Ahogy az FHB Lakásárindex elemzésében rámutatott, Budapesten leginkább a pesti belvárosban növekedtek az árak, ami a piac mélypontjához képest a VII. kerületben az átlagárak 81,5 százalékkal, az V. kerületben pedig közel 80 százalékkal nőttek. A főváros további legdrágább kerületeiben, például a II. és XII. és V. kerületben az 1 millió feletti négyzetméter ár is egyre elterjedtebb.
A Budapesti Lakáspiaci Riport felmérése szerint az eladó lakások számának növekedésével párhuzamosan a korábban már piacon levő projektek lakásai is hamar vevőre találnak. Cornides András, az eladó belvárosi ingatlanokkal foglalkozó Tower Ingatlan értékesítési vezetője szerint "az új építkezések tőkét vonnak el és fognak elvonni a használt lakások piacáról, ami valószínűleg hatással lesz a használtlakás piac keresleti oldalára is."
Amennyiben valaki albérletet keres Budapesten, annak Pavelka Zsolt, a Tower Ingatlan bérbeadási vezetője azt javasolja, hogy időben kezdjen el keresni, ha még megfizethető ingatlant szeretne bérelni. Árak tekintetében Pavelka szerint némi stabilizálódás figyelhető meg, a korábbi évek intenzív áremelkedését követően, azonban a belváros jellemzően tartja az árait. A szakértő szerint a legkeresettebb kerületek általában a belvárosi és azok közvetlen szomszédságában levő kerületek, ahol a bérlők előnybe részesítik a jó tömegközlekedésű albérleteket, és gyakran a parkolóhelyek is a kritériumok között vannak.
Úgy véli, hogy a jelentős ár-növekedés következtében a piacon az elvárások is magasabbak lettek, mint mondta: "Ami az elmúlt 2-3 év fontos változása, hogy az ingatlanpiac fellendülésének köszönhetően nagyon sok lakást felújítottak, újra bútoroztak. Ezáltal a piacon jelentős lakásminőség javulás figyelhető meg, amit egyre inkább elvárnak az érdeklődők. Míg korábban jobban kompromisszum készek voltak, manapság elvárnak egy bizonyos színvonalat."
Most érdemes befektetni
Pavelka Zsolt szerint a bérbeadást továbbra is jó befektetésnek lehet tekinteni, hiszen "egy frissen vásárolt ingatlan átlagos hozama általában 5-7% körül mozog. Cornides András a befektetők számára legfőképp a belvárosi kerületeket (V., VI., VII., VIII., IX. illetve a XIII.) javasolja, "ahol a bérleti piac sokszereplős és erős. A belváros magasabb minőségben kialakított lakásaira is kiváló a kereslet a külföldről érkező munkaerő (expat-piac) által."
Pavelka Zsolt szerint a bérbeadóknak a jó hozam érdekében érdemes minél jobb állapotban megőrizni az ingatlant, ugyanis az nem csak az ingatlan értékét növeli, hanem az a hozamban is megtérülő befektetést is. Ezt erősíti meg Kirschner Dávid is, aki lakások kezelésével foglalkozik, elsősorban hosszú távra kiadott befektetési ingatlanokkal, ahol rengeteg ügyletnél döntő, hogy a tulajdonos hajlandó-e költeni az ingatlanra.
Ha ez így van, akkor nincs más hátra, mint körülnézni, hiszen már akár működő befektetésként, hosszú távra bérbe adott eladó lakásokat is találhatunk Budapesten, ahol gyakorlatilag az első naptól indul a megtérülés.
(x)