Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy miért nem bíznak az emberek a saját kormányaikban, az állam működésében, mekkora problémát jelent a magas államadósság az egyes országokban, és képesek-e az országok alkalmazkodni a technológiai és gazdasági változásokhoz. Vendégünk Szabó Dániel volt, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője. A második részben az európai autóipar versenyképességi problémáiról beszélgettünk, amelyek már szabad szemmel is jól láthatók – elég csak a kínai gyártók piaci részesedésének növekedésére gondolni. Erről Kövesy Károlyt, a Portfolio részvénypiaci elemzőjét kérdeztük.
Brüsszel megkezdte a 2028–2034-es uniós költségvetési ciklus előkészítését egy súlyosbodó geopolitikai, gazdasági és társadalmi kockázatokkal terhelt környezetben. A most futó költségvetési ciklus felülvizsgálata alapvető változtatásokat javasol: több rugalmasságot, gyorsabb végrehajtást, valamint új prioritásokat, például a védelmi ipar támogatását, a megfizethető lakhatás fejlesztését és a vízbiztonság javítását. A cél az, hogy az EU a Trump-kormányzat kiszámíthatatlan politikai manőverezései mellett is képes legyen geopolitikai és gazdasági önállóságot építeni. Az innováció, az energiafüggetlenség és a kohézió megerősítése kulcsszerepet kap a következő évtized stratégiai célkitűzéseiben.
Kína az elmúlt években elhódította számos európai országban a németek exportpiacának jelentős részét, és most az Egyesült Államok által gerjesztett vámháború ezt a helyzetet még tovább súlyosbíthatja – kongatta meg a vészharangot hétfői elemzésében a neves német gazdaságkutató intézet, a KfW Research.
Az Európai Bizottság kiválasztotta azon terméktípusok körét, melyek esetében a gyártóknak prioritásként kell kezelniük a tartósság és az újrahasznosított komponensek arányának növelését a 2025-2030-as időszakban. Az új munkaterv szigorítja a gyártók termékinformációs tájékoztatási kötelezettségét is, így a piaci és technológiai fejleményeket jobban tükröző energiacímkék jelenhetnek meg a termékeken. A világszinten is különlegesnek számító uniós úgynevezett ecodesign követelmények jelentősen csökkentik az energiafelhasználást és a környezetszennyezést, és erősítik a fenntartható termékeket kínáló európai vállalkozások globális versenyképességét is.
Ukrajnában jelentős foglalkoztató a ruhaipar. 2020 elején az ágazatban dolgozók több mint 90%-a nő volt, többnyire alacsony hozzáadott értékű munkakörökben. Az országot több mint három éve támadja Oroszország, sok cég megsemmisült, a nemzetközi megrendelők pedig visszavonták megbízásaikat. Számos cég azonban kiemelkedő helytállásról tett tanúbizonyságot a háború alatt, és Ukrajna hatalmas, egyelőre kiaknázatlan potenciállal rendelkezik a textilgyártás terén. Eközben az EU és Ukrajna közötti kereskedelmi kapcsolatok az elmúlt 10 évben jelentőssé váltak. Melyek a fő kihívások, amelyeket az ukrán textil- és ruhaiparnak le kell küzdenie a feljebb lépés érdekében?
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. októberben jelentette be, hogy elindult az összesen 600 milliárd forint összegű vállalati hitel kihelyezését lehetővé tevő Garantiqa InvestEU Garanciaprogram, amelyhez azóta a teljes hazai bankszektor csatlakozott. A közvetlen európai uniós viszontgarancia mellett igényelhető termékről kérdeztük Szabó István Attilát, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatóját, valamint a banki partnerek oldaláról Tóthmátyás Zoltánt, az OTP Bank ügyvezető igazgatóját.
Egy sor új bánya nyílhat a következő években az EU-ban, ami támogatja az energiaátállást, valamint fokozza a közösség iparának versenyképességét és szuverenitását a tiszta technológiák uniós ellátási láncainak megerősítése révén. A kritikus nyersanyagok kitermelésének bővülése ugyanakkor a kapcsolódó szennyezés növekedéséhez vezethet, ha a bányászati tevékenységeket nem kellő gondossággal menedzselik. A lehetséges szennyező hatásokra vonatkozóan jelenleg nem léteznek becslések, de egy új jelentés szerint a 2020-as évek elején már bekövetkezett a fordulat, és a kitermelési tevékenységből származó főbb szennyezőanyag emissziója ismét növekedésnek indult.
