mérlegeli, milyen eszközökkel válaszolhat. Tobias Gehrke, az ECFR (European Council on Foreign Relations) kutatója szerint az EU-nak több ütőkártyája van, mint gondolnánk. A szakértő a L'Expressnek részletesen feltérképezte azokat a válaszlépéseket, amelyeket Brüsszel alkalmazhat az amerikai nyomásgyakorlásra, és úgy véli: „Európa nem méri fel a saját erejét – pedig van miből gazdálkodnia.” Az EU akár a teljes amerikai chipgyártást is kiütheti egyetlen lépéssel.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Tobias Gehrke szerint Trump nemcsak tárgyalási eszközként, hanem gazdasági fegyverként is használja a vámokat – célja, hogy pénzt szerezzen az USA-ba irányuló beruházások ösztönzéséhez és az általa tervezett adócsökkentések fedezetéhez. Ugyanakkor szerinte a jövőben más típusú nyomásgyakorlás is jöhet:

pénzügyi szankciók, digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférés korlátozása, sőt, amerikai katonai jelenlét visszavonása is elképzelhető – például Romániából vagy Belgiumból.

Európa helyzetét nehezíti, hogy az EU érdeke a gazdasági és katonai ügyek szétválasztása, míg Washington szívesen összemossa a kettőt.

Az európai technológiai függőség (felhőszolgáltatások, mesterséges intelligencia chipek, védelmi eszközök) komoly sérülékenységet jelent. Gehrke szerint ugyan Európa nem akar extrém válaszokat adni, de szükség esetén meg kell mutatnia, hogy képes fájdalmat okozni az amerikai gazdaságnak is.

A legoptimistább forgatókönyv szerint Trump intézkedései előbb-utóbb visszaütnek az amerikai fogyasztókra – ám az EU nem hagyatkozhat kizárólag erre.

Fel kell készülnie arra is, ha ez a forgatókönyv nem valósul meg. A legegyszerűbb válaszlépések továbbra is az árukereskedelmet érintik, ám Európa itt hátrányban van: többet exportál Amerikába, mint importál. Érdemes lenne inkább a szolgáltatási szektorra összpontosítani, ahol az USA-nak jelentős többlete van. Brüsszel még sosem alkalmazta ezt az eszközt, de a jogi keretek adottak. A pénzügyi szektorban például több amerikai szereplő – bankok, biztosítók, vagyonkezelők – mélyen beágyazódott az európai piacokba.

Egyes lehetséges lépések lehetnek az Európai Bizottságtól, hogy elrendelik a kötelező európai adattárolást, a helyi alkalmazottak felvételét vagy európai partnerekkel való közös vállalkozás létrehozását az amerikai cégek esetében.

Gehrke szerint a második célpont lehetne a Big Tech – Amazon, Meta, Apple, Microsoft –, ahol Európa nemcsak megvédheti a már bevezetett digitális adókat, hanem egységes uniós digitális adót is bevezethetne. A harmadik kritikus szektor a gyógyszeripar: amerikai cégek jelentős része Európába (főként Németországba, Hollandiába és Belgiumba) helyezte át szellemi tulajdonát és gyártását, hogy adókat spóroljon.

A válaszlépés lehetne az USA-ba irányuló exportjuk megadóztatása.

Gehrke szerint ugyan Kína technológiailag előrehaladott, Európának nem érdeke egyoldalúan rábízni magát. India például ígéretes partner lehet tiszta technológiák vagy félvezetők területén. A jövő a többpólusú technológiai együttműködéseké: különböző partnerekkel, különböző területeken. Az is kulcsfontosságú, hogy Európa felismerje saját erősségeit:

a holland ASML litográfiai gépei nélkül az amerikai chipgyártás leállna, az európai vegyi anyagok, speciális ipari eszközök, vagy akár az Airbus haditechnikai termékei pedig mind stratégiai előnyt jelenthetnek.

A brit együttműködés is új lendületet adhat az uniós digitális szuverenitásnak – állítja Gehrke. Az Egyesült Királyság továbbra is erős a pénzügyek, a kutatás és a chipipar (ARM) terén. Bár a britek jelenleg sem aktív elszenvedői, sem haszonélvezői nem a vámháborúnak, hosszú távon nekik is érdekük felismerni: az amerikai nyomásgyakorlás őket sem fogja kímélni.

Gehrke szerint már most is zajlik egyfajta csendes közeledés London és Brüsszel között – különösen a készülő EU–UK biztonsági megállapodás révén.

Címlapkép forrása: EU

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

Holdblog

Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)

E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours... The post E

KonyhaKontrolling

A FIRE legnagyobb átverései

Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet