Ezek a főbb tudnivalók
A "TOP-6.2.1-19 Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése" című pályázat beadása április 25-én nyílt meg, kijelölt megyei jogú városoknak, illetve az általuk alkotott konzorciumoknak szól a lehetőség. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a magyar költségvetés segítségével 100%-os támogatás mellett új bölcsődei kapacitásokat lehet kiépíteni, illetve a meglévő bölcsőde férőhelyeit lehet növelni.Amint az alábbi táblázatban összefoglaltuk: 8 nagyvárosban várhatóan összesen 10-13 projektet támogatnak majd a kiírók összesen 3,86 milliárd forintból, amelyből arányaiban kilóg a Debrecennek szánt 2,1 milliárdos forrás 2 nagyobb projektre. Ez feltehetően a BMW- és egyéb beruházások nyomán a növekvő lakossággal, illetve az oda települő dolgozók családjainak jobb ellátási céljával függ össze. Az érintett önkormányzatoknak és cégeiknek nincs sok ideje a pályázatok beadására, a legtöbb esetben június 7-én zárul a pályázat.
A pályázat indokoltsága és célja
A pályázat szöveges felvezetője visszautal arra, hogy "az Európai Bizottság ország-specifikus ajánlásaival összhangban Magyarország továbbfejleszti a 3 éven aluli kisgyermekek számára a napközbeni elhelyezést biztosító bölcsődei ellátási formák kapacitásait és az általuk nyújtott szolgáltatások minőségét. A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a fenntartható és minőségi foglalkoztatás, valamint a munkavállalói mobilitás támogatását, többek között a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérésének elősegítését a gyermekellátási szolgáltatások fejlesztése által.A bölcsődei nevelés középpontjában a kisgyermek és közvetett módon a kisgyermeket nevelő családok állnak. A bölcsődei nevelés célja, hogy a kisgyermekek elsajátítsák azokat a készségeket, képességeket, amelyek segítik őket abban, hogy hatékonyan és kiegyensúlyozottan viselkedjenek saját kulturális környezetükben és sikeresen alkalmazkodjanak annak változásaihoz.
A bölcsődei nevelés további célja, hogy a kora gyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytasson. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez.
Jelen Felhívás a gyermekjóléti alapellátások közül a bölcsődei ellátási formákhoz (bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde) való hozzáférés javítását és a bölcsődei ellátási formák által nyújtott szolgáltatások minőségi fejlesztését segíti elő, ezáltal hozzájárulva a kisgyermeket nevelők munkavállalásának támogatásához, a családok segítéséhez."
Címlapkép forrása: MTI Fotó Marjai János