Ő úgy látja: igenis lehet, hiszen ahol sokan azt hitték, pár száz potenciális munkavállaló sem rejtőzik már, ott kiderült, hogy több ezer hadra fogható ember is van még. Ugyanis az Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl, Dél-Alföld régiókra szűkített GINOP-pályázatra megmozdult a piac, a KKV-k tömegével jelentkeztek. A közelmúltban megnyílt pályázatról mi is írtunk:
Andorka szerint mindez a számok nyelvén azt jelenti, hogy a január 27-én megnyitott 12 milliárd forintos keretet két hétre rá, február 10-én fel kellett függeszteni, ekkorra csaknem 23,5 milliárd forint értékben futottak be támogatói igények (összesen 665 db), ami gyakorlatilag kétszeres túligénylést jelent.
A pályázat keretében legalább 3, legfeljebb 15 munkavállaló felvételéhez lehetett minimum 8, maximum 90 millió forinthoz jutni, mikro- és kisvállalatok esetében 70, középvállalatoknál pedig 60 százalékos támogatási intenzitás mellett, ami az újonnan felvett bértámogatására fordítható 24 hónapon át. A 35 millió forint feletti átlagos támogatói igény azt mutatja, hogy hiánypótló volt ez a konstrukció, ráadásul éppen abban a cégméretben és azokban a régiókban jött a fejlesztéspolitikai mentőöv, ahol a legnagyobb szükség volt rá.
A pályázat révén több ezer munkahely jön létre. A maximálisan igényelhető, fejenként számított bértámogatás, a plafonértékként meghatározott 350 ezer forintos bruttóval és az arra rakodó 19 százalékos járulékkal 416 500 forint, a másik szélsőérték pedig a minimálbér, illetve a szakmai bérminimum esetében irányadó 161 ezer, illetve 210 600 forintos összeg. Ez alapján nagy a szórás, legalább 3300, legfeljebb 8500 munkahelyet teremthet a konstrukció, de az igazság valahol félúton van, ami nagyságrendileg 5000 új állást eredményezhet, pályázónként átlagosan 7-8-at.
Gyakran előfordul a pályázati piacon, hogy a felhívások kínálata formálja a vállalati fejlesztések jelentette keresletet, a GINOP ezúttal viszont valódi igényt elégít ki a versenyszférában
– hangsúlyozza bejegyzésében Andorka Miklós.
Címlapkép forrása: MTI/Czeglédi Zsolt