FONTOS Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Elsőre egy egyszerű munkagépnek tűnik a világ egyik legfontosabb katonai fejlesztése - Ez lenne a hadviselés jövője?
Globál

Elsőre egy egyszerű munkagépnek tűnik a világ egyik legfontosabb katonai fejlesztése - Ez lenne a hadviselés jövője?

Portfolio
Első pillantásra semmi különös nincs az Izraelben talajt mozgató nagy buldózerben, de közelebbről nézve feltűnik: a vezetőfülke teljesen üres. Ez a Robdozer, egy páncélozott műszaki jármű, amelyet távolról irányítanak - jelen esetben egy alabamai katonai kiállításról, a világ másik feléről - írta a Times of Israel.
Szintlépés és nemzetközi növekedés a Glosternél – Friss perspektívák, új lehetőségek. Regisztráljon következő, ingyenes befektetői klubunkra, amelynek témája a Gloster növekedési sztorija lesz!

A katonai mérnökök és szakértők szerint a Robdozer - a Caterpillar D9 buldózer robotizált változata - az automatizált harci műveletek jövőjét képviseli. Az izraeli hadsereg évek óta használja a D9-est olyan frontvonalbeli feladatokra, mint utak kialakítása az előrenyomuló csapatok számára, törmelék eltávolítása és terepegyengetés.

A 2023 októberében kezdődött gázai háború, majd később a libanoni konfliktus óta az izraeli hadsereg egyre gyakrabban veti be ezt a robotizált változatot. "Az ötlet az, hogy kivonjuk az embert a buldózer vezetőfülkéjéből" - mondta az állami tulajdonú Israel Aerospace Industries fejlesztőmérnöke.

A gázai háború során a hadsereg egyre inkább az ember nélküli változatot részesíti előnyben, amely a fejlesztő szerint "még az embernél is jobban" képes elvégezni a feladatokat. Bár ezeket a járműveket és rendszereket jelenleg emberek irányítják,

a jövőbeli változatokhoz már távirányítás sem fog kelleni.

Egy névtelenséget kérő izraeli katonai tisztviselő az AFP-nek elmondta, hogy a hadsereg már több mint egy évtizede használ "robotikus eszközöket, de nagyon kis számban. Most már nagyszabású hadviselésben alkalmazzák őket." A katonák így anélkül működtethetnek gépeket, hogy be kellene lépniük az ellenséges területre.

Andrew Fox, a brit hadsereg nyugalmazott őrnagya és a londoni Henry Jackson Society kutatója szerint az izraeli hadsereg valószínűleg az első haderő, amely ekkora méretű távirányítású harci gépeket használ aktív háborús övezetben. "Ez egy igazán nagy fejlesztés", amely "megváltoztatja a hadviselés paradigmáját", ugyanolyan hatékonyan hajtva végre feladatokat, de sokkal kisebb kockázattal a személyzet számára.

John Spencer, az amerikai hadsereg West Point-i Modern War Institute városi hadviselési tanszék vezetője szerint "ez a jövő".

Sokan kísérleteztek már vele, de senki sem látta még közvetlen bevetését aktív modern harcban

- tette hozzá.

Az új technológia azonban aggályokat is felvet: a teljesen önműködő, előre beprogramozott parancsokat végrehajtó több tonnás munkagépek akár véletlenül is okozhatnak súlyos sérüléseket, mely a romokban heverő, de rendkívül sűrűn lakott Gázai övezetben különösen problémás lehet.

Címlapkép forrása: IDF Spokesperson's Unit via Wikimedia Commons

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet