Három ok, amiért érdemes olajcégekbe fektetni a Goldman Sachs szerint
Gazdaság

Három ok, amiért érdemes olajcégekbe fektetni a Goldman Sachs szerint

Portfolio
A Goldman Sachs elemzője szerint a fenntarthatóságra fókuszáló befektetőknek újra kellene értékelniük hozzáállásukat az olaj- és gázipari vállalatokhoz, hasonlóan ahhoz, ahogy a védelmi ipar megítélése változott az orosz-ukrán háború következtében - közölte a Cnbc.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Michele Della Vigna, a Goldman Sachs EMEA természeti erőforrásokkal foglalkozó kutatási részlegének vezetője a CNBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy "ahogyan a védelmi vállalatokkal kapcsolatos szemlélet megváltozott az orosz-ukrán háborúval,

úgy kellene megváltoznia az olaj- és gázipari vállalatok tulajdonlásával kapcsolatos hozzáállásnak is.

A környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) szempontokra összpontosító befektetések általában olyan vállalatokat részesítenek előnyben, amelyek bizonyos kritériumok – például klímaváltozás, emberi jogok vagy vállalati átláthatóság – alapján magas pontszámot érnek el. A dohányipari óriások, a fosszilis tüzelőanyag-vállalatok és a fegyvergyártók jellemzően kiesnek a fenntartható portfóliókból.

Della Vigna három okot sorolt fel, amiért szerinte az ESG-befektetőknek be kellene fogadniuk az olaj- és gázipari részvényeket.

Legyünk őszinték, ez az energiaátmenet sokkal hosszabb lesz, mint vártuk.

Úgy gondoljuk, hogy az olajkereslet csúcsa a 2030-as évek közepén, a gázkereslet csúcsa pedig az 2050-es években várható" – mondta. "És egyértelműen látszik, hogy a 2040-es évekig szükségünk lesz új olaj- és gázfejlesztésekre. Tehát, ha új olaj- és gázfejlesztésekre van szükségünk, miért ne birtokolnánk (az ESG-portfóliókban) ezeket a vállalatokat?" – tette hozzá az elemző.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ezzel szemben arra számít, hogy a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet az évtized végére tetőzik. Az energiaügyi szervezet többször is figyelmeztetett, hogy nincs szükség új olaj- és gázprojektekre a globális energiaigény kielégítéséhez, miközben 2050-re elérhető a nettó nulla kibocsátás.

Della Vigna második érve szerint

az olaj- és gázipari vállalatok a világ legnagyobb alacsony szén-dioxid-kibocsátású technikákba fektetők közé tartoznak.

Hozzátette, hogy ha nem működünk együtt ezekkel a vállalatokkal és nem finanszírozzuk őket, az akadályozná az energiaátmenetet.

Harmadik pontként kiemelte, hogy az olaj- és gázipari vállalatok "piacformálók" és "kockázatvállalók", szemben a közművállalatokkal, amelyeket "infrastruktúra-építőkként" jellemzett. "Szükségünk van a képességeikre, a mérlegükre és a kockázatvállalásukra. Ők az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák legnagyobb befektetői közé tartoznak, és akár tetszik, akár nem, szükségünk van az alaptevékenységükre is, az olaj- és gáziparra" – mondta.

"Különben nem lesz megfizethető energia, különösen a feltörekvő piacok számára,

és energiaszegénységgel fogunk szembesülni, ami véleményem szerint egyetlen ESG-keretrendszerben sem elfogadható

– folytatta.

A fenti okokból kifolyólag a szakember úgy véli, hogy

az energiaátmenetet vezető energiavállalatoknak az ESG-alapok sarokkövének kellene lenniük.

Nem mindenki van meggyőződve arról, hogy az olaj- és gázipari részvényeknek a védelmi vállalatokhoz hasonlóan helyet kellene kapniuk az ESG-portfóliókban. "Szerintem ez egy kicsit szélsőséges" – nyilatkozta Ida Kassa Johannesen, a Saxo Bank kereskedelmi ESG-részlegének vezetője a CNBC-nek. "Csak azért, mert a védelmi részvények kedvezőbb megítélés alá estek, nem jelenti azt, hogy az olaj- és gázipari részvényeknek is kedvezőbb megítélés alá kellene esniük. Nem hiszem, hogy a kettőt közvetlenül össze kellene hasonlítani" – mondta.

"Láthatjuk az olaj és gáz negatív hatásait. A jelenlegi éghajlati helyzet nem jó. Rekordokat döntő hőmérsékleteket, növekvő üvegházhatású gázkibocsátást, melegedő óceánokat és emelkedő tengerszintet tapasztalunk.

Miért akarnánk több fosszilis tüzelőanyagot látni? A legtöbb ESG-befektető nem szeretné ezt

– tette hozzá.

Allen Good, a Morningstar olaj- és gázipart elemző vezető részvényelemzője szerint nehéz elképzelni olyan időszakot, amikor az olaj és gáz teljes elfogadottságot élvezne az ESG-ben. Hozzátette azonban, hogy a befektetők részéről egy kissé engedékenyebb megközelítés elképzelhető, amennyiben az energiaipari nagyvállalatok jelentősen növelik a megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákba történő befektetéseiket.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!