Új céges pályázat készül a megújuló energia és energiatároló beruházások támogatására
Gazdaság

Új céges pályázat készül a megújuló energia és energiatároló beruházások támogatására

Hamarosan új pályázat nyílhat a hazai energiaintenzív vállalkozások számára, melyen energiatároló és opcionálisan megújuló alapú energiatermelő beruházásaikhoz nyerhetnek el vissza nem térítendő támogatást. A kiválasztási eljárás fontos eleme lehet az elérhető önellátás mértéke, amelyre vonatkozóan a pályázóknak kellene adatokat bemutatniuk fogyasztási adataik és a tervezett projekt műszaki tartalma alapján. A cél az, hogy a beruházásokkal elérhető nagyobb energiafüggetlenség révén hosszú távon csökkenhessenek a vállalatok energiaköltségei, ezáltal pedig erősödhessen a versenyképességük.

Értesüléseink szerint az Energiaügyi Minisztérium szakmai szervezetek és vállalatok bevonásával dolgozik a felhívás kialakításán, melynek célja kifejezetten az ipari energiafogyasztók energiaköltségeinek mérséklése a zöldberuházásokkal elérhető nagyobb energiafüggetlenség révén. Bár a kiírás általunk látott tervezete alapján a pályázaton a jelentős energiafogyasztó iparvállalatok mellett a kis- és középvállalkozások is indulhatnának, nem lenne meglepő, ha ez végül nem így lenne, tekintettel arra is, hogy a Demján Sándor Program a mikro-, kis- és középvállalkozások számára hasonló céllal is elérhetővé tett támogatást.

Mindez megfelelne Lantos Csaba energiaügyi miniszter év végi bejelentésének is, miszerint az energiaintenzív cégek és a kisvállalkozások számára külön támogatási konstrukciókat terveznek.

A konstrukció tehát várhatóan célzottan

a jelentős energiafogyasztó vállalatok számára nyújthat majd beruházási támogatást energiatároló létesítmények telepítésére, továbbá ehhez csatlakozó megújulóenergia-termelésre.

A pályázat célja a tervezet megfogalmazása szerint az, hogy segítséget nyújtson a vállalatok számára költségeik ellensúlyozásában, valamint abban, hogy nagyobb függetlenséget érjenek el megújuló villamosenergia- és hőtermelés, illetve az ahhoz kapcsolódó energiatárolási kapacitás révén.

A helyi villamosenergia-igények volumene és az igények várható növekedése folyamatos terhelést jelent- és rendelkezésre állást követel meg a villamos hálózat elemei esetén, ami jelentős hálózati tervezést és folyamatos fejlesztést igényel, ez pedig végső soron az ipari energiafogyasztás költségeiben is megjelenik.

A villamosenergia- és hőtárolási megoldások ösztönzésének célja így a megújulóenergia-fogyasztás korlátosságának feloldása, vagyis a nagy energiamennyiséget napokon belül (de akár hosszabb időtávon is) tárolni képes technológiák fejlesztésének elősegítése, ami hozzájárulhat a vállalatok önellátásának növeléséhez és rendszeres kiadásaik csökkentésén keresztül a versenyképesebb működéshez is.

Amennyiben tehát a pályázatot kiírják, az további segítséget nyújthat az elmúlt időszakban Európában az egyik legmagasabb áramárat fizető magyar cégeknek energiaköltségeik mérséklésében, miután a kormány január végén szintén az ipari fogyasztók terheinek csökkentése érdekében öt évre felfüggesztette a nagy napelemparkokat és egyéb megújuló erőműveket támogató, az energiafogyasztó vállalatok által fizetett kötelező átvételi ár inflációkövetését - az intézkedésről és fogadtatásáról itt írtunk részletesebbe.

A pályázati támogatással megvalósítható beruházások a hazai energiaintenzív iparvállalatok versenyképességének javításán túl áttételesen Magyarország villamosenergia-importfüggőségét is csökkentenék azáltal, hogy részben helyettesíthetővé tennék a vállalatok hálózati áramigényét.

Fókuszban az önellátás növelése

A terv szerint a kiválasztási eljárás fontos eleme lenne az elérhető önellátás mértéke, amely historikus fogyasztási adatok és a projekt műszaki tartalma alapján határozható meg:

vagyis a pályázóknak számszerű adatokat kellene bemutatniuk arról, hogy hogyan tervezik az önellátás növelését a beruházás segítségével.

Ha a kedvezményezett a pályázat benyújtásakor már rendelkezik működőképes megújulóenergia-termelő kapacitással, akkor az energiatároló beszerzése, illetve a telepítéséhez szükséges építési tevékenységek önállóan is támogathatóak lennének. Önmagában azonban egyebek mellett nem lenne támogatható a saját felhasználású megújuló villamosenergia- és/vagy hőtermelést lehetővé tevő beruházás sem.

A támogatható energiatároló technológiák köre magába foglalná

  • a villamosenergia-tárolást (lítium-ion akkumulátorok, áramlásos akkumulátorok, valamint sűrített levegős vagy folyékony levegős energiatárolórendszerek), illetve
  • a hőtárolást is.

Az opcionális tevékenységként támogatható saját felhasználási célú megújuló villamosenergia- és/vagy hőtermelési technológiák közé a fotovoltaikus energiatermelés, a szélenergia-termelés és a hőszivattyú (sekély geotermikus) kapacitás kiépítése tartozna. A támogatást igénylőnek azt is vállalnia kellene, hogy addicionális tároló kapacitás esetében a tárolt energia legalább 75%-át közvetlenül csatlakoztatott megújuló energiaforrásokból tárolja.

A tervezetben rögzített - a végleges verzióban várhatóan módosuló - pénzügyi paraméterek szerint a pályázati keretösszeg 50 milliárd forint lenne, melyből 25-25 milliárd forint jutna a nagyvállalatok, valamint mikro-, kis- és középvállalatok számára, de ezek az igények alakulásától függően átcsoportosíthatóak lennének. A pályázatonként igényelhető (előleggel és utófinanszírozással folyósítandó) támogatás összege minimum 65 millió forint, maximum 5 milliárd forint lenne; a maximális támogatási intenzitás pedig a kedvezményezett vállalat méretétől függene: mikro- és kisvállalatok esetében 50%, közepes méretű vállalatok esetében 40%, míg nagyvállalatok esetében 30% lenne.

A forrást az Európai Unió kibocsátás-kereskedelmi rendszeréből származó kibocsátási egységek aukcióiból származó bevétel biztosítaná. Ezeket a bevételeket a Modernizációs Alap kezeli, amely egy teljesen különálló uniós alap a kohéziós és a helyreállítási forrásoktól, és így nem is érinti ezt az alapot a Magyarország és a Bizottság közötti jogállamisági vita, illetve a folyósítási feltételrendszer.

Gyorsan bővül a hazai energiatároló kapacitás

Amint arról beszámoltunk, a nemzetközi trendnek megfelelően a magyar villamosenergia-rendszerben is gyorsan növekszik az energiatároló kapacitás nagysága. Az egyelőre csak az akkumulátoros technológiát magába foglaló forrástípus beépített teljesítőképessége a 2023 végi 21,8 megawattról (MW) 2025 elejére 55,3 MW-ra bővült.

A kormány stratégiai célja, hogy az időjárásfüggő megújuló erőművek beépített teljesítőképességének 2030-ig 13 GW-ra történő növekedésével párhuzamosan az energiatároló kapacitás 2026-ig 500-600 MW-ra, 2030-ig pedig 1 GW-ra bővüljön. Az akkumulátorok mellett a jövőben olyan egyéb technológiák is nagyobb szerepet kaphatnak a magyar energiarendszerben, mint a sűrített levegős, a szivattyús-tározós vagy a hőtároló megoldásokat, és részben hasonló célokat szolgálhat a hazai hidrogéngazdaság fejlesztése is.

A stratégiai célkitűzések elérését nagyban segítik az energiapiaci szereplők és a KKV-k számára, valamint a lakosság napelemes beruházásaihoz biztosított (és ígért) pályázati támogatások, a MAVIR energiatároló-telepítései, illetve - kiírása esetén - a fent ismertetett konstrukció is.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Az AI-fák sem nőnek az égig

A ChatGPT megjelenése óta szinte eszetlenül ömlik a pénz mindenbe, ami mesterséges intelligencia, óriási buborék alakult ki az amerikai részvénypiacon. Azonban bőven megvannak a jelenség... Th

Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
madárinfluenza csirke tyúk agrár