Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a nemzetközi partnerek katonai kontingensének telepítése fontos eleme lehet Ukrajna jövőbeni biztonsági garanciáinak, de nem az egyetlen tényező. Az elnök a lengyel miniszterelnökkel, Donald Tuskkal tartott varsói sajtótájékoztatón beszélt erről – írja a 112.ua ukrán hírportál.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a biztonsági garanciák hatékonyságához egyértelműen meg kell határozni a kontingens létszámát, felszereltségét, a részt vevő országokat és a csapatok elhelyezkedését.
Jelenleg körülbelül 600 ezer orosz katona tartózkodik ukrán területen, míg az ukrán hadsereg létszáma 880 ezer fő, ebből 820 ezer védi az országot.
Az ötlet nem először merül fel: tavaly év végén már Zelenszkij felvetette a lehetőségét, hogy nyugati békefenntartókat telepíthetnének Ukrajnába.
Akkor Vlagyimir Putyin orosz elnök határozottan elutasította a javaslat, elfogadhatatlannak nevezte a lépést.
Az eseményen szó esett az Európai Unió 16. szankciócsomagjáról, valamint Ukrajna EU-csatlakozási kilátásairól. Lengyelország 2026-ra konferenciát javasolt Ukrajna újjáépítéséről, amelyet az ukrán fél pozitívan fogadott. A békefenntartók telepítéséről az ukrán Parlament Védelmi Bizottsága is tárgyal, de a végső döntést Zelenszkij elnöknek kell meghoznia a parlament jóváhagyásával.
Németországban a CDU támogatja az ország részvételét egy békefenntartó misszióban, és egy YouGov-felmérés szerint a németek 54%-a is támogatná a nemzetközi erők telepítését tűzszünet esetén. Ugyanakkor az EU diplomatái szkeptikusak a misszió sikerét illetően az Egyesült Államok részvétele nélkül, különösen Donald Trump elnöksége alatt, aki nem tervezi amerikai csapatok részvételét. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a békefenntartó kontingens telepítése nem lehet csupán néhány ország kezdeményezése, hanem a NATO-csatlakozás irányába tett lépésként kell értelmezni.
Címlapkép forrása: Vitalii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images