Vidéki nagyvárosaink kiemelkedő jelentőséggel bírnak az ország gazdasági életében, az egyes régiók innovációs és üzleti központjaiként működnek. Különösen igaz ez Debrecenre, amely az elmúlt években az ország egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasági és ipari csomópontjává vált. A Portfolio részben ezekre a folyamatokra reagálva rendezi meg június 4-én a hajdúsági megyeszékhelyen, a Hotel Divinusban rendezi meg a Kelet-magyarországi Gazdasági Fórumot, amely átfogó képet nyújt a régió gazdasági helyzetéről és jövőbeli kilátásairól.
Kilenc várost érintő gazdasági-pénzügyi előadás sorozatot indít a Portfolio és a KAVOSZ, ahol a kkv-k számára nyitva álló beruházás ösztönző programokat tekintik át vezető szakemberek. Az első állomás május 5., Veszprém – érdemes mihamarabb regisztrálni az ingyenes helyekre.
Miközben az Egyesült Államok nyomást gyakorol az EU-ra az LNG-import fokozása érdekében, Oroszország pedig szívesen visszaszivárogna az európai energiapiacra, a kontinens csendben új korszak küszöbére ért: a folyamatban lévő infrastrukturális fejlesztések és a visszaeső kereslet nyomán az unió akár földgáz-túlkínálattal is számolhat a következő években, ami új alapokra helyezheti a geopolitikai játszmák kimenetelét is. Vannak azonban tagállamok – köztük Magyarország is –, amelyek egyelőre még gátat jelentenek az egységes uniós törekvések megvalósulásában.
Vidéki nagyvárosaink kiemelkedő jelentőséggel bírnak az ország gazdasági életében, az egyes régiók innovációs és üzleti központjaiként működnek - Debrecen az elmúlt években az ország egyik gazdasági, ipari csomópontja lett, a fejlődés pedig tovább folytatódik. A Portfolio ezért is rendezi meg június 4-én a Kelet-magyarországi Gazdasági Fórumot a hajdúsági megyeszékhelyen, a Hotel Divinusban.
A hazai építőipar egyik súlyos gondja az alacsony hatékonyság. A munkafolyamatok digitalizációja ma már minden piaci szereplő számára elérhető megoldás a teljesítmény, a minőség, a versenyképesség javítására, mégis sokan tartanak az alkalmazásától. A tartózkodás leggyakoribb oka, hogy drágának, bonyolultnak, nehezen elsajátíthatónak tartják az új technológiát. A másik ok az, hogy a digitalizáció általános előnyeiről ugyan sokan hallottak, de azt már kevesebben látják át, hogy a saját cégüknél milyen kézzelfogható eredményekkel járhat az átállás az új megoldásokra. A PlanRadar az ügyfeleinek visszajelzései alapján három konkrét példát mutat be, ami azt igazolja, miért érdemes belevágni a váltásba.
Ha Donald Trump valóban jelentős vámokat vezet be, akkor az óriási öngól lesz. Bemutatjuk, hogy az egyes iparágakban milyen hatásai lehetnek a vámoknak, és azt is, hogy a védeni kívánt ágazatok miért lehetnek valójában nagy vesztesei a folyamatnak.
A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.
A világrendbeli változások miatt néhány hónap leforgása alatt átfordult az EU prioritásrendszere: mostanra az erősen szabályozott zöldítés felől, egyre inkább a lazított feltételrendszerű újrafegyverkezés felé leng ki az inga. Az Európai Bizottság nemrég a régiós felzárkóztatást célzó kohéziós források átirányítására is javaslatot tett, ami élesen eltér az erre elkülönített összegek eredeti céljával.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól, mert a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénzhasználat biztosítását, ahol arra nincs értelmezhető lakossági igény, a megvalósítás nem életszerű, indokolatlan költségekbe veri a kereskedőket, és veszélynek teszi ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat. A tervezet mindemellett hátrányba hozza a magyar cégeket, mert a külföldiekre nem vonatkozik - közölte az OKSZ.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.