Orbán Viktor magyar miniszterelnök már pénteken kilátásba helyezte, hogy Magyarország megvétózza az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. A magyar kormány az energiaellátás biztonságára és az ukrajnai gáztranzit leállására hivatkozott, miközben az Európai Bizottság már kész tervvel állt elő, hogy egy látszatintézkedéssel feloldja a budapesti blokkolást.
Ez valószínűleg elégséges lehetett: a Telex szúrta ki, hogy az Európai Tanács oldalára már felkerült a hivatalos döntés, mely szerint
a tagállamok egyhangúlag megállapodtak a szankciók meghosszabbításáról.
Ahogy arról írtunk – valamint a Politico is hasonlókról számolt be – az EU diplomatái végül egy látszatmegoldással igyekeztek kezelni a helyzetet: a szankciók szövegébe beemeltek egy már korábban elfogadott nyilatkozatot, amely az energiaellátás biztosításáról szól. A lépés valójában Robert Fico szlovák miniszterelnök korábbi tárgyalásainak eredményeként eldöntött tény volt:
Brüsszel ígéretet tett egy monitoring testület felállítására és a térség energiabiztonságának garantálására.
Eközben alternatív megoldások is felmerültek: Ukrajna azeri gáz Magyarországra és Szlovákiába irányítását javasolta, feltéve, hogy ebből a Kreml nem profitál. Törökország is jelezte, hogy kész tranzitországként fellépni. A Portfolio-nak nyilatkozó diplomaták szerint a kompromisszumos szöveg lényegében csak egy formális változtatás, és nem valós engedmény. Az EU várhatóan megoldja a helyzetet, akár Orbán szándékai ellenére is, szükség esetén jogi kiskapukat is kihasználva.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter már a találkozó előtt utalt arra, hogy feloldódhat a magyar blokkolás. A Facebook-oldalán azt írta, hogy mivel Ukrajna az első napirendi pont, hamarosan kiderül, kap-e a kormány a Bizottságtól bármilyen garanciát arra, hogy „nem kell újabb ukrán lépésekből fakadó, energiaellátásunkat veszélyeztető problémákkal szembenéznünk.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images