Dolgozni kisgyermek mellett? A Covid hosszabb távon súlyosbította az anyák helyzetét
KRTK blog

Dolgozni kisgyermek mellett? A Covid hosszabb távon súlyosbította az anyák helyzetét

Az elmúlt évek egyik legfontosabb társadalmi és gazdasági kérdése volt, hogy a COVID-19 járvány milyen hatást gyakorolt a munkaerőpiacra. Különösen igaz ez azokra a társadalmi csoportokra, amelyek már a pandémia előtt is hátrányos helyzetben voltak. Egy friss kutatás azt vizsgálta, hogy a kisgyermekes anyák miként tudtak visszatérni a munka világába a járvány után, és az eredmények nem túl biztatóak.
krtk blog A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont blogja.

A járvány és a kisgyermekes anyák kihívásai

A pandémia alatt az iskolák és óvodák bezárása miatt a szülőknek – különösen az anyáknak – otthon kellett maradniuk gyermekeikkel. Ez nemcsak a napi teendők megszervezését nehezítette meg, hanem sok esetben a munkahely megtartását is veszélybe sodorta. Az adatok azt mutatják, hogy a közoktatási intézmények bezárását követően a kisgyermekes anyák munkaerőpiacról való kilépésének valószínűsége 4,9 százalékponttal nőtt a társadalom többi részéhez képest.

Az alábbi ábrán azt láthatjuk, hogy a kisgyermekes nők munkaerőpiaci aktivitása milyen ütemben zárkózik fel a társadalom többi csoportjához képest a gyermek 2-7 éves korától (az ábra vízszintes tengelyén a -8. negyedév), egészen a gyermek 9-14 éves koráig (az ábrán a 9. negyedév). A kék vonal egy normál időszakot ábrázol, a 0. időszak 2016. 1. negyedévét mutatja. Ebben az időszakban a nők teljes felzárkózása a 7. negyedévben történik meg, ekkor éri el a kék vonal a 0 értéket.

A piros vonal a COVID-19 járvány időszakát jelöli, ahol a 0. időszak 2020 első negyedévét jelöli. A 2020 első negyedévet megelőző időszakban a kisgyermekes nők aktivitási rátájának felzárkózási üteme egybeesik, vagy kissé meghaladja a 2016-ban, normál időszakban tapasztalt ütemet. A COVID-19 járvány kitörését követően azonban ez a felzárkózási ütem megtorpan, és egészen 2021 második negyedévéig stagnál, de még a legutolsó megfigyelt negyedévben sem történik meg a teljes felzárkózás a népesség többi részében megfigyelt aktivitási rátához.

Hosszú távú hatások

Bár a járvány alatt sok anya elveszítette állását, ennél aggasztóbb, hogy a munkaerőpiacra való visszatérésük a járvány után is lassúbb, mint más társadalmi csoportoké. 2023 végére a kisgyermekes anyák foglalkoztatottsága még mindig rosszabb volt, mint egy járványmentes időszakban várható lett volna.

A kutatás szerint ennek egyik fő oka az, hogy

a munkaerőpiaci aktivitásuk visszaesése nem egy átmeneti sokk volt, hanem egy tartós trenddé vált.

A járvány alatt sokan vonultak ki a munkaerőpiacról, és a későbbiekben sem tértek vissza – részben a gyermeknevelés miatt, részben pedig azért, mert a munkaerőpiac nem nyújtott számukra megfelelő lehetőségeket.

Mi állhat a háttérben?

A kutatás kiemeli, hogy az anyák munkapiaci visszatérésének üteme a gyermekek életkorától is függ. Normál esetben, amikor a gyermekek idősebbek lesznek, az anyák nagyobb eséllyel térnek vissza dolgozni. A COVID-19 azonban ezt a természetes folyamatot megtörte:

az adatok szerint a kisgyermekes anyák aktivitási rátája még a járvány után is alacsonyabb maradt.

Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy a járvány alatt megnövekedett az otthoni teendők száma, és sok esetben az oktatási intézmények online oktatási formái még hosszabb távon is nagyobb szülői jelenlétet igényeltek. Emellett azok az anyák, akik állásukat elveszítették, gyakran nehezen tudtak újra elhelyezkedni, hiszen a gazdasági környezet sem minden esetben segítette a visszatérést.

Lehetőségek és tanulságok

A kutatás eredményei világosan mutatják, hogy a kisgyermekes anyák foglalkoztatottságának kérdése nem csupán egyéni szinten jelent problémát, hanem szélesebb társadalmi és gazdasági következményekkel is jár.

  • Az egyik legfontosabb tanulság, hogy a gyermekgondozási intézmények stabil működése alapvető szerepet játszik a nők munkaerőpiaci részvételében.
  • Emellett az is egyértelmű, hogy az állami támogatási rendszereknek rugalmasabbá kell válniuk, hogy jobban igazodjanak a munka és a család egyensúlyának kihívásaihoz.
  • A járvány rámutatott arra is, hogy az oktatási és a munkaerőpiaci politika nem működhet elszigetelten: a gyermekek oktatása és a szülők foglalkoztatása szorosan összefüggő kérdések.

Konklúzió

A kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzete a járvány után sem tért vissza a korábbi szintre. A kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a COVID-19 hatása nemcsak azonnali sokk volt, hanem hosszabb távú következményekkel is jár. Ahhoz, hogy ezek a hatások enyhüljenek, célzott szakpolitikákra és a munkavállalás feltételeinek rugalmasabbá tételére lenne szükség.

A kérdés tehát továbbra is nyitott: hogyan lehetne segíteni a kisgyermekes anyák visszatérését a munka világába úgy, hogy közben a családi élet és a gyermeknevelés szempontjai se sérüljenek?

A teljes tanulmány itt érhető el: Szabó-Morvai, Ágnes; Vonnák, Dzsamila: Kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzetének alakulása középtávon a koronavírus-járványt követő időszakban. Közgazdasági Szemle 72: 1 pp. 50-58. , 9 p. (2025)

Szabó-Morvai Ágnes a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézet (KTI) és a Debreceni Egyetem munkatársa.

Vonnák Dzsamila a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézet (KTI) munkatársa.

A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

Holdblog

A pénzügyi szorongásról

Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

Holdblog

Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)

E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours... The post E

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet