A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál kedvezőtlenebbül ítélték meg exportlehetőségeiket decemberben a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének szerdán közzétett adatai alapján.
Négy éve nem mért ütemben esik a brit gyáripar teljesítménye a szerdán közölt legfrissebb felmérés szerint..
Az Egyesült Államok feldolgozóipari termelése novemberben a vártnál kisebb mértékben növekedett. Bár a gépjárműgyártás fellendült, a repülőgépipar továbbra is gyengélkedik. A Federal Reserve adatai szerint a gyári termelés 0,2%-kal nőtt az előző hónaphoz képest, ami elmarad az elemzői várakozásoktól.
Az amerikai gyártók és szolgáltatók optimistán tekintenek a 2025-ös évre, a recesszióból való kilábalást és növekedést várva. Az Institute for Supply Management (ISM) legfrissebb felmérése szerint mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor vezetői a bevételek, a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére számítanak, bár a növekedés üteme várhatóan elmarad a 2024-es szinttől.
Vegyes, összességében inkább borús előzetes decemberi beszerzésimenedzser adatok érkeztek Európa két legnagyobb gazdaságából és az eurózóna szintjén. Ezek továbbra is azt a kettősséget mutatják, hogy a feldolgozóiparban komoly gondok vannak, míg reménysugárnak számít, hogy a szolgáltatói szektor üzleti aktivitása ismét meglódult. Utóbbi segítségével az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser index alulról már majdnem megközelítette a bővülés és a zsugorodás 50 pontos határvonalát.
Több hónapnyi gyengélkedés után októberben növekedésnek indult az ipar Magyarországon. Az előző hónaphoz képest 2%-kal nőtt a termelés, ami arra utal, hogy az idei év utolsó negyedévében már javul a gazdasági helyzet. Némiképp óvatosságra int bennünket, hogy egyelőre csak néhány szektor mutat életjelet, az ágazatok többsége még visszafogottan teljesít. A rendelési adatok alapján sem várható robusztus növekedés.
Az elmúlt fél év gyászos adatai után végre egy erősebb számmal rukkolt elő az építőipar: októberben a termelési volumen 4,6%-kal nőtt az előző hónaphoz képest.
Hogy milyen gondokkal küzd jelenleg a magyar gazdaság, azt jól jelzi, hogy az iparban kevesebb munkavállalóra volt szükség az elmúlt egy évben. A külföldi munkavállalók sem özönlenek már az országba, az elmúlt hónapokban stagnált a létszámuk. Az autóiparban pedig harmadik országbeli munkavállalóktól is kénytelenek voltak megválni egyes cégek. A kormány idei szigorítása is fékezte a külföldi munkaerő behozatalát.
Noha a gazdasági növekedés újbóli beindulásával kapcsolatban még sok a bizonytalanság, a foglalkoztatási tervek alapján hazai cégek pozitív várakozással tekintenek a következő évre. 2025 első negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 21 százalékuk tervez – derül ki a Manpower Magyarország frissen közzétett előrejelzéséből.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontos lehetnek, főleg miután az előző hónapban alig tudott bővülni a foglalkoztatottság. Bemutatjuk az eddig már elérhető részletes munkaerőpiaci adatokat is és ez alapján megmutatjuk a legvalószínűbb piaci reakciót is.
Végre élénkülést mutat az ipar: októberben a termelés volumene 2 százalékkal meghaladta az előző havit. A jelentős felpattanás három hónap esést követően érkezett, és valamennyit javít a szektor gyászos összképén.
A várt 2% helyett csak 1,5%-kal estek októberben a feldolgozóipari megrendelések Németországban a szeptemberi 4,2%-os ugrás után – közölte a német statisztikai hivatal csütörtökön a naptári és szezonálisan kiigazított adatot.
Októberben az előzetes adatok szerint 965 millió euró többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben. A számok alapján úgy tűnik, folytatódnak a főbb egyensúlyi folyamatok: a többlet folyamatosan csökken, de olyan magas szintről, hogy ez bőven új történelmi csúcsot fog jelenteni 2024-ben. Abban sincs vátozás, hogy a külkereskedelmi forgalom igen lagymatag, az export és az import is stagnált éves viszonylatban.
Nagyot javult az ISM beszerzésimenedzser-indexe. Ráadásul jobb lett a foglalkoztatottsági komponens is, az új megrendelésekre vonatkozó kilátások is javultak, míg az árnyomás csökkent. Ez pont olyan adat, amit Trump elnök és a Fed is látni szeretne.
A kínai feldolgozóipar novemberben további bővülést mutatott, különösen a kisebb gyártók körében. Ez arra utal, hogy az ország közelmúltbeli gazdaságélénkítő intézkedései már éreztetik hatásukat a gazdaság egyes szektoraiban. A pozitív tendenciát mind a hivatalos, mind a magánszektorbeli felmérések alátámasztják - írta a CNBC.
A kínai gazdaság élénkülésének jelei mutatkoznak, miközben az Egyesült Államok kereskedelmi fenyegetései fokozódnak. A hivatalos felmérések szerint a kínai gyáripar teljesítménye novemberben már a második egymást követő hónapban bővült, ami arra utal, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában megindult a fellendülés.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
2025 a „a haza védelmezőjének éve” lesz.
A közútkezelő az ünnepek alatt várhatóan megnövekedő forgalomra is figyelmeztet.
A megválasztott elnök megfenyegette Panamát.
Miután egy tizenéves halálra késelte egy társát.
A Moszkvának szóló segítségkérések egyelőre süket fülekre találtak.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?