Szabadesésben a hazai lakossági és céges napelemes piac

Szabadesésben a hazai lakossági és céges napelemes piac

Felemás képet mutat a magyarországi napelemes szektor, mert miközben a hazai fotovoltaikus kapacitás és termelés nemzetközi összevetésben is kiemelkedő szintre emelkedett, a működési környezet kedvezőtlen változásai miatt a piac szinte minden része visszaesést mutat, a telepítő cégek nagy része pedig a létezésüket fenyegető kihívásokkal küzd.

Eldördült a startpisztoly: százmilliárdok jönnek az agrofood-szektorba

Eldördült a startpisztoly: százmilliárdok jönnek az agrofood-szektorba

Sokat vár a hazai agrofood-szektor a vidékfejlesztési forrásoktól, amely jelentős támogatást jelent az ágazat megújulásában és az így megvalósuló fejlesztésektől évekig tartó versenyképességi javulást remélnek az ágazati szereplők. Bonyolítja a helyzetet, hogy sem a mezőgazdaság egésze, sem az élelmiszeripar nincs igazán jó bőrben manapság – még ha felkészült és eredményes szereplőket találhatunk is.

Itt az ideje élelmiszeripari beruházásokba kezdeni

Itt az ideje élelmiszeripari beruházásokba kezdeni

Jelentős lépést tehet előre a hamarosan érkező pályázati források segítségével a magyar élelmiszerágazat, amely komoly történelmi és piaci zavaroktól szenvedett az elmúlt száz évben – mondta el Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója a Portfolio AgroFood 2024 Konferencián. Az előadást követő kerekasztal-beszélgetés résztvevői szerint valóban sokat számít az érkező forrástömeg, és fontos lenne a projektelőkészítő munka során elkerülni a buktatókat.

Nobilis Márton: most kell előre lépnie az élelmiszeriparnak

Nobilis Márton: most kell előre lépnie az élelmiszeriparnak

Úgy kell felhasználni az úton lévő pályázati forrásokat az élelmiszeriparban, hogy évekre, akár évtizedekre megalapozza az ágazat versenyképességét – mondta el az Agrárszektornak Nobilis Márton. Az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára szerint a cél az, hogy a kisebb vállalkozásokból közepesek, a közepesekből pedig nagyok legyenek, annak révén, hogy volumenben és hatékonyságban is előrelépnek a fejlesztések eredményeképp.

Hogyan és miből valósítaná meg az EU a zöld átállást?

Hogyan és miből valósítaná meg az EU a zöld átállást?

Egyre nagyobb figyelmet kap az unióban a zöld átállás megvalósítása, amihez különböző támogatási keretösszegek állnak rendelkezésre. A legnagyobb prioritás most ezen a téren az EU-ban a tiszta energia kérdése. Az ebbe történő befektetés segít megvalósítani a célokat. Az Európai Bizottság több fronton küzd a zöld átállás megvalósulásáért, ehhez 93 milliárd euró áll rendelkezésre, amivel ez most a legnagyobb ilyen projekt a világon - hangzott el a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferenciáján, ahol Petri Bernadett, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója többek között az EU-s pályázati lehetőségekről beszélt.

Levelet kapott Lantos Csaba napelemügyben

Levelet kapott Lantos Csaba napelemügyben

A lakossági napelemes pályázatokban működő jelenlegi finanszírozási modellel kapcsolatban fogalmazta meg aggályait Szolnoki Balázs Ádám, a MANAP iparági egyesület elnöke az energiaügyi miniszternek írt levelében. A szervezet egyenesen úgy véli: ez a pályázati kifizetési modell tönkreteszi a magyar napelemes kisvállalkozásokat.

Energiaközösségek és PPA-k: milyen lehetőségeik vannak a vállalatoknak?

Energiaközösségek és PPA-k: milyen lehetőségeik vannak a vállalatoknak?

