A piac szakértőinek 59 százaléka számít fokozott befektetési aktivitásra az elkövetkező 12 hónapban, míg csupán 6 százalékuk vár visszaesést.
Az infláció okozta kihívásokat a szűk többség szerint már magunk mögött hagytuk, de 40 százalék még mindig lát ezzel kapcsolatos kihívásokat. Emellett a geopolitikai bizonytalanságok is jelentős aggodalomra adnak okot, a résztvevők fele jelölte meg ezt a legnagyobb veszélyforrásként.
A globalizáció következtében a világ "összezsugorodott", így a kelet-közép-európai régió is számos nemzetközi hatásnak van kitéve. Ezek között szerepelnek a járványok, környezeti változások, háborúk, választások, geopolitikai átrendeződések és a technológiai fejlődés. A COVID-19 pandémia például jelentősen átformálta az emberek életmódját, felértékelve a szabadidő és a természet szerepét, valamint elősegítve a távmunka elterjedését.
Az ukrajnai háború gazdasági következményei sem elhanyagolhatók: a kamatok és az árak emelkedése komoly kihívások elé állította az utóbbi időben a szektort. Az irodapiacon a hagyományos munkavégzésről a hibrid megoldások felé tolódott el a hangsúly, míg a lakóingatlanok terén a városokból a külvárosok felé irányuló mozgás figyelhető meg. A turizmus és az ipari-logisztikai ágazat szintén jelentős átalakuláson ment keresztül.
Figyelemre méltó, hogy a régiós befektetések 54 százaléka a térségen belülről érkezett, ami arra utal, hogy az orosz-ukrán háború miatt a régión kívüli befektetők egy része továbbra is más célpontokat választ.
Globálisan is vannak ugyanakkor kérdőjelek, például az izraeli konfliktus, valamint Kína és India változó globális szerepe kapcsán.
Az iparági szakértők szerint a mesterséges intelligencia (AI) tartós jelenléte várható, ami alapjaiban fogja átalakítani a szektort. "Az AI nem fog eltűnni, a jövőben is itt lesz és átalakítja a szakmánkat" - hangzott el a szakmai fórumon. Emellett a fenntarthatóság és a digitalizáció is megkerülhetetlen tényezőkké váltak.
Az új technológiák tehát forradalmasítják az ingatlanpiacot. Az intelligens döntéselőkészítő javaslatok, a valós idejű ingatlanértékelés és az előrejelzések készítése már most is lehetővé teszik az átfogó elemzéseket. Ez a tendencia a jövőben csak erősödni fog, további innovációkat hozva a szektorba.
Az egyes országok és szektorok kilátásai
Az elmúlt két évtizedben Kelet-Közép-Európa (KKE) ingatlanpiaca jelentős fejlődésen ment keresztül, amelyben a közlekedési infrastruktúra javulása is benne van. A régió gazdasági kilátásai biztatók, bár számos bizonytalansági tényező is jelen van.
Az előrejelzések szerint Csehország és Lengyelország 2040-re elérheti az uniós átlagot az egy főre jutó GDP tekintetében,
de Magyarország növekedése is közeledhet az uniós átlaghoz. Az elméleti számításokat azonban nagyon gyakran váratlan tényezők befolyásolhatják, köztük a klímaváltozás, geopolitikai átrendeződések, energiaátmenet, demográfiai változások és technológiai fejlődés említhető.
- Lengyelország a régió legerősebb szereplője, ahol 4,6 milliárd euró lehet az idei befektetési volumen, ami több mint duplája a tavalyinak
- Csehország is egy nagyon erős, stabil piac, különösen hotelben és retailben
- Szlovákia viszont nem volt ennyire erős az év eddigi részében
- Romániában ugyancsak jelentős növekedés látható, de a likviditás enyhén gyengült
- Magyarországon viszont a helyzet még mindig nagyon törékeny, továbbra is alacsony a befektetési volumen
Ipar-logisztika
A KKE régió potenciálisan Európa következő nagy ipari központjává válhat, átvéve a korábbi "kék banán" szerepét.
A külföldi működőtőke-beruházások által generált ipari munkahelyek döntő többsége ebben a térségben jön létre.
Kiskereskedelem és fogyasztás
A fogyasztás növekedése kiemelkedő a régió fővárosaiban, különösen Prágában, Varsóban, Budapesten és Bukarestben. Az e-kereskedelem fiatal generációt célzó szereplői exponenciális növekedést mutatnak. A személyre szabott marketing és az új generációk igényeinek kielégítése meghatározó a szektor jövője szempontjából.
Irodapiac
A modern városok fejlődéséhez elengedhetetlen a szolgáltató szektor bővülése, amihez korszerű irodaállományra van szükség, az irodák szerepe azonban változóban van.
Az irodakínálat 20 éve nem volt ilyen alacsony a régióban,
noha az egy főre jutó irodaállományban tízszeres különbségek mutatkoznak az európai nagyvárosok között. Oslo, München, Brüsszel Párizs, Frankfurt az élen, Szófia, Budapest, Bukarest, Lisszabon, Pozsony a sereghajtók között.
Szállodaipar
A nemzetközi turizmus várhatóan kétszer olyan gyorsan fog bővülni a következő évtizedben, mint a GDP.
A régió – turisztikai szempontból – két vezető városában, Prágában és Budapesten már meghaladtuk a Covid előtti csúcsokat.
Lakhatási kihívások és alternatív befektetések
A hatékony bérlakásszektor kulcsfontosságú a lakhatási problémák megoldásában. Az alternatív befektetések, mint például
az idősotthonok, diákszállások és egészségügyi intézmények, várhatóan a legnagyobb eszközosztállyá válnak Nyugat-Európában, ami részben a kontinens demográfiai változásaival magyarázható.
Jövőbeli várakozások
Az év utolsó negyedévében már megindult a változás a befektetések terén. A hozamok minden szektorban csökkennek, ami a szállodaszektorban a leglátványosabb. A régió befektetési volumene erős, egyes országokban az idei utolsó negyedév meghaladja a tavalyi egész éves teljesítményt.
A geopolitikai változások, beleértve az amerikai választások végeredményét, szintén jelentős hatással vannak és lesznek a régió ingatlanpiacára nézve. A KKE régió ingatlanpiaca összességében továbbra is vonzó célpont a befektetők számára, bár a bizonytalanság 2020 óta a piac részévé vált. A helyreállás üteme országonként eltérő, Lengyelország és Csehország vezető szerepet tölt be ebben a folyamatban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