A Brandywine elemzői szerint Kelet-Európában a gazdasági instabilitás és a politikai bizonytalanság továbbra is jelentős kihívásokat jelent. William Vaughan portfóliókezelő kiemelte, hogy bár az inflációs folyamatok javulnak, az energiaárak és a gyenge valuták továbbra is problémákat okozhatnak.
Magyarország esetében a forint gyengesége és az autóipari kereslet csökkenése különösen súlyosbítja a helyzetet.
Megítélése szerint a térség politikai bizonytalanságai is jelentős hatással vannak a kötvénypiacokra. Vaughan szerint a romániai és cseh választások, valamint Magyarország 2026-os parlamenti kampánya további kockázatot jelenthetnek. A Brandywine elemzői szerint
Orbán Viktor amerikai kapcsolatai előnyösek lehetnek ugyan gazdaságilag, de nem elégségesek az esetleges új EU-ellenes vámok hatásainak ellensúlyozására.
Az alapkezelő jelenleg nem látja jó üzletnek a magyar kötvények vásárlását. A forint gyengesége mellett az európai autóipar problémái és a hozamok alacsony szintje is távol tartja a befektetőket. Ezzel szemben a Közel-Kelet és Észak-Afrika magasabb hozamot kínáló piacai, például Törökország, Egyiptom és Izrael, vonzóbb alternatívát jelentenek.
Az elemzők szerint az amerikai rövid lejáratú kötvények 6-7%-os hozamai jelentős vonzerőt jelentenek, miközben a kelet-európai piacok kockázatai tovább növekednek.
Izrael gázpiacai és az Egyiptomba irányuló befektetések stabilabb alapokat kínálnak, ami tovább csökkenti a magyar piac versenyképességét.
Bár a Brandywine továbbra is óvatos, a magyar Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) optimista. Kurali Zoltán, az ÁKK leköszönő vezérigazgatója szerint a külföldi befektetők alulsúlyozottsága 2024 végére jelentős érdeklődést eredményezhet 2025-ben. A piaci stabilitás és a magasabb hozamok lehetnek azok a tényezők, amelyek újra vonzóvá tehetik a magyar kötvényeket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images