A Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) által közzétett beszerzési menedzserindex (bmi) decemberben 50,1-re csökkent a novemberi 50,3-ról. Bár ez az érték még mindig a növekedést jelző 50-es határ felett van, elmaradt a Reuters által készített felmérésben szereplő 50,3-as előrejelzéstől.
Kína 18 ezermilliárd dolláros gazdasága továbbra is küzd a világjárvány utáni kilábalással.
A gyenge fogyasztás, a visszafogott beruházások és az elhúzódó ingatlanválság jelentős kihívást jelentenek. A politikai döntéshozók azonban bíznak abban, hogy a közelmúltban bevezetett költségvetési és monetáris intézkedések fellendítik az ingatlanpiacot, ami pozitív hatással lehet a gazdaság egészére.
Xu Tianchen, az Economist Intelligence Unit vezető közgazdásza szerint: "Úgy tűnik, hogy a túlkapacitás legrosszabb része véget ért, a vállalkozások több megrendelést kapnak." Ugyanakkor figyelmeztetett:
De nagy a kockázata annak, hogy az aktivitás ismét lelassul, ha az ösztönzés alábbhagy.
A feldolgozóipari bmi új megrendelések alindexe decemberben 51,0-ra emelkedett, ami nyolc hónapos csúcsot jelent. Ez javulást mutat a novemberi 50,8-hoz képest. Azonban az új exportmegrendelések, a foglalkoztatás és a gyárkapu árak alindexei továbbra is a negatív tartományban maradtak.
A nem feldolgozóipari bmi, amely magában foglalja az építőipart és a szolgáltatásokat, decemberben 52,2-re emelkedett a novemberi 50,0-ról. Az NBS szerint az emelkedés főként a kínai pénzügyi szolgáltatások, a távközlés és az utazási szektor növekedésének köszönhető.
A kormány tanácsadói szerint jövőre elérhető az 5,0% körüli növekedési cél, ha a döntéshozók fokozzák a fogyasztásra összpontosító ösztönzőket. A közelmúltban bevezetett támogató intézkedések közé tartozik a fogyasztási cikkek átvételi programja és az ingatlanvásárlási korlátozások enyhítése.
A Nomura elemzői azonban óvatosságra intenek.
Szerintük még korai lenne megmondani, hogy ezek az intézkedések elegendőek-e a gazdaság hosszú távú stabilizálásához. Az ingatlanszektornak még nem sikerült talpra állnia, amit a bajba jutott fejlesztők adósságproblémái is nehezítenek.
A kínai gazdaság további kihívása lehet Donald Trump esetleges visszatérése az amerikai elnöki székbe. Trump kampánya során 60%-ot meghaladó vámokkal fenyegetőzött a kínai árukra, ami komoly növekedési kockázatot jelent a világ legnagyobb áruexportőre számára.
A Világbank a múlt héten megemelte a Kínára vonatkozó, 2024-re és 2025-re szóló növekedési előrejelzését, de figyelmeztetett, hogy a háztartások és az üzleti vállalkozások visszafogott bizalma, valamint az ingatlanszektorban tapasztalható problémák továbbra is nyomást gyakorolnak a jövő évi gazdasági növekedésre.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images