Az új technológiák és megoldások számos lehetőséget kínálnak a vállalatoknak arra, hogy akár energiaközösségekbe tömörülve, akár PPA-konstrukcióval és egyéb mérőórán túli megoldásokkal a megújulóenergia-ellátásukat növelve javítsák energiamenedzsmentjük hatékonyságát. Az elmúlt évek jelentős előrelépést hoztak, azonban számos kihívás és további megoldandó feladat is mutatkozik e tekintetben - hangzott el a Portfolio 2024-es Vállalati Energiamenedzsment konferenciájának záró panelbeszélgetésében (Szabad a pálya a mérőn túl – A megújuló energiatermelés lehetőségei, korlátai, az energiaközösségek felértékelődő szerepe).

A kormány belenyúl a legjobban fizető államkötvénybe

A kormány belenyúl a legjobban fizető államkötvénybe

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen szabálymódosításról döntött a kormány a babakötvénnyel kapcsolatban és milyen okok állhatnak a változások mögött. Beszéltünk arról is hogy miként lehet egy 30-as éveiben járó magyarnak is babakötvénye. A témáról Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról beszéltünk, hogy 910 milliárd forint értékben nyílnak meg EU-s pályázatok a következő hónapokban, és elérhetővé válik többek között egy nulla százalékos hite vállalkozások számára. Vendégünk volt Weinhardt Attila, a Portfolio makroelemzője.

Lecsapott a GVH: 400 milliós bírságot kaptak a kartellező sószóró cégek

Lecsapott a GVH: 400 milliós bírságot kaptak a kartellező sószóró cégek

A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy 2011 és 2014 között hét, többségében közbeszerzési tenderen, az ország jelentős útszóró só forgalmazó vállalkozásai versenykorlátozó egyeztetéseket folytattak és összejátszottak egymással. Ennek eredményeképpen mintegy 400 millió forintos bírságot szabtak ki hat cégre.

Szédítő csúcs a magyar napelemeknél

Szédítő csúcs a magyar napelemeknél

Több mint 255 ezer háztartási méretű naperőmű üzemel már Magyarországon - jelezte vasárnapi közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A háztartási méretű kiserőművek összes beépített teljesítménye kevesebb mint 1500 megawattról egyetlen év alatt 2300 megawatt fölé nőtt.

Jelentős rezsicsökkenés jön, ha elindulnak ezek a pályázatok

Jelentős rezsicsökkenés jön, ha elindulnak ezek a pályázatok

EU-s pénzek támogatásával folytatódhat a hazai energiarendszer korszerűsítése. Az uniós helyreállítási és ellenállóképességi eszköz Magyarországra jutó forrásrészének tervezett felhasználását vázoló REPowerEU fejezettel kiegészített végleges helyreállítási terv fő fejlesztési fókuszát a zöld átmenet képezi, ezen belül pedig az egyik leghangsúlyosabb témakört az energiafelhasználás hatékonyságának javítása jelenti. Az energiahatékonyság növelésére, vagyis az energiafelhasználás csökkentésére jelentős pályázati programok indulhatnak hamarosan a lakosság, a vállalatok és a közszféra számára a helyreállítási alap forrásaiból, és a cél érdekében a kormány szabályozási reformokat is bevállalt.

Ráugrottak a magyarok az új napelemes pályázatra

Ráugrottak a magyarok az új napelemes pályázatra

A mai napon új szakaszába lépett a zöldenergia termelésére és tárolására ösztönző program, és ugyan volt a technikai hibák, ezek elhárítását követően az az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerint már összesen közel 11 000 lakossági előregisztráció érkezett.

Hétfőn indul az ipari méretű energiatárolók telepítési pályázata, itt vannak a részletek

Hétfőn indul az ipari méretű energiatárolók telepítési pályázata, itt vannak a részletek

A családoknak szóló Napenergia Plusz Program mellett hétfőn megnyílik a gazdasági társaságokat megcélzó pályázat is. A 62 milliárd forintos keretösszegű felhívás vissza nem térítendő beruházási támogatással és bevételkompenzációval ösztönzi a cégeket ipari energiatárolók létesítésére és legalább tízéves üzemben tartására - közölte az Energiaügyi Minisztérium Kommunikációs Főosztálya.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.