Az év, amikor teljesen felbolydult a Közel-Kelet – Itt mégis mi történik?
Globál

Az év, amikor teljesen felbolydult a Közel-Kelet – Itt mégis mi történik?

A Közel-Kelet sosem számított a béke szigetének: az elmúlt bő egy évtizedben is bőséggel láthattunk konfliktusokat a térségben, a tavaly októberi, Izrael ellen a Gázai övezetből indított terrortámadás után pedig sok szakértő figyelmeztetett arra, hogy az egész régió lángba borulhat. Idénre ez a jóslat be is teljesült, de a harcok végét még messze nem látjuk. Nézzük, mik is voltak a fontosabb események idén.

Amikor tavaly októberben a gázai Hamász terrorszervezet támadást indított az övezet környékén található izraeli települések ellen, majd Jeruzsálem erre válaszul offenzívát indított a régióban, sok elemző figyelmeztetett arra, hogy az események könnyedén regionális konfliktussá szélesedhetnek. Ezeknek a hangoknak végül többé-kevésbé igazuk is lett: a fél régió lángba borult.

TOP10 sztori Ahogy minden évben, a Portfolio szerkesztősége idén is összeállította az év legmeghatározóbb eseményeit, híreit. Ez a cikk is egy a 10 közül.

Kegyetlen pusztítás Gázában

Az idei évet végig kísérte az IDF gázai akciója. Jeruzsálem lényegében a földdel tette egyelővé az övezetet, emberek tízezrei veszítették életüket, milliók kényszerültek otthonaik elhagyására. Bár a konfliktust nemzetközi szereplők folyamatosan igyekeztek tűzszüneti tervekkel enyhíteni, ezeknek minimális foganatja volt csak, (például az IDF vállalta azt, hogy nem bombázza az övezetet abban az időszakban, amikor gyermekbénulás elleni oltáskampány folyik).

Bár mostanra az aktív harcok valamelyest elcsitultak, a helyzet nem igazán javult a térségben: az éhínség, az ivóvíz hiánya és az egészségügyi ellátórendszer teljes összeomlása humanitárius katasztrófához vezetett. A helyzet odáig fajult, hogy

a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant volt hadügyminiszter ellen,

ezzel kiváltva nemcsak Izrael, de az Egyesült Államok nemtetszését is.

Jövőre a gázai helyzet valószínűleg újabb mérföldkőhöz fog érkezni, Jeruzsálem ugyanis több jel szerint arra készül, hogy újra megvesse a lábát az övezetben, és kibucokat alakítson ki, ezzel további felháborodást okozva a nemzetközi közösség jelentős részében.

Izraeli-iráni adok-kapok

A gázai bevonulásra válaszul Izrael a jemeni húszi lázadók és a libanoni Hezbollah részéről is tűz alá került. A délről érkező támadások ugyan csak minimális eredményeket mutatnak, a Hezbollah akciói nyomán az északi országrészből több tízezren menekültek el.

Az igazi fordulat azonban akkor érkezett el, amikor április elsején az izraeli légierő lebombázta Irán damaszkuszi nagykövetségét. Válaszul Teherán története során először rakéták és drónok százait lőtte ki Izraelre. A károk minimálisak maradtak, de a két regionális nagyágyú pofozkodása csak ekkor indult be.

Július 31-én aztán Jeruzsálem is lépett egy váratlant: egy jól elrejtett pokolgéppel végeztek a Hamász politikai igazgatójával, Iszmail Hanijeh-vel. Tették mindezt ráadásul Teherán kellős közepén, ahova a terrorszervezet vezetője az új iráni államfő, Maszud Pezeskján beiktatására érkezett (az előző elnök, Ebrahim Raiszi helikopterbalesetben halt meg idén májusban). Teherán itt is elsöprő válaszcsapással fenyegetőzött, ez azonban elmaradt.

Netanjahu az iráni tétovázást látva újabb merészet lépett: Libanonban szeptember 27-én lebombázták Haszán Naszr Alláh Hezbollah-vezért, majd offenzívát indítottak az ország ellen.

Irán ekkor tényleg meglépte a válaszcsapást: újra százas nagyságrendben emelkedtek a levegőbe a drónok és rakéták, ezúttal valamivel nagyobb károkat okozva.

Bár a közvetlen háború a két nagyhatalom között továbbra is valószínűtlen, a proxyszervezetek vezetőinek elvesztésével Irán már őszre nehéz helyzetbe került, a helyzet pedig innen csak tovább romlott a perzsa állam számára.

Invázió Libanonban

Ahogyan az egyébként várható volt, a Hamász által nyújtott fenyegetés  - vélhetően ideiglenes – lecsökkenésével az IDF tekintete északra fordult: Naszr Alláh megölése után meg is indultak az izraeli csapatok Libanon irányába azzal a céllal, hogy a Litáni-folyó északi partjára száműzzék a Hezbollah fegyvereseit.

