A mesterséges intelligencia fejlődése az egyik legfontosabb tényezővé vált a munkaerőpiac átalakulásában: az AI egyre inkább képes automatizálni az olyan feladatokat, amelyeket eddig emberek végeztek, és új lehetőségeket teremt azok számára, akik képesek alkalmazkodni az új technológiai környezethez. A következő években az AI hatása a munkaerőpiacra várhatóan tovább fokozódik, és számos változást hoz, amelyek az iparágak, a munkakörök, a munkaerőigények és az alkalmazottak képességei terén is érzékelhetők lesznek. Elemzésünkben bemutatjuk, hogyan alakíthatja át a mesterséges intelligencia a munkaerőpiacot, mely állások lehetnek a legnagyobb veszélyben és milyen hatásokkal kell számolnunk az elkövetkező években.
Az elmúlt években számos gyártóüzemet meglátogatva felfigyeltem arra, hogy igen nagy a gyártásért felelős emberek önbizalma. „Már használunk mesterséges intelligenciát” – mondják büszkén; ugyanakkor nem ritkán olyan gyárakról beszélünk, ahol az étterem napi menüje még mindig papíron van kitűzve a faliújságra. A mai gyártási környezetben nem könnyű eldönteni, hogy egy gyár „okosnak” minősül-e vagy sem. Ami még ennél is nehezebb, felmérni, valójában mennyire „okos” a gyár.
A kínai DEEP Robotics vállalat meglepő fejlesztéssel rukkolt elő. A cég Lynx névre keresztelt robotját négy lábbal és a végtagok végén kerekekkel szerelték fel, amelyek segítségével az innovatív szerkezet képes a nehéz, változatos tereppel is megbirkózni, a leghatékonyabb mozgásforma alkalmazásával - írta meg a Live Science.
Az Elon Musk által vezetett Tesla új videót tett közzé az Optimus névre keresztelt humanoid robotjáról, amelyen változatos, egyenletlen terepen tesztelik a szenzorok és egy neurális hálózat segítségével tájékozódó eszköz mozgási képességeit - írta meg az Interesting Engineering.
A végtagoktól a mesterséges szervekig, a bionikus technológia forradalmasítja a fogyatékosságról és az orvosi kezelésről való gondolkodásunkat. Bionikus mérnökök fejlesztik a bioprotéziseket, az orvosdiagnosztikai képalkotó eszközöket, de dolgoznak bioinformatikai és gyógyszertechnológiai fejlesztéseken is. Ugyanakkor ezeken a területeken gyakran szükség van mérnök-informatikus szakemberekre, akik mind a hardver, mind a szoftver fejlesztésében egyaránt képzettek és képesek a tervezéstől a megvalósulásig kísérni egy-egy projektet. A témáról a Portfolio Cserey György egyetemi tanárt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának dékánját kérdezte.
Az ukrán védelmi minisztérium jóváhagyta a Droid TW 12.7 nevű, ukrán fejlesztésű robotizált támadó fegyverrendszer alkalmazását a haderőben – írja az Ukrajinszka Pravda.
Elon Musk agyba ültethető chipet fejlesztő startupja, a Neuralink hétfőn közölte, hogy engedélyt kapott egy új kísérlet elindítására, amelyben agyi implantátumát és egy kísérleti robotkart használnak.
A globális gazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő tudományága a bionika, a legfrissebb adatok szerint piaca 2024 és 2034 között évente átlagosan 10%-kal fog növekedni. Jelentőségét mutatja, hogy idén a fizikai és a kémiai Nobel–díjat is a területhez kapcsolódó szakembereknek ítélték oda, Európában pedig legrégebb óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen hallgatható külön mérnöki szakként a molekuláris bionika, ahol a hallgatók olyan kutatásokban és fejlesztésekben vehetnek részt, amelyek világszerte előremutatónak számítanak. Többek között látássérültek mindennapi életvitelét segítő applikációt, intelligens protéziseket, érzékelő robotikai és orvosdiagnosztikai eszközöket is fejlesztenek.
