A kormányfő, akinek az országa közvetített az Izrael és a Hamász palesztin szervezet közötti tárgyalásokon, úgy tájékoztatott, hogy a tűzszünet 42 napos lesz és vasárnap kezdődik.
A Hamász 33 izraeli túszt enged szabadon, közöttük civil nőket, gyermekeket, időseket, betegeket és sebesülteket izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokért cserébe. A második és a harmadik szakaszra vonatkozó részleteket később véglegesítik - mondta a kormányfő.
A katari miniszterelnök szerint a tűzszünetet Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok felügyeli egy Kairóban kidolgozott mechanizmus szerint.
Joe Biden amerikai elnök közölte, hogy
az utóbbi napokban a csapata együttműködött a tűzszünet létrejöttében Donald Trump leendő elnök embereivel.
Mint mondta, a leköszönő amerikai adminisztráció vett részt a tűzszünet létrejöttében, de a megválasztott elnök kormányzata fogja azt megvalósítani. Hozzátette, hogy az elengedett túszok között amerikai állampolgárok is lesznek. Mint mondta, a megállapodás szerint az első szakaszban, amely hat hétig tart, teljes tűzszünet lép életbe, míg a másodikban a háború végleges lezárása következik.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök üdvözölte a tűzszüneti megállapodást és kiemelte a Gázának szánt humanitárius segítség gyors szállításának a fontosságát. Az egyezség több mint egyévi egyiptomi, katari és amerikai elkeseredett erőfeszítések eredménye - írta közleményében.
A egyiptomi kormánymédiának egy biztonsági vezetőre hivatkozó jelentése szerint folyik az egyeztetés a rafahi határátkelő megnyitásáról a nemzetközi segélyszállítmányok előtt.
Reagál a tűzszünet bejelentésére a világ
António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán üdvözölte a tűzszünet bejelentését, amelynek szerinte feltétlenül lehetővé kell tennie a palesztin területre eljuttatandó humanitárius segély előtti biztonsági és politikai akadályok megszüntetését, hogy a világszervezet jelentősen növelni tudja a sürgős humanitárius segítséget. A főtitkár hangsúlyozta, hogy elsődleges feladat a konfliktus által okozott hatalmas szenvedés enyhítése.
Megkönnyebbülését fejezte ki a megállapodás okán Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is.
Németország pedig felszólította valamennyi felet, hogy ragadják meg a gázai fegyverszüneti megállapodás nyújtotta alkalmat. Olaf Scholz kancellár úgy vélte, hogy a tűzszünet megnyithatja az utat a gázai ellenségeskedések tartós befejezésének.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő kulcsfontosságúnak nevezte a gázai megállapodást a térség stabilitásának megteremtése érdekében. Mint mondta, a megállapodás elengedhetetlen a kétállami megoldáshoz, valamint az igazságos és a nemzetközi jogot tiszteletben tartó békéhez.
Az uniós intézmények vezetői üdvözölték Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet között szerdán létrejött, a gázai tűzszünetről és a 467 napja elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodást, és annak betartására szólítottak fel.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X közösségi oldalon közzétett üzenetében azt írta, a megállapodás reményt hordoz az egész régió számára, ahol - mint kiemelte - az embereknek túlságosan régóta kell szenvedésben élniük. A megállapodással a humanitárius segélyek is eljuthatnak a gázai civilekhez - emelte ki.
"Mindkét félnek maradéktalanul végre kell hajtania a megállapodást, mely ugródeszkát jelenthet a térség tartós stabilitása és a konfliktus diplomáciai megoldása felé" - hívta fel a figyelmet az uniós bizottság elnöke.
António Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke bejegyzésében reményét fejezte ki, hogy a megállapodás véget vet a civilek szenvedésének, és az eddig fogságban lévők újra találkozhatnak szeretteikkel.
A megállapodásnak lehetővé kell tennie "az égetően szükséges" humanitárius segítségnyújtáshoz való azonnali hozzáférést, és meg kell teremteni a feltételeket Gáza újjáépítéséhez - hangoztatta.
Az Európai Unió továbbra is elkötelezett a kétállami megoldás, vagyis egy Izrael mellett létrejövő palesztin állam megalakulásán alapuló átfogó, igazságos és tartós béke mellett
- tette hozzá az Európai Tanács elnöke.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a közösségi oldalán azt írta, a gázai tűzszünet bejelentése és a túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás régen várt áttörés jelent.
A megállapodás fordulópont lehet a fenntartható béke elérésében, a segélyek eljuttatásában, és egy olyan katalizátorrá válhat, amely a kétségbeesést reménységgé képes változtatni - tette hozzá az uniós parlament elnöke.
Várhelyi Olivér egészségügyért felelős biztos üzenetében üdvözölte a megállapodást, melynek révén - mint kiemelte - a túszok újra találkozhatnak szeretteikkel, a humanitárius segélyek pedig eljuthatnak a gázai civilekhez. A megállapodás reményt adhat a régiónak, ahol az emberek túl rég óta viseltek el hatalmas szenvedést. A terror nem térhet vissza - tette hozzá bejegyzésében a magyar uniós biztos.
A gázai tűzszüneti megállapodás nyomán most a kétállami megoldás megvalósítására kell összpontosítani a figyelmet - mondta szerdai nyilatkozatában Sir Keir Starmer brit miniszterelnök. A munkáspárti brit kormányfő a Downing Street által szerda este ismertetett nyilatkozatában úgy fogalmazott: a konfliktust az robbantotta ki, hogy a Hamász terroristái 2023. október 7-én a holokauszt óta nem tapasztalt mészárlást hajtottak végre a zsidó nép ellen. Starmer hozzátette ugyanakkor, hogy ártatlan palesztinok otthonai váltak egyik napról a másikra háborús övezetté. A brit miniszterelnök szerint a most elért tűzszünetnek lehetővé kell tennie, hogy hatalmas mértékben növekedhessen a Gázába irányuló humanitárius segélyszállítmányok mennyisége, annak érdekében, hogy véget lehessen vetni a gázai lakosság szenvedéseinek.
Starmer szerint a figyelmet ezután arra kell összpontosítani, hogy miként lehet véglegesen a jelenleginél jobb jövőt biztosítani az izraeli és a palesztin népnek. A brit kormányfő hangsúlyozta: ezt olyan kétállami megoldásra kell alapozni, amely garantálja Izrael biztonságát és stabilitását egy szuverén és életképes palesztin állam szomszédságában.
A kétállami megoldást London régóta az izraeli-palesztin konfliktus egyetlen lehetséges megoldásának tartja.
Címlapkép: Palesztinok a Hamász palesztin iszlamista szervezet és Izrael közötti tűzszünetet ünneplik a Gázai övezet középső részén fekvő Deir al-Balahban 2025. január 15-én. Forrása: MTI Fotó/AP/Abdel-Karim Hana