Az elnök bejelentette, hogy ismét Oroszországhoz fordult segítségért az áramellátási problémák megoldása érdekében, miután az ügyvezető energiaügyi miniszter a hét elején arról számolt be, Moszkva nem reagált a korábbi segítségkérésekre.
A hónap elején az abház állami energiavállalat, a Csernomorenegro közleményben tudatta, hogy
az áramellátást napi kevesebb mint három órára kénytelenek csökkenteni a csökkenő ellátás miatt.
Gunba a hivatalos Telegram-csatornáján közzétett videóüzenetében súlyos helyzetről számolt be:
A világítás kikapcsolása napi 9-11 órára végzetes az egészségügyi és az oktatási rendszerre nézve. Abházia humanitárius katasztrófával nézhet szembe. Teljes sötétségbe kerültünk, szó szerint és átvitt értelemben is.
A Fekete-tenger partján fekvő Abházia az 1990-es évek elején, a Szovjetunió összeomlását követően vívta ki függetlenségét Grúziától egy véres háborúban. Moszkva azóta is támogatja a régiót, és 2008-ban, a Grúzia elleni ötnapos háború után hivatalosan is elismerte függetlenségét.
A viszony azonban az utóbbi hetekben elmérgesedett Oroszországgal.
Novemberben tüntetők rohamozták meg a parlamentet egy Oroszországgal kötendő megállapodás miatt, ami az akkori elnök, Aszlan Bzsania lemondásához vezetett. Ezt követően Gunba alelnök vette át ideiglenesen a vezetést.
Az Oroszországgal megkötött, de végül az abház parlament által elutasított törvénytervezet értelmében orosz állampolgárok is vehettek volna ingatlanokat Abháziában, illetve jelentős adó- és más kedvezményekkel hajthattak volna végre befektetéseket. A kellemes klímájú Abházia már a szovjet időszakban is kedvelt turistacélpont volt, az oroszok számára pedig az ukrajnai háború után felértékelődött, hiszen messzebb van a fronttól, mint az Oroszországhoz tartozó vagy általa megszállt fekete-tengeri nyaralóhelyek.
Moszkva már szeptemberben felfüggesztette az Abháziába irányuló szociális kifizetéseket, amelyekből többek között az állami alkalmazottak, orvosok és tanárok fizetését fedezték.
Az áramhiány december elején kezdődött, amikor az Enguri vízerőmű alacsony vízszintje miatt vészleállás következett be.
A problémákat tetézi a kriptovaluta-bányászat energiaigénye is, ami miatt a törvényhozás a tevékenység betiltását fontolgatja.
A feszült helyzetet jól jellemzi, hogy csütörtökön egy abháziai törvényhozót egy másik képviselő lőtt agyon a parlamentben Szuhumiban, a fővárosban, épp amikor a kriptovaluta-bányászat betiltásáról szóló jogszabály megvitatására készültek.
Abháziáról nemrég részletesebben is írtunk:
Címlapkép forrása: Loop Images/Tyson Paul via Getty Images