
Józan ésszel felfoghatatlan mértékű vámszínvonalhoz vezetett, hogy a Donald Trump által kezdeményezett vámháborúban a kínai vezetés felvette a kesztyűt, és nem tárgyalásokat ajánlott, hanem maga is hasonló mértékű vámokat vetett ki az amerikai termékekre.

Abban, hogy az amerikai dolgozók érdekeit így igyekszik elnökük megvédeni, minden bizonnyal szerepet játszik, hogy Trump úgy véli, Kína még ma is a nagy számban rendelkezésére álló, olcsó munkaerő által előállított „ócó” tömegcikkekkel árasztja el Amerikát, és ezáltal az amerikai dolgozók egyre nagyobb hányadát fosztja meg a munkalehetőségtől.
Mint ahogy az ábránkon is látható, ma már az USA Kínából származó importja csaknem felét az elektromos és elektronikai berendezések valamint a gépek, nukleáris reaktorok, kazánok árufőcsoportokba tartozó termékek teszik ki.

2024-ben a kínai export értékének 9%-át az okostelefonok képviselték, amelyeknek egy jelentős hányadát az Apple cég számára gyártott termékek tették ki.
A laptopok 7, az elektromos gépjárművek üzemeltetéséhez szükséges akkumulátorok 3 százalékot, míg a toplista további két termékcsoportja, a játékok és a távközlési berendezések 2-2 százalékkal járult hozzá az USA Kínából származó importja értékéhez.
Az USA Kínába irányuló, az onnan származó importjáénál jóval kisebb nagyságrendű exportjában igencsak előkelő helyet foglalnak el az ásványi fűtőanyagok, olajok, desztillációs termékek továbbá az olajos magvak, gabona és gyümölcsök árufőcsoportok termékei.
Az USA kivitelének legfontosabb árucikke a szójabab, ami 2024-ben a Kínába irányuló exportja értékének 9%-át tette ki. A repülőgépek és -hajtóművek 8, az integrált áramkörök és a gyógyszerek 4-4 százalékot, míg a kőolaj 3%-ot képviselt.

Annak ellenére, hogy a vámháborút az amerikai elnök hirdette meg, ez az USA gazdasági szereplőit sokkal kevésbé felkészülten érte, mint a kínaiakat.
Mind belgazdasági, mind külső kapcsolatait illetően Kína már jó ideje készül valami hasonlóra.
Március közepén egy, a lakossági fogyasztás élénkítését célzó átfogó akciótervet hirdettek meg, aminek lényege, hogy a lakosság fizetőképességének és vásárlási kedvének növelése révén érjék el a több éve tartó deflációs nyomás enyhülését valamint, hogy ezáltal enyhítsék a külpiaci keresletnek a protekcionista intézkedések miatt bekövetkező csökkenésének hatásait.
Kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a technológiai újdonságok (pl. az AI által vezérelt termékek) és az új szolgáltatások iránti kereslet élénkítésének.
Az ipari termelésnek a protekcionista intézkedések következtében várható problémái enyhítése végett februárban egy cselekvési tervet hirdettek meg a külföldi beruházások ösztönzése érdekében. A kormány ígéretet tett arra, hogy valamennyi vállalkozást, tehát hazait és külföldit, államit és magánt egyenlő elbánásban részesít.
A terv új külföldi vállalkozások becsalogatása mellett a már Kínában tevékenykedők nyereségének ottani befektetésére is igyekszik ösztönözni, olyan ágazatokra összpontosítva, mint például a biotechnológia, a telekommunikáció, az oktatás és az egészségügy. A kormány eltörli a külföldi vállalkozások kínai kölcsönökhöz való hozzáférését korlátozó rendelkezéseit is.
A multinacionális vállalatokat arra is ösztönzik, hogy hozzanak létre regionális központokat Kínában.
Kína mindemellett erősíti a BRICS országokkal fennálló kapcsolatait, illetve tárgyalásokat folytat a csendes-óceáni térség országai szabadkereskedelmi társulásához (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership - CPTPP) való csatlakozásáról is.
Ma még nem tudhatjuk, hogy ki rántja majd félre a kormányt ebben a sajátos párbajban, de az már most látszik, hogy Kína jövőbeli versenyképességét a tömegesen rendelkezésre álló olcsó munkaerő helyett egyre inkább a legmodernebb technika vívmányainak kompetens szakemberek által történő előállítása és rendszerbeállítása fogja meghatározni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
NPR: hamarosan megbukhat az Egyesült Államok védelmi minisztere
A Fehér Ház egyelőre cáfol, de elég nagy botrány van.
Elfeledett, világvégi hidegháborús katonai bázis újranyitása mutatja, hogy Amerika nem veszi félvállról a globális versenyfutás új fejezetét
Washington visszatérne a versenybe.
Erre kellene igazán figyelnünk: emberek millióinak életét lehetne így megmenteni
Bjorn Lomborg írása.
A tűzszünet lejártával berobbantak a bombázások, hatalmas fordulatot jelentett be Putyin - Háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Dühösek Moszkvában Trump béketerve miatt: ez így kevés, folytatódik a háború
Trump egyszerűen nem foglalkozik a kulcskérdésekkel.
Macron orosz rulettbe kezdhet: feloszlathatja a parlamentet
Újabb kockázatos húzásra készülhet a francia elnök.
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz
Minél több bizonytalanságot okoz Trump, annál valószínűbb a recesszió
Zsiday Vikor volt a Partizán vendége, Trump vámpolitikáját vitatta meg Gulyás Márton műsorvezetővel. Az interjút megnézheted a YouTube-on, A HOLDBLOG-on egy szerkesztett változatát közöljük
Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba
Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A
NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek
A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érint
Hogyan jutnak el a szélturbinák a tökéletes körforgásos gazdaságig?
A megújuló energiaforrások közül a szélenergia mutatja az egyik legdinamikusabb fejlődést, miközben a költséghatékonysága is évről-évre jelentősen javul. A tökéle


- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
- Az euró lassan, de biztosan átveszi a dollár szerepét
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen