Kína azt tervezi, hogy nyár elejétől megszünteti az egyes újonnan telepített megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia állami támogatását. Az ázsiai ország úgy véli, hogy a napelemek és szélturbinák fejlettségi szintje már lehetővé teszi, hogy ezek a technológiák állami segítség nélkül, piaci alapú finanszírozás mellett is fenntarthatóan működjenek a jövőben - írta meg a Barron's.
Az elmúlt hónapok hazai és nemzetközi olaj- és gázipari híráramlása jól rámutat arra, hogy viharos tengeren kell navigálnia a két szektornak, de a jövőjük egyáltalán nem sötét. A kereslet továbbra is jelentős lesz, a technológiai fejlődés pedig lehetővé teszi a hatékonyabb és fenntarthatóbb kitermelést. Ugyanakkor a kannibalizálódás és a helytelen hangsúlyok akár zátonyra is vezethetik a két ágazatot.
A 2021-2030 közötti időszak a geotermikus energia évtizede lesz – véli az Európai Geotermikus Energia Tanács (EGEC). A nonprofit szervezet elemzése szerint az elmúlt hat évben rendkívüli növekedésnek lehettünk tanúi, és becsléseik szerint 2030-ra az ágazat mérete 13-szor nagyobb lesz, mint a 2021-2030-as időszak előtt. A technológia sokféle alkalmazási lehetősége és a hatalmas kiaknázatlan potenciál miatt is a geotermikus energia az energiaátmenet egyik kulcseleme lehet, amit egy előző cikkünkben mutattunk be. Ebben a cikkben az iparág európai helyzetét, illetve a geotermikus energia kiaknázásának hazai lehetőségeit mutatjuk be.
Az ukrajnai orosz inváziót követően Bécs ambiciózus tervet fogalmazott meg annak érdekében, hogy megszabaduljon az orosz földgáztól való függőségtől, és egy olyan átalakító energiastratégiába kezdett, amelynek célja a fenntartható helyi fűtési megoldások biztosítása. Ezért az osztrák főváros előkapta a fiókból azt a 20 milliárd eurós, régóta tervben lévő projektjét, ami a geotermikus energia kiaknázását, a hőszivattyús technológia kiterjesztését és az energiahatékonyság növelését hozhatja el a város számára. Ám nem ez az egyetlen lehetőség, az osztrák város már több olyan, innovatív megoldást is használ a lakosainak fűtésére, ami Budapestnek is példával szolgálhat.
Egy új elemzés szerint érdemes lenne megfontolni az európai és észak-amerikai villamosenergia-rendszerek összekapcsolását és a kétirányú szállítást lehetővé tevő, az Atlanti-óceán alatt telepítendő interkonnektor lehetőségét, ez ugyanis mindkét kontinensnek segíthet abban, hogy a tiszta, megújuló elektromos energiára történő átállás biztonságosabb és hatékonyabb legyen.
A MET Csoport újabb mérföldkövet ért el az európai energiapiacon: megalapította csehországi leányvállalatát, a MET Česká Republika-t. Az új cég kezdetben az ipari nagyfogyasztók és közműszolgáltatók számára biztosít energiaellátást, később pedig kisebb vállalkozások és háztartások számára is nyitott lesz. A cseh piac fontos szerepet kap az energiaátmenetben, a szénről földgázra történő átállás elősegítésében és az energiaforrások diverzifikálásában, amelyhez a MET Csoport tapasztalatára és nemzetközi jelenlétére alapozva kíván hozzájárulni - közölte honlapján a vállalat.
Nyilvános egyeztetés indult a rendszerhasználókkal a magyar villamosenergia-hálózat 2024-es fejlesztési tervéről. A HFT egyik újdonsága a korábbi évekhez képest, hogy a jelentős bizonytalanságokra tekintettel a 15. sarokév, vagyis a 2039 vizsgálatát elhagyta, így csak 2034-ig terjedő előrejelzéseket és fejlesztési stratégiákat tartalmaz.
Az adatközpontoktól a távoli bányákig számos iparág profitálhat a technológiából, amely a dízelgenerátorok drága és környezetszennyező működését válthatja fel. Egy mikroreaktor akár 20 000 háztartás energiaellátását is biztosíthatja, miközben működési költsége harmada a dízelgenerátorokénak. Az első ilyen reaktorok várhatóan 2029-re kerülhetnek piacra, de a technológia bevezetését szabályozási és biztonsági kihívások is nehezítik, különös tekintettel a kibertámadásokra és az üzemanyaglopások kockázatára - írta meg a Financial Times.
Az Egyesült Királyság energiaátmenetének egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett: a szélenergia először előzte meg a földgázt, mint az ország legnagyobb villamosenergia-termelési forrása. 2024-ben a szélenergia az elektromos áramtermelés 29%-át biztosította, elsősorban az off-shore, vagyis part menti szélturbinák révén. Az ország jelenleg 15 gigawatt (GW) tengeri szélenergia-kapacitással rendelkezik, ami vezető szerepet biztosít számára Európában. A brit kormány célja, hogy ezt a kapacitást 2030-ra 60 GW-ra növelje - írta meg a Bloomberg.
A világ legnépesebb országában, Indiában a légszennyezettség súlyos problémákat okoz, az országban találhatók a világ legszennyezettebb levegőjű városai. Emiatt is egyre sürgetőbbé vált India tiszta energiára való átállásának elindítása, amelynek egyik kulcsa a közlekedés elektrifikációja és az áramtermelés átállítása nem fosszilisenergia-alapú megoldásokra. Emellett a kritikus ásványi anyagok beszerzésének és újrahasznosításának stratégiai tervei is kulcsszerepet játszanak az ország energiaátmenetében.
A MET Csoport 2023-ban beruházásainak 70 százalékát zöld projektekre fordította, így 72 százalékkal tudta növelni megújuló energiatermelését – derült ki a fontos megállapítás a svájci központú vállalat első fenntarthatósági jelentéséből. Amint az ehhez kapcsolódó közleményben a cég kiemeli: ez jól mutatja a MET globális elköteleződését a klímaváltozás elleni átlátható intézkedések és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra történő átállás iránt.
Sikeresen lezárult a tranzakció, amely során a BSP, a HUPX és a SEEPEX integrálódott a budapesti székhelyű ADEX Szervezett Villamosenergiapiac Holding Zrt. alá – jelentette be a magyar áramtőzsde, a HUPX. A tranzakció zárása erősíti a piaci likviditást, az átláthatóságot és a hatékonyságot, ezzel megnyitva az utat egy egységes, regionális kereskedési platform létrehozása felé – tették hozzá.
Közép-Ázsia és a Kaukázus gazdag megújuló energiaforrásokban, a régió hatalmas potenciállal rendelkezik az Európai Uniót is elérő zöldenergia-folyosók kialakítására, amelyek költséghatékony lehetőséget jelentenek a megújuló források kiaknázására, az energiabiztonság fokozására és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés csökkentésére - áll az EMBER nevű thinktank elemzésében, amely szerint a nemzetközi zöldenergia-folyosók kiépítésében Azerbajdzsán kulcsszerepet játszhat. A tervezett zöldáram-folyosók létesítését célzó nemzetközi projektben Magyarország is részt vesz.
Magyarországon - az EU többi országához hasonlóan -egy vállalat sem veheti félvállról a fenntarthatósági célkitűzések megvalósítását, és határozott lépéseket kell tenniük a CO2 lábnyomuk csökkentése érdekében. Nem minden cég tud azonban a saját telephelyén elegendő zöldáramot termelni, azt mindenképpen a piacról kell megvásárolnia, amit vagy hosszútávú zöldáram-vásárlási szerződéssel (PPA) vagy származási garanciák (GO) vásárlásával tud megtenni. A PPA-k a legtöbb esetben fix áron, konkrét, dedikált termelőktől juttatják el a megújuló forrásból származó energiát a vásárlókhoz, így minden az energia pontos eredetét és volatilis árképzést övező bizonytalanság megszűnik a vállalatok számára. A Portfolio Adriano Agostit, a GoldenPeaks Capital alapító elnökét kérdezte a konstrukció előnyeiről és az ország eddigi egyik legjelentősebb, évente 15 GWh zöldenergiát szolgáltató PPA szerződésének részleteiről, amit a Magyarországon több gyárat is működtető PACCOR tulajdonosával, a Faerch Grouppal kötöttek.
A világ legnagyobb olajvállalatának, a Saudi Aramco-nak a vezérigazgatója szerint a reális zöld átállási normák előnyösek lehetnek az amerikai energiaipar számára. A szaúdi állami olajvállalat vezetője egy rijádi fórumon beszélt az energetikai átmenetről és az új amerikai adminisztráció várható hatásairól az ágazatra - írta a Cnbc.
A MET Csoport 100 százalékos részesedést szerzett a Comax France SAS (Comax) vállalatban, amely kapcsolt hő- és villamosenergia-termeléssel (CHP), valamint akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. Ez a MET Csoport első energetikai infrastruktúra-beruházása Franciaországban.
Konzervatív győzelem születhetett, de több fontos kérdés még nem dőlt el.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
Itt van az ukrán vezető álláspontja.
Élesen kritizálta a magyar kormányt az ukrán elnök.
A lőszermennyiség fele onnan érkezik.
Az ország ásványi kincseiről.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.