A konfliktus Libanonban jóval kisebb intenzitású volt, mint Gázában: az IDF csak a határ menti területeket szállta meg. Meglepő módon még egy tűzszünetet is sikerült kierőszakolni a harcoló felek között.

A Hezbollah meggyengülése, illetve Irán erőinek elaprózódása aztán elvezetett egy olyan fejleményhez is, amire egy hónappal ezelőtt még senki nem számított.

Összeomlik a szíriai rezsim

Az év végére maradt a régió egyik legváratlanabb fordulata: november 27-én az aránylag csendes szíriai polgárháború egy pillanat alatt a címlapokra került, amikor a szunnita iszlamista Hajat Tahrir al-Sam (HTS) megindult Aleppó városa felé, majd három nap alatt el is foglalta azt. Innentől nem volt megállás, a polgárháborúban ténykedő összes frakció fegyvert ragadott,

másfél hét alatt szétkergették a kormánypárti fegyveres erőket, majd december 8-án a HTS átvette a hatalmat Damaszkuszban.

A konfliktus ezzel ugyanakkor egyáltalán nem rendeződött: az országban még mindig létezik az Iszlám Állam, amellyel hivatalosan az összes frakció rossz viszonyt ápol, ráadásul Szíria északkeleti harmadát a kurdok által dominált, és Washington által támogatott Szíriai Demokratikus Erők (SDF) irányítják, akik finoman szólva is szúrják a hatalomra jutó lázadó frakciók, valamint a velük szövetséges Törökország szemét.

Syrian_Civil_War_map_2
Területi ellenőrzés Szíriában: zöld: HTS, halványvörös: SNA és Törökország, Sárga: SDF, Világoszöld az izraeli-libanoni határnál: arab és drúz szeparatisták, Sötétzöld: FSA (az USA által támogatott lázadók), halványzöld: egyéb Aszad-ellenes milíciák, kék: al-Tanf övezet (Egyesült Államok), Sötétkék: Izrael, Vörös: Oroszország (Tartusz és Dzsabla városa), Szürke: ISIS tevékenység. Forrás: Chessrat via Wikimedia Commons

A helyzetet két további tényező is bonyolítja: egyfelől Oroszországnak két kulcsfontosságú katonai bázisa is van az országban (egy Tartuszban, egy pedig Dzsablában), amelyek jövője minimum kérdéses, másfelől Izrael is megindult a Golán-fennsíkon, elfoglalva többek között Szíria legmagasabb pontját.

Folytatódik a káosz?

A dolgok jelen állása szerint a közel-keleti helyzet jövőre sem fog sokat javulni: Izrael folytatni fogja a Gázai övezet, Libanon és Dél-Szíria területén megindított akcióit, az SDF és az Ankara által támogatott milíciák közötti nyílt, egész frontos konfliktus elkerülhetetlennek látszik, Oroszországnak valószínűleg új katonai bázisok után kell néznie (a legesélyesebb jelölt pillanatnyilag Líbia), a szíriai káoszból pedig könnyedén újra erőre kaphat az Iszlám Állam is.

A történethez ráadásul hozzátartozik az is, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök januári hivatalba lépése után könnyen elképzelhető, hogy elkezdi kivonni az amerikai csapatokat a térségből, ugyanakkor arra is utalnak jelek, hogy Iránnal szemben jóval keményebb hangnemet fog megütni a republikánus politikus.

Az idei év legnagyobb vesztese a régióban egyértelműen Irán volt: a libanoni és gázai proxiszervezetei meggyengültek, az általa támogatott szír kormány megbukott, ráadásul egy olyan elnök került az Egyesült Államok élére, aki finoman szólva sem szimpatizál Teheránnal. Mozgalmas évnek nézünk elébe, annyi biztos.

Címlapkép forrása: Ugur Yildirim/ dia images via Getty Images

Kiszámoló

Neked is sikerül változtatni

Szombatonként kiteszek egy-egy régi cikket, amit sokan nem olvastak, pedig a hasznukra lehet. Ez a cikk közel tizenegy éves, a benne lévő számokat így értelmezd. Ha van egy hasonló veled megtört

Holdblog

A személyes szorzónk

Modern korunkban sok lehetőségünk van személyiségünk kiteljesítésére, önérdekünk követésére. Ha ki akarunk tűnni mások közül, akkor ezekkel nem csak lehet, hanem szükséges is foglalkoz

Kasza Elliott-tal

Medtronic - elemzés

Végig pörgettem a blogon a Top10-es posztokat, vetettem egy pillantást azokra a részvényekre, amik valamikor fennakadtak a hálómon, de nem néztem meg őket alaposabban. Az egyik ilyen volt a Medtro

ChikansPlanet

A farm, ahol élni fogunk

Az éghajlatváltozásra, a népességnövekedésre és a városiasodásra egyszerre adhat választ a vertikális kertészet, azaz a növények többszintes, beltéri termesztése.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ügyfélkapu-mizéria: egy újabb szolgáltatás kiesése fenyeget ügyintézési káosszal
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
Ukrajna Kurahove tank