Az amerikai kormányzat a február 14-16. között megrendezésre kerülő müncheni biztonsági konferencián tárhatja a szövetségesek elé az ukrajnai háború befejezésére vonatkozó tervét. A javaslatot várhatóan Keith Kellogg, Donald Trump elnök Ukrajna-ügyi különmegbízottja mutatja be, egy héttel az orosz invázió harmadik évfordulója előtt.
Az erőn keresztüli béke koncepciója
körvonalazódik a hírügynökség szerint az eddigi beszámolókból.
A program elemei között szerepel a konfliktus potenciális befagyasztása és az orosz erők által megszállt területek bizonytalanságban tartása, miközben biztonsági garanciákat nyújtanak Ukrajnának, hogy Moszkva ne tudjon újra támadni.
A béketerv kilátásba helyezése pozitívan hatott az ukrán kötvénypiacra. A 2035-ben és 2036-ban lejáró dollárkötvények árfolyama a kibocsátás óta nem látott szintre emelkedett.
Kellogg jelezte, hogy az USA szeretné, ha Ukrajnában a tűzszünet után választásokat tartanának, míg Trump jelezte, hogy az amerikai támogatásért cserébe a kritikus ásványkincsekhez való hozzáférés része lehet a rendezésnek. A nyugalmazott tábornok szerdán megerősítette, hogy részt kíván venni a müncheni találkozón.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy Trump kemény szankciókat helyezett kilátásba Moszkvával szemben arra az esetre, ha Vlagyimir Putyin nem közelít a béketárgyalások felé.
A hírügynökség emlékeztet arra, hogy Ukrajna legfőbb prioritása végső biztonsági garanciaként a NATO-tagság, azt azonban már korábban Kijev is elismerte, hogy rövid távon ez valószínűtlen. Volodimir Zelenszkij elnök a héten azt mondta, hogy nyitott a választásokra a háború befejezése után - és a hadiállapot feloldása után.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Jim Lo Scalzo