A Volkswagen dolgozói jelentős engedményekre hajlandóak a költségcsökkentési tárgyalások során, azonban határozottan elutasítják az üzembezárások lehetőségét. Az IG Metall szakszervezet képviselői 1,5 milliárd eurós megtakarítási javaslatot tettek, miközben figyelmeztetnek a potenciális konfliktusra, ha a vállalat nem mutat kompromisszumkészséget, írja a Reuters. A feszültség egyre fokozódik, a Volkswagen németországi telephelyeinek többségén december 1-jétől sztrájkok kezdődhetnek.
Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde szerint Európa gazdasági növekedési problémái veszélybe sodorhatják a jóléti állam fenntartását, a védelmi kiadások növelését és a klímaváltozás elleni küzdelmet. Lagarde párizsi beszédében hangsúlyozta, hogy az EU-nak egységes gazdasági stratégiát kell kialakítania a fenyegető kihívásokkal szemben.
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A zöld és digitális gazdasági átálláshoz átmenetileg lazább fiskális szabályokra van szükség címmel tartott előadást kedd reggel Nagy Márton az EU KKV-közgyűlésén (SME Assembly). A nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Unió versenyképességi hátránya az Egyesült Államokkal, valamint Kínával szemben arra vezethető vissza, hogy az EU versenytársai sokkal több nemzeti forrást mozgatnak meg és költenek a gazdaságuk fejlesztésére, például kutatás-fejlesztési célokra. Arra mutatott rá, hogy ha Európában meggyengül az ipar, a feldolgozóipar, és nem fejlődik az európai autóipar, akkor ne is várjunk versenyképesség-javulást. Európa nem mondhat le vezető szerepéről ezen a területen. Amellett érvelt, hogy Németországnak kellene az élére állnia annak az új gazdasági megközelítésnek, amely lazább költségvetési szabályokat enged meg a tagállamoknak.
Beléphetnek a kedvezményes árat kínáló egyetemes szolgáltatásba a mikrovállalkozások az áramvásárlási szerződésük lejárta után, és az olcsóbb áramárral akár több százezer mikrocég versenyképessége erősödhet – jelentette be a kormánydöntést egy Facebook-videóban Lantos Csaba energiaügyi miniszter.
Az európai műanyagipar termelése jelentős visszaesést szenvedett el 2023-ban, miközben globálisan a termelés nőtt. Az európai gyártók versenyképessége a szabályozások, magas energiaárak és olcsó import miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, ami több üzem bezárásához vezetett.
Brüsszel szigorítaná a kínai vállalatokra vonatkozó szabályozást, hogy megvédje az európai cégeket és elősegítse a tiszta technológiák fejlődését. Az új tervek szerint a kínai cégeknek európai gyárakat kellene létrehozniuk, és meg kellene osztaniuk technológiai tudásukat, ha uniós támogatásokat szeretnének igénybe venni. Magyar beruházásokat is sújthat az uniós keménykedés.
Hétfőn délután 4-5 óra közötti idősávra 800 eurós, azaz újra rendkívül magas áramár alakult ki Magyarországon a nagykereskedelmi villamosenergia piacon, ami messze magasabb az összes európai ország ezen órás áránál. Az egész napi átlagár 243 euró lett, aminél minimálisan csak a román és a bolgár átlagár magasabb az egész kontinensen.
Ma már minden profitorientált cég szektortól függetlenül lépéskényszerbe került: aki nem digitalizál, aki nem ül fel az AI-vonatra, az csúnyán le fog maradni a hatékonysági és innovációs versenyben. Hogyan ne maradjunk le és hogyan járjunk a versenytársak előtt? Erről volt szó egy teljes napon át november 14-én a Portfolio Digital Transformation konferenciáján. A rendezvényen a szakmai közönség véleményét is kikértük a kulcstémákban, mutatjuk a véleményeket és a konferencia legszebb megörökített pillanatait.
Az európai áramárak megugrásának hátterében összetett energiapiaci és geopolitikai tényezők állnak, emelte ki Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese, aki a vg.hu-n megjelent cikkben járta körbe a piacon kialakult helyzetet. A terjedelmes írásban kiszúrtunk egy új magyar javaslatot, ami a soros elnökség tükrében érdekesnek tűnik, és akár segíthet letörni a kiugró áramárakat.
Már hallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, milyen strukturális okok miatt szakadt le az EU az USA-tól, és hogyan próbálna meg ezen változtatni kontinensünk. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük. Az adás második részében az amerikai baloldal friss narratíváját elemeztük, mely szerint a demokraták választási vereségének elsődleges felelősei a latinó szavazók. Médiaszakértők a hispán kisebbséget hibáztatják, akik szerintük saját érdekeikkel szemben szavaztak, amikor a deportálásukat tervező Trumpot támogatták. A témában Szabó Ákos, a Portfolio Globál rovatának elemzője volt a vendégünk.
A német gazdaság évente akár 146 milliárd eurót veszíthet a túlzott bürokrácia miatt, derül ki az Ifo Intézet legfrissebb tanulmányából. A kutatás rávilágít arra, hogy a vállalkozások számára régóta problémát jelentő adminisztratív terhek milyen súlyos következményekkel járnak Európa legnagyobb gazdaságára nézve.
Kezdenek gyorsuló ütemben elterjedni a mesterséges intelligencia, a felhő technológiák és kifejezetten a generatív AI-megoldások a vállalkozások életében, de sokszor ezek költségvonzatával és kihívásaival nincsenek tisztában a cégek – hangzott el a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciáján. A szakértők szerint a mesterséges intelligencia körül van egy erős hype, de vannak területei, amelyek üzletileg kulcsfontosságú szerepet tölthetnek be. Aki kimarad, lemarad, de a buktatókkal is számolni kell.
Az Európai Unió nem rég megbízott versenyképességi vezéralakja, a volt EKB-elnök Mario Draghi és Emmanuel Macron francia elnök, az EU egyik legerősebb államfője éles figyelmeztetést küldött szerdán a tagállamok számára: gyorsan fel kell készülni egy második amerikai kereskedelmi háborúra. Hangsúlyozták, hogy Európának sürgősen lépnie kell, hogy elkerülje, hogy gazdasága még nagyobb válságba kerüljön – számolt be a Politico. Javaslataik éles ellentétben állnak a gazdaságsemlegesség magyar terveivel.
Az EU kormányai által tervezett költségvetési megszorítások veszélyeztetik a régió gazdasági növekedését, miközben az Egyesült Államokkal folytatott versenyben is nő a kontinens lemaradásat. A gazdasági szakértők szerint az uniós költségvetési szabályok szigorítása a szükséges beruházások elmaradását és hosszú távon gyenge gazdasági teljesítményt eredményezhet.
Az elmúlt évtizedben az Európai Unió gazdasági teljesítménye látványos lemaradásba került az Egyesült Államokhoz képest, amire a nyers GDP-adatok is egyértelműen rávilágítanak. Míg az EU gazdasága mindössze 15%-kal bővült, az amerikai gazdaság több mint 64%-kal növekedett 2013 és 2023 között, ezzel új szintre emelve a transzatlanti különbségeket. Az eltérés okai mélyebben gyökereznek: az USA innovációra, technológiai fejlesztésekre és rugalmas foglalkoztatási politikákra épülő gazdasági modellje erőteljesebb és rugalmasabb, míg Európa gazdasága merevebb, strukturális kihívásokkal küzd. A termelékenységi mutatóknál a lemaradás nem olyan drámai, de ott látszik csak igazán Európa szenvedése.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?