A kínai Robot Era által kifejlesztett STAR1 humanoid robot új sebességrekordot állított fel a kétlábú robotok kategóriájában. Az átlagos emberi méretekkel rendelkező - 171 centiméter magas és 65 kilogrammos - szerkezet futócipőben érte el a 12,8 kilométer per órás végsebességet, ami jelenleg a leggyorsabbnak számít a hasonló típusú gépek között - közölte a LiveScience.
Az ukrán védelmi minisztérium jelentős előrelépést tett a pilóta nélküli technológiák terén, ami a harctéri műveletek új korszakát vetíti előre. 2024 eleje óta több mint 140 új pilóta nélküli légi rendszert és 33 hazai gyártású robotizált földi komplexumot hagytak jóvá katonai felhasználásra, ami jelentős növekedést mutat az előző évhez képest - tudósított az Army Recognition.
A robotsebészet legújabb eredményeiről beszélgettek szakemberek a Portfolio Private Health Forum 2024 panelbeszélgetésén. Egyetértettek abban, hogy a robotsebészet már most jelentős előrelépést hozott, de a technológia folyamatos fejlesztése elengedhetetlen a jövő orvostudományában.
A legújabb, a világ számos más pontján már bizonyított robotizált műtéti rendszert hozta el a magyar piacra is az orvostechnológiai eszközeiről és fejlesztéseiről már ismert Medtronic. A cég hazai és régiós vezetői egy szerdai sajtóeseményen mutatták be a Hugo RAS mesterséges intelligencia által asszisztált robotsebészeti eszközt.
Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem kutatói úttörő kísérletet hajtottak végre, amelyben gombák elektrofiziológiai aktivitását használták fel robotjárművek irányítására. A kutatócsoport a Pleurotus eryngii, más néven királykagylógomba egymásba fonódó micéliumhálózatával hoztak létre egy olyan rendszert, amely képes fogadni a környezet jeleit, akár az emberi agy. A környezeti jelzéseket pedig a gomba akár mechanikus eszközök mozgatására is képes jelekké tudja alakítani - számolt be a Science Robotics folyóiratban megjelent eredményekről a ScienceAlert.
Magyarországon a nagyvállalatok mintegy 30%-a használt ipari robotokat 2022-ben, ami a negyedik legmagasabb rátának számít az EU-ban – olvasható ki az Eurofound friss elemzéséből. A szolgáltató robotok terén pedig 10% körüli rátát tett ki a hazai mutató, ami megfelel az uniós átlagnak.
Kína az utóbbi években rohamosan fejlődik a robotika területén, különös tekintettel a humanoid robotok gyártásában. Utóbbi területen a szegmens egyik vezetőjének számító amerikai Teslát igyekeznek utolérni. A héten Pekingben megrendezett World Robot Conference keretében több mint két tucat kínai vállalat mutatta be gyári és raktári munkára tervezett humanoid robotjait, valamint a gyártásukhoz szükséges precíziós alkatrészeket.
Idén augusztusban mintegy félmilliárd forintos beruházással elindítja az ország első Ortopéd Robotsebészeti Centrumát az Emineo Magánkórház. A központ ortopéd sebészeit amerikai fejlesztésű ROSA robot támogatja. A robot a folyamatosan frissülő mesterséges intelligencia alkalmazásával – több százezer műtét tapasztalatai alapján –, valós időben segíti a sebészt az operáció során. A friss bejelentés apropóján bemutatják, hogy idehaza hol, milyen csúcstechnológiás robotasszisztált beavatkozások indultak, vagy indulnak el.
130 befektető adott be ajánlatot, háromszoros volt a túljegyzés.
A New York-i főügyész indított pert a Citigroup ellen.
Egész életében kísérteni fogja a kudarc.
Bőven vannak alternatívák